10.07.2020, 11:17 Wersja do druku

Warszawa. Koncert z okazji 150-lecia urodzin Emila Młynarskiego

20 lipca w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbędzie się koncert z okazji 150-lecia urodzin Emila Młynarskiego. Koncert organizuje Instytut Muzyki i Tańca (IMiT) w cyklu "Jubileusze kompozytorów polskich w Łazienkach Królewskich".

Inne aktualności

Podczas koncertu wystąpi Budzyńska – Ogryzek Duo w składzie - Zuzanna Budzyńska (skrzypce) i Szymon Ogryzek (fortepian). W jego programie znajdują się utwory kameralne Emila Młynarskiego, Henryka Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego, Romualda Twardowskiego i Fritza Kreislera.

Koncert w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich poprowadzi Maxymilian Bylicki. Początek - 20 lipca o godz. 18.

Wstęp na wydarzenie muzyczne na podstawie bezpłatnych zaproszeń po dokonaniu rezerwacji pod adresem mailowym: martyna.sojka@imit.org.pl.

Organizatorem koncertu jest Instytut Muzyki i Tańca ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

18 lipca 2020 r. przypada 150. rocznica urodzin Emila Młynarskiego, który przyszedł na świat w 1870 r. w Kibartach koło Suwałk, a zmarł 5 kwietnia 1935 r. w Warszawie. Sławny dyrygent, skrzypek, pedagog i kompozytor pisał m.in. utwory na skrzypce i fortepian, utwory symfoniczne oraz utwory na głos i fortepian. Za jego najwybitniejsze dzieło uchodzi Koncert skrzypcowy d-moll op. 11. nagrodzony na Konkursie Kompozytorskim im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lipsku w 1898 r.

mat. Instytutu Muzyki i Tańca

"Młynarski ma duże zasługi w dziedzinie popularyzacji muzyki symfonicznej. To on wprowadził regularne koncerty symfoniczne orkiestry operowej w Warszawie – w Sali Ratuszowej, w Salach Redutowych i w Teatrze Wielkim. Brał też czynny udział w utworzeniu warszawskiej filharmonii, której w roku 1900 został dyrektorem oraz pierwszym dyrygentem. Dziewiętnaście lat później objął również stanowisko dyrektora i dyrygenta Opery Warszawskiej" - czytamy na stronie IMiT.

W 1934 r. Emil Młynarski został prezesem Stowarzyszenia Kompozytorów Polskich.

Źródło:

PAP

Autor:

Grzegorz Janikowski

Tematy w toku