EN

7.07.2020, 11:45 Wersja do druku

Łódź. Warsztaty ruchowe inspirowane sztuką w Muzeum Włókiennictwa

Inne aktualności

Warsztaty "Tkanie ruchu" to nowa forma przeżywania sztuki, jaką proponuje Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Prowadząca je choreografka Aleksandra Łaba co środę zaprosi online do interpretacji ruchowej jednego dzieła z muzealnej kolekcji tkaniny artystycznej.

"Swoboda, relaks i przyjemność - wszystkich tych czynników będziemy szukać podczas lipcowych zajęć. To nie będą kolejne warsztaty taneczne polegające na nauce narzuconej z góry choreografii. Będziemy interpretować sztukę tak, jak ją czujemy, przez własne doświadczenia, wiedzę i swobodę ruchu" - wyjaśniła choreografka i tancerka Aleksandra Łaba, która poprowadzi warsztaty.

"Tkanie Ruchu" to cykl zajęć skierowanych do dorosłych i młodzieży powyżej 16 lat. Odbywają się w każdą środę o godzinie 17. Każde z zajęć skupiać się będzie na interpretacji ruchowej jednego dzieła z muzealnej kolekcji, m.in. prac Międzynarodowego Triennale Tkaniny. Inspiracją do ruchu będą motywy przewodnie, kolorystyka i klimat danego dzieła.

Celem zajęć będzie uruchomienie wyobraźni poprzez wolny, swobodny taniec bez określonego schematu. Organizatorzy liczą, że dzięki formie online uczestnicy będą mogli poczuć się komfortowo i swobodniej niż podczas zajęć grupowych i że każdy będzie mógł dowiedzieć się czegoś nowego o sobie i swoich możliwościach, wyzbywając się ograniczeń i barier, które często blokują wyobraźnię. Zajęcia odbywają się na platformie ZOOM; zapisy prowadzone są na stronie internetowej Centralnego Muzeum Włókiennictwa.

Aleksandra Łaba, która podczas warsztatów chce zachęcić wszystkich do poznania własnego ciała i wejścia w dialog ze sztuką, jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi na kierunkach: choreografia i techniki tańca, tam też ukończyła Studium Pedagogiczne na Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki, Rytmiki i Edukacji Muzycznej o specjalności choreografia i techniki tańca. Poza tym jest absolwentką kierunku taniec współczesny w Studium Animacji Kultury w Kaliszu. Od 2009 r. związana jest z Pracownią Fizyczną, gdzie głównym narzędziem pracy jest taniec współczesny, improwizacja i kontakt improwizacja. Współpracuje z teatrami dramatycznymi, lalkowymi i teatrami tańca. Tworzy autorskie projekty ruchowe, warsztaty oraz spektakle taneczne.

Warsztaty otrzymały dotację celową z Programu Wsparcia i Rozwoju Edukacji Kulturalnej w Łodzi, realizowanego przez łódzki magistrat.

Źródło:

PAP

Autor:

Agnieszka Grzelak-Michałowska

Data publikacji oryginału:

07.07.2020