EN

17.08.2020, 14:00 Wersja do druku

Kielce. Wkrótce VI Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART!

Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART! już w sierpniu - na żywo i online. 

Od sześciu lat powtarzamy „Nie ma nudy w wakacje”, serwując mieszkańcom Kielc solidną porcję wartościowej rozrywki. I w tym roku, jak zawsze w sierpniu, będzie podobnie. 

mat. teatru

Wprawdzie formuła Wakacyjnego Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! Art!, z wiadomych względów, kształtuje się nieco inaczej niż dotychczas, ale najważniejsze, że nasze letnie spotkanie z teatrem i kreatywną zabawą jest możliwe. 

Opracowując tegoroczny program imprezy, priorytetowo traktowaliśmy troskę o wspólne zdrowie i bezpieczeństwo, dlatego też planowane wydarzenia odbywać się będą przede wszystkim plenerowo i online. Są wśród nich spektakle, czytanie sztuki, pokazy cyrkowe, atrakcje muzyczne i filmowe, ciekawa oferta warsztatów. Tym razem zrealizujemy je podczas dwóch sierpniowych weekendów (22-23, 29-30 sierpnia), a myśl przewodnia łącząca przygotowane propozycje zawiera się w haśle „Bliskość”. 

W kontekście sytuacji spowodowanej pandemią koronawirusa idea ta brzmi nieco przewrotnie, ale jest wyrazem naszej zachęty do pozostania w kontakcie z teatrem,  nawet jeśli kontakt ten jest inny niż dotychczas. Zachęcamy też, by cieszyć się z bycia razem, w rodzinnych relacjach, choć doskonale wiemy, że dzisiejsza codzienność stawia wiele wyzwań rodzicielskich i wychowawczych. Wierzymy, że sztuka może być dla dzieci i opiekunów wsparciem, frajdą, ciekawą formą spędzania czasu, okazją do refleksji i dialogu. Gorąco zachęcamy, aby czerpać z niej podczas Festiwalu Hurra! ART! 

W tym roku, w ramach festiwalowych weekendów, zaprezentujemy na ulicach Kielc dwa cyrkowe pokazy adresowane do widzów w każdym wieku tj. „Paradę Sztukmistrzów” i „Zgubowisko, czyli dlaczego warto spełniać marzenia?” przygotowane przez Fundację Sztukmistrze. Na Placu Artystów aktorzy Teatru „Kubuś” przedstawią etiudy pantomimiczne pt. „Plac mimów”, a na letniej scenie KCK wystąpi zespół CUKRY DLA DZIECI z szalonym, muzycznym repertuarem utworów dla najmłodszych. 

W przestrzeni online będzie zaś można skorzystać z wideo-poradników o najciekawszych, płatnych i bezpłatnych filmach krótkometrażowych dla dzieci i całych rodzin, a także uczestniczyć w słuchowisku  „Staś i Zła Noga” (produkcja: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, partner: Śląski Teatr Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach) oraz „ Kot detektyw” (produkcji Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu). Internetowo odbędzie się też czytanie sztuki „Zmęczona historia, czyli milion przygód na dobranoc” w wykonaniu kieleckich aktorów oraz liczne warsztaty realizowane poprzez aplikację Zoom. Będą to warsztaty rodzinne „Kreatywna Mapa Codzienności”, warsztaty tworzenia bajek „Bajkolotnia” adresowane do dzieci w wieku od 5 lat, a także warsztaty umuzykalniające „Gordonki” przeznaczone dla zupełnych maluszków (0-3 lata) i ich opiekunów. Mimo internetowej formy zaplanowaliśmy też warsztaty ruchowe „Ruchome ślady”. Jedynym wydarzeniem prezentowanym na scenie Teatru „Kubuś” będzie prezentacja wielokrotnie nagradzanego, kieleckiego przedstawienia „Pod adresem marzeń”. Liczba miejsc na to wydarzenie jest ograniczona, ale zaplanowaliśmy też transmisję spektaklu online. 

Pomysłodawcą i dyrektorem Wakacyjnego Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART! jest dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” - Robert Drobniuch, a kierownikiem programowym Justyna Czarnota - na co dzień szefowa Działu Pedagogiki Teatru Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie. 

Pełny program festiwalu i szczegółowe informacje organizacyjne (także te związane z rezerwacjami i kwestiami bezpieczeństwa) znajdują się na stronach: 

www.hurrart.pl 

www.teatrkubus.pl  

Mamy nadzieję, że różnorodne możliwości uczestniczenia w tegorocznym Festiwalu spełnią oczekiwania publiczności, która rokrocznie tłumnie korzysta z naszych propozycji selekcjonowanych z najciekawszych, ogólnopolskich wydarzeń dla dzieci i młodzieży. Bądźcie z nami na Hurra! ART!, by cieszyć się z teatralnych atrakcji i kreatywnych wakacji. Do zobaczenia! 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

PATRONAT HONOROWY: Prezydent Miasta Kielce

PARTNER: Kieleckie Centrum Kultury

fot. Bartek Warzecha

22 SIERPNIA – SOBOTA

Kreatywna Mapa Codzienności

Warsztaty dla rodzin (dzieci w wieku 7-9 lat + dorosły)

Prowadzenie: Kuba Drzastwa

godz. 14.00, bezpłatny udział poprzez Zoom, obowiązuje rezerwacja miejsc

Kreatywność zaczyna się od działania. Kreatywność to nic innego jak aktywność, w ramach której testujemy różne rozwiązania. Takie działanie może polegać na badaniu elementów lub przedmiotów, które mamy dostępne na co dzień, wyszukiwaniu tematów, które są dla nas przyciągające i prototypowaniu rozwiązań w zabawie, która może doprowadzić nas do niecodziennego wynalazku.

Jak rozwijać rodzinną kreatywność? Jak tworzyć twórcze sytuacje, które pobudzą naszą chęć do działania i poszukiwania niecodziennych rozwiązań? 

W ramach warsztatów wspólnie opracujemy Kreatywną Mapę Codzienności, która powstanie na bazie podesłanego do uczestników szablonu w formacie B2. Mapa będzie zaproszeniem do twórczej zabawy na co dzień.

Czas trwania  – 2 godz.

Warsztaty odbędą się poprzez aplikację Zoom do wideo czatów (prowadzący połączy się poprzez Zoom z rodzinami, które będą uczestniczyć w warsztatach zdalnie, ze swoich domów).

Obowiązuje rezerwacja miejsc. Liczba miejsc ograniczona.

Kuba Drzastwa - interesuje się projektowaniem sytuacji twórczych, działaniami na granicy sztuk oraz projektowaniem procesów wprowadzających innowacyjne rozwiązania. Współpracuje z teatrami, domami kultury, muzeami, fundacjami, podmiotami prywatnymi, szkołami oraz festiwalami. Jego głównymi przestrzeniami zainteresowań są: design (m.in. design społeczny, design krytyczny), architektura tymczasowa (instalacje mobilne i krótkotrwałe), muzyka (komponowanie i programowanie wydarzeń muzycznych), edukacja (projektowanie sytuacji twórczych, pedagogika teatru) oraz scenografia (teatralna i eventowa). Do tej pory współpracował m.in. z Teatrem Powszechnym im. Z. Hübnera w Warszawie, Teatrem Polskim im. H. Konieczki w Bydgoszczy, Teatrem Ochoty, Teatrem Polskim w Poznaniu, Teatrem Lalki i Aktora im. A. Smolki w Opolu, Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie, Narodowym Centrum Kultury, Fundacją Art Fraction Foundation, Fundacją Muzyka jest dla wszystkich, Teatrem 21, Festiwalem Sztuka Szuka Malucha, Festiwalem PraPremier w Bydgoszczy, Festiwalem Olimpiada Teatralna, Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu, Wolskim Centrum Kultury, Instytutem Pileckiego. W tym roku (2019) realizuje projekt Ogrody tymczasowe w ramach stypendium artystycznego przyznanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Parada Sztukmistrzów

Fundacja Sztukmistrze

Cyrkowe pokazy dla widzów w każdym wieku

godz. 16.00, start na ul. Sienkiewicza (odcinek między ulicami Małą i Dużą)

Artyści: Marek Żmuda, Magdalena Kisiała, Artur Perskawiec, Daniel Chlibiuk, Marcin Borkowski, Krzysztof Pacholik

Pełne energii i różnorodności, mobilne widowisko z udziałem artystów Fundacji Sztukmistrze. Przemierzając ulice w centrum Kielc, artyści zabiorą widzów w podróż po świecie nowego cyrku i zaprezentują jego różnorodne przejawy - żonglerkę, akrobatykę czy ekwilibrystykę.

Parada zatrzyma się w trzech miejscach: na Placu Literatów, w Rynku i na Placu Artystów, gdzie tworzący ją sztukmistrze zaprezentują krótkie programy artystyczne, które zakończy pokaz akrobatyki powietrznej.

Czas trwania – 1,5 godz.

23 SIERPNIA – NIEDZIELA

Co oglądać z dziećmi w sieci? Darmowe filmy dla dzieci

Wideo-poradnik

Prowadzenie: Maciej Misztal

godz. 10.00, wydarzenie dostępne bezpłatnie na www.hurrart.pl

Filmy krótkometrażowe są świetną alternatywą dla często niezbyt wyszukanych produkcji z kanałów dla dzieci. Odkryjcie bogactwo form, zaskakujące pomysły, wzruszające i bawiące do łez historie. Waszym przewodnikiem po świecie krótkometrażowych filmów dla dzieci będzie Maciej Misztal, dyrektor Lubelskiego Festiwalu Filmowego. Z ilustrowanego fragmentami filmów poradnika dowiecie się, gdzie szukać legalnych darmowych produkcji, które warto wybrać i jak można je wykorzystać do kreatywnej zabawy. Dla ułatwienia dołączamy listę z linkami do omawianych tytułów.

Poradnik zawiera napisy dla niesłyszących w języku polskim.

Maciej Misztal - odpowiedzialny za program pokazów filmów krótkometrażowych dla dzieci i młodzieży, prezentowanych w ramach festiwalu Hurra ART (podczas wszystkich dotychczasowych pięciu edycji). Pomysłodawca i dyrektor Lubelskiego Festiwalu Filmowego (do 2016 r. MFF Złote Mrówkojady). Absolwent Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego na kierunku Organizacja Produkcji Filmowej i Telewizyjnej. Kierownik produkcji nagradzanych filmów dokumentalnych i fabularnych oraz wielu audycji telewizyjnych, w tym koprodukcji międzynarodowych. Pomysłodawca i gospodarz projektów Warsaw Short Framing oraz Off na zakręcie. Twórca i animator kina offowego. Instruktor warsztatów filmowych dla młodzieży.

Kot detektyw

Słuchowisko dla widzów od lat 5

Produkcja: Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu

godz. 11.00, wydarzenie dostępne bezpłatnie na www.hurrart.pl

Tekst: Piotr Rowicki

Reżyseria: Filip Niżyński

Opracowanie muzyczne: Anna Mansfeld

Montaż: Leszek Jasiak

Obsada: Rafał Gorczyca, Anna Jezierska, Paweł Pawlik, Urszula Raczkowska

Kot Mruczysław Wąsik – właściciel biura detektywistycznego: „Kot”- spółka z o.o. tylko z pozoru jest szaro-burym posiadaczem kilku białych łat w okolicach nosa, wąsów, pary uszu, czterech łap i ogona. Jak sam twierdzi, to tylko kamuflaż. Pod niepozornym wyglądem kryje się wybitny specjalista do spraw dziwnych i podejrzanych. Zawodowiec w każdym calu. Detektyw nad detektywami, koci Sherlock Holmes błyskawicznie rozgryza nawet największe tajemnice podwórka. Tego dnia do kota przychodzi koń Zygmunt. Sprawa jest niecierpiąca zwłoki. Zaginęła podkowa. Niby jedna, ale na trzech chodzić się nie da. Kot detektyw musi zacząć śledztwo. Analiza. Percepcja. Dedukcja. Analogia. Indukcja. Abdukcja. Precyzyjna robota. Centymetr po centymetrze. Żaden przestępca nie jest bezpieczny. Żadna zbrodnia nawet najmniejsza nie pozostanie bez wykrycia. Oto on, najsłynniejszy koci detektyw, właśnie podjął trop.

Czas trwania – 30-40 minut

Bajkolotnia

Kreatywne warsztaty dla dzieci w wieku od 5 do 7 lat

Prowadzenie: Magdalena Mrozińska

godz. 14.00, bezpłatny udział poprzez Zoom, obowiązuje rezerwacja miejsc

Fascynujący świat wyobraźni, w którym nie tylko poznajemy bajkowe opowieści, ale też sami je wymyślamy. Oto rejs „Bajkolotnią” pod sterami robiącego ze słów Słowika, czyli twórczego duetu autorek sztuk dla dzieci: Magdaleny Mrozińskiej i Anny Andraka. 

Podczas warsztatów prowadząca i uczestnicy stworzą wspólnie nowych, bajkowych bohaterów oraz ich przygody. Będą też gry oraz działania dźwiękowe i plastyczne, czyli dużo kreatywnej, rozwijającej zabawy. Prosimy o przygotowanie czystej kartki, ołówka oraz kostki do gry.

Czas trwania – 2 godz.

Warsztaty odbędą się poprzez aplikację Zoom do wideo czatów (prowadząca połączy się poprzez Zoom z rodzinami, które będą uczestniczyć w warsztatach zdalnie, ze swoich domów). Obowiązuje rezerwacja miejsc. Liczba miejsc ograniczona.

Magdalena Mrozińska - pisarka, dramatopisarka, tłumaczka z języka włoskiego. Ukończyła dziennikarstwo oraz filologię włoską na Uniwersytecie Warszawskim, a także podyplomowe studia „Literatura i książka dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności” w Instytucie Literatury Polskiej UW. Związana głównie z twórczością dla dzieci. Zadebiutowała w 2013 roku książką dla dzieci „Paskudki słowiańskie”, za którą została nominowana do Nagrody Literackiej Zielona Gąska. Jest również autorką prozatorskiej książki dla dzieci „Czary na Białym” (Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy), wyróżnionej w konkursie PTWK na Najpiękniejszą Książkę Roku 2016. Jej sztuki teatralne były publikowane w „Nowych Sztukach dla Dzieci i Młodzieży”, wielokrotnie nagradzane oraz realizowane w formach spektakli, czytań performatywnych i słuchowisk w teatrach lalkowych i dramatycznych (m. in. w Teatrze Dramatycznym im. J. Kochanowskiego w Opolu, Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, w Teatrze Animacji w Poznaniu, Teatrze Baj Pomorski w Toruniu). Prowadzi twórcze warsztaty dla dzieci oraz szkolenia metodyczne dla nauczycieli i bibliotekarzy.

Zgubowisko, czyli dlaczego warto spełniać marzenia?

Fundacja Sztukmistrze

Spektakl cyrkowy dla widzów w wieku 7-10 lat

godz. 16.00, Plac Artystów (bezpłatny streaming na www.hurrart.pl)

Reżyseria: Joanna Krukowska

Muzyka: Sebastian Świąder

Artyści: Magdalena Kisiała, Artur Perskawiec, Marcin Borkowski, Krzysztof Pacholik, Agnieszka Pulikowska-Pylak

„Zgubowisko” to nowocyrkowy spektakl stworzony zarówno dla dzieci, jak i starszej publiczności. Jest to opowieść o poszukiwaniu własnej drogi, o cyrku oraz o samych artystach, którzy przedstawiają widzowi sens pogoni za marzeniami. Przede wszystkim jest to jednak wpleciony w fabułę pokaz niesamowitych umiejętności wykonawców. Żonglerka, taniec w powietrzu, akrobatyka, manipulacja obiektem oraz ekwilibrystyka pozwalają widzowi wchłonąć to, co dzieje się na scenie. Tworzący spektakl artystyczny kwintet przenosi widzów do świata, w którym wszystko się może wydarzyć. Inspiracją do stworzenia dzieła była książka Shauna Tana „The lost thing”, opowiadająca o czymś, co zostało zgubione, ale też – przede wszystkim – odnalezione.

Czas trwania – 45 min.

29 SIERPNIA – SOBOTA

Gordonki

Warsztaty umuzykalniające dla dzieci od 0 do 3 lat, z rodzicami.

Prowadzenie: Agnieszka Kocińska

godz. 11.00, bezpłatny udział poprzez Zoom, obowiązuje rezerwacja miejsc

Warsztaty mają na celu przybliżenie dzieciom świata dźwięków, na który wspólnie wpływamy poprzez głos i swobodny spontaniczny ruch. Jednym słowem! Na warsztatach będzie dużo śpiewania i dużo ruszania się! Dzieciom zostaną przedstawione różne skale modalne, sfery rytmiczne, metra trójdzielne i dwudzielne, a także nietypowe rytmy. 

W trakcie warsztatów opartych na metodzie ruchu improwizowanego R. Labana, wykorzystane zostaną kolorowe chusty, piłeczki, bańki mydlane, które pobudzają dzieci do spontanicznego poruszania się. Dzieci najpierw słuchają, a potem intuicyjnie powtarzają podstawowe gamy, skale, rytmy. Przy śpiewie i grze na drobnych instrumentach perkusyjnych dzieci odkrywają przyjemność z doświadczania muzyki. Muzyczne spotkanie zakończą piosenki uspokajające i kołysanki.

Dzięki zajęciom umuzykalniającym rodzice obserwują u dzieci zwiększoną płynność mowy i lepszą dykcję. Dzieci coraz chętniej i swobodniej tworzą pierwsze słowa, rytmizują, śpiewają, improwizują. Ponadto dzieci dłużej potrafią utrzymać koncentrację, co ma wpływ na rozwój intelektualny. Zajęcia wg teorii Gordona mają bogaty słownik melodyczny i rytmiczny, pomagają w lepszej koordynacji ciała w pracy z muzyką. A przede wszystkim są ogromną przyjemnością i dobrą zabawą dla dzieci i dorosłych! 

Czas trwania -  45 min.

Warsztaty odbędą się poprzez aplikację Zoom do wideo czatów (prowadząca połączy się poprzez Zoom z rodzinami, które będą uczestniczyć w warsztatach zdalnie, ze swoich domów). Obowiązuje rezerwacja miejsc. Liczba miejsc ograniczona.

Agnieszka Kocińska - wokalistka, performerka, autorka piosenek dla dzieci i dorosłych. Prowadzi zajęcia umuzykalniające dla najmłodszych, zajęcia wokalne dla dzieci i dorosłych, gra na ukulele i instrumentach perkusyjnych, kocha psy i ma kota Grażynę, którą kocha.

Staś i Zła Noga

Słuchowisko dla widzów od lat 11

Produkcja: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

Partner: Śląski Teatr Lalki i Aktora „ATENEUM” w Katowicach

godz. 12.00, wydarzenie dostępne bezpłatnie na www.hurrart.pl

Tekst - Tomasz SPELL Grządziela

Adaptacja – Katarzyna Błaszczyńska

Dźwiękowa adaptacja spektaklu, edycja dźwięku – Krzysztof Kiczek

Reżyseria – Bartłomiej Błaszczyński

Muzyka – Jakub Adamiak

Realizacja nagrań, miks, mastering – Krzysztof Kurek

Koordynacja produkcji – Dagmara Gumkowska

Projekt plakatu – Jadwiga Lemańska

Obsada: 

Katarzyna Błaszczyńska - Mama

Dawid Kobiela - Staś

Michał Rolnicki - Zła Noga

Staś przyjaźni się ze swoją Złą Nogą, ale Mama powoli zaczyna martwić się, że ten nietypowy przyjaciel sprowadzi na jej syna nieszczęście. Chłopiec, choć nie traci dobrego humoru, zaczyna przynosić ze szkoły kiepskie oceny i powoli traci kolejnych znajomych. Mama również wydaje się nie mieć szczególnego szczęścia do międzyludzkich relacji. Czy Zła Noga jest naprawdę taka zła? A może to tylko wymysł Stasia, który próbuje wymigać się od obowiązków i kar?

„Staś i Zła Noga” to opowieść o kilkunastoletnim chłopcu z niepełnosprawnością, którego samotnie wychowuje Mama. O ich zmaganiach z codzienną rzeczywistością, przezwyciężaniu przeciwności i poszukiwaniu przyjaciół. Wszystko to podszyte solidną dawką ironicznego humoru, bo przecież ta historia to znacznie więcej! Mama walczy z systemem, Staś trenuje zdolności telepatyczne, a Zła Noga marzy, by zostać kosmonautką. Jak potoczą się ich historie?

Premiera słuchowiska: 29.08.2020

Prapremiera sceniczna: 14.12.2018

Plac mimów

Etiudy pantomimiczne dla widzów w każdym wieku.

godz. 15.00, Plac Artystów

Reżyseria: Roksana Miner

Występują: Ewa Lubacz, Michał Olszewski

Aktorzy Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach zaprezentują kompilację etiud w konwencji teatru pantomimy oraz teatru ożywionej formy. 

Historie opowiedziane za pomocą ruchu i gestu, inspirowane są naszą codziennością i nawiązują do tradycji współczesnej pantomimy i nowoczesnej rosyjskiej clownady. Zapraszamy na spotkanie z teatrem pełnym uczuć i emocji, które aktor wyraża gestem i ruchem swojego ciała, ukazując tym samym treści, leżące poza słowem. Działania aktorskie, zawierające obszerne elementy improwizacji, dają możliwość nawiązania dialogu z publicznością.

Czas trwania – 1 godz.

CUKRY DLA DZIECI

Koncert dla widzów od lat 4.

godz. 17.00, Letnia Scena KCK (bezpłatny streaming na www.hurrart.pl)

Wykonanie: Agnieszka Kocińska, Karolina Głogowska i Lena Witkowska, czyli CUKRY

Czy wiecie, jak żyje mama pszczół, w jakim nurcie wychowywane są jeżątka, czy ślimak jest mamą czy tatą, dlaczego pająk zatrzymuje się, gdy zobaczy nas na swojej drodze, a dżdżownica lubi deszcz? My już trochę wiemy i o tym dla Was słodko zaśpiewamy!

Projekt muzyczny dla dzieci i osób dorosłych CUKRY DLA DZIECI zaprasza na koncert. Wykonamy szaloną kompilację utworów o mamach różnych istot, w tym zwierząt, żyjących na ziemi, o ich życiu i przygodach. W trakcie koncertu pojawią się różne instrumenty: ukulele, keybord, altówka, gitara, przeszkadzajki, talerze. Zaśpiewamy w harmoniach i zatańczymy kończynami. Zapraszamy!

Czas trwania – 50 min.

CUKRY DLA DZIECI tworzą:

Agnieszka Kocińska – wokalistka, performerka, autorka piosenek dla dzieci i dorosłych. Prowadzi zajęcia umuzykalniające dla najmłodszych, zajęcia wokalne dla dzieci i dorosłych, gra na ukulele i instrumentach perkusyjnych, kocha psy i ma kota Grażynę, którą kocha. Cukry mówią na nią Kicia.

Karolina Głogowska – wokalistka, performerka, kompozytorka, autorka piosenek dla dorosłych. Pięknie gra na altówce, a jak śpiewa, to stają włosy na rękach z wrażenia. Ma psa Myszkę, kocha lepić z gliny zwierzątka, malować doniczki, komponować melodie, robić zdjęcia, pisać bajki i wiersze, urządzać swój domek. Cukry mówią na nią Rudzik.

Lena Skrzywic-Witkowska – wokalistka, performerka, autorka piosenek dla dorosłych. Jej teatralna dusza i niezwykła osobowość sceniczna barwi kolorowo świat. Zadziornie gra na gitarze i osłupia niezwykłym niskim brązowym głosem. Ma dwa koty: Grudego i Chudą. Mieszka na wsi razem z kotami. Cukry mówią na nią Lenu lub Lenuś.  

Współautorką piosenek jest Kasia Kalinowska – muzyczka i artystka wizualna, autorka piosenek dla dorosłych i dzieci, gra na gitarze, śpiewa i komponuje, kocha jeże i świnie. Nieobecna ciałem na koncercie, lecz obecna w tekstach i melodiach. 

fot. Jakub Borkowski

30 SIERPNIA – NIEDZIELA

Co oglądać z dziećmi w sieci? Filmy dla całej rodziny

Wideo-poradnik z napisami dla niesłyszących

Prowadzenie: Maciej Misztal

godz. 10.00, wydarzenie dostępne bezpłatnie na www.hurrart.pl

Portale streamingowe stały się bardzo popularne i coraz więcej osób korzysta z ich usług. Bogate biblioteki serwisów VOD mogą przyprawić o ból głowy. A kryją się w nich prawdziwe perełki… O tym, jak wybrać z morza propozycji familijne produkcje warte naszej uwagi i dlaczego akurat te oraz na co zwracać uwagę przy wyborze filmów, opowiada Maciej Misztal, dyrektor Lubelskiego Festiwalu Filmowego. 

Poradnik zawiera napisy dla niesłyszących w języku polskim.

Zmęczona historia, czyli milion przygód na dobranoc

Czytanie sztuki dla widzów od lat 4.

godz. 11.00, wydarzenie dostępne bezpłatnie na www.hurrart.pl

Tekst: Kuba Kapral

Reżyseria: Judyta Berłowska

Muzyka: Anna Stela

Realizacja obrazu: Bartek Warzecha

Realizacja dźwięku: Wojciech Niebelski (Studio Fundacji Kultury im. Stefana Kudelskiego)

Obsada:

Wiki - Anna Domalewska

Tata - Wojciech Niemczyk

w pozostałych rolach:

Błażej Twarowski

Michał Olszewski

Ewa Lubacz

Andrzej Kuba Sielski

Beata Orłowska

Nie czas wymawiać się zmęczeniem, gdy płoną Baśnie. I to Zebrane! Wiki z Tatą ugasili pożar gołymi rękami, ale ogień zrobił swoje - baśnie stopiły się ze sobą i zaczęły z nich wychodzić różne dziwne postacie.

Wilk skleił się ze stoliczkiem „nakryj się”, więc chyba otworzy restaurację. Dobra Wróżka jest zła, bo nie może daleko zajść, choć od pasa w dół jest siedmiomilowym butem. Biedny Rybak uwięził w pudełku po zapałkach Dziewczynkę, która była Królem Zwęglonem Wielkim i chciała wszystko spalić. Na szczęście nos Taty zamienił się w kran i wszystko zalała woda. Potem Wiki z Tatą popłynęli łódką z gazety na bezludną wyspę, którą zamieszkiwali Lodożercy, ale z powodu topniejących lodowców musieli stamtąd uciekać… rakietą!

Co za historia! Niejednego mogłaby zmęczyć. Gdyby nie to, że Wiki poczuł się w końcu śpiący, przeżyłby z Tatą jeszcze Milion innych Przygód. I to nie ruszając się z pokoju, bo ich niczym nieskrępowana wyobraźnia, nie miała granic.

Sztuka zachęca rodziców i dzieci do wspólnego, kreatywnego spędzania czasu. Okazuje się że razem mogą nie tylko ćwiczyć literacką wyobraźnię, ale również świetnie się przy tym bawić. To dowcipna opowieść, odnosząca się do bohaterów ze znanych bajek, którzy dzięki wyobraźni taty i syna występują w zupełnie nowej historii, dostając drugie, „zaskakujące” życie.

Ruchome ślady

Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5-7 lat

Prowadzenie: Aleksandra Bożek-Muszyńska i Hanna Bylka-Kanecka

godz. 14.00, bezpłatny udział poprzez Zoom, obowiązuje rezerwacja miejsc

Jaki ślad w przestrzeni może pozostawić ruch? Co to znaczy tańczyć wcześniej uchwycony ślad?

W trakcie warsztatów uruchomimy zarówno ciało, jak i wyobraźnię. Poprzez twórcze zadania opiekunowie i ich dzieci będą mogli wspólnie doświadczać radości płynącej ze swobodnej kreacji w przestrzeni i na papierze. Będziemy wspólnie tworzyć obrazy ruchem i poruszać się dzięki obrazom.

Inspiracją do stworzenia warsztatu był udział prowadzących w treningu „Segni mossi”, będącego projektem badawczym/laboratorium pracy z dziećmi pary artystów z Włoch – artysty wizualnego Alessandro Lumare i choreografki Simony Lobefaro, łączącym ruch i rysunek.

Czas trwania -  45 min.

Warsztaty odbędą się poprzez aplikację Zoom do wideo czatów (prowadzące połączą się poprzez Zoom z rodzinami, które będą uczestniczyć w warsztatach zdalnie, ze swoich domów). Obowiązuje rezerwacja miejsc. Liczba miejsc ograniczona.

Aleksandra Bożek-Muszyńska – tancerka, choreografka, performerka, instruktorka tańca współczesnego, trenerka biznesu, filolożka, uczestniczka wielu warsztatów i coachingów ruchowych. Od kilku lat prowadzi zajęcia z tańca współczesnego i improwizacji, gimnastykę dla seniorów oraz tworzy autorskie choreografie i jest aktywna na polskiej scenie tańca i performansu. Jej prace były prezentowane m.in. w Budapeszcie, Berlinie, Nowym Jorku czy Filadelfii. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca 2015, 2016 i 2017 realizowanej przez Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Intensive Course w School For New Dance Development w Amsterdamie oraz beneficjentka programu Global Practice Sharing w Movement Research w Nowym Jorku. Aktualnie kończy roczny kurs choreografii eksperymentalnej Choreografia w Centrum II, organizowany przez warszawskie Centrum w Ruchu. Stworzyła ruch sceniczny do trzech przedstawień tej fundacji („Narysowałam więcej, niż tu widać”, „Nie minęliśmy jeszcze wszystkiego, co można minąć”, „Bogowie”).

Hanna Bylka-Kanecka – teatrolożka, choreografka, mama. Doktorantka kierunku wiedza o teatrze UAM, laureatka stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia w nauce, stypendium Erasmus oraz stypendium częściowego Alternatywnej Akademii Tańca 2016 (ASF by Grażyna Kulczyk). Pracę magisterską poświęciła badaniu statusu obecności małych dzieci w przedstawieniach kierowanych do dorosłych widzów, obecnie pracuje nad rozprawą doktorską poświęconą tańcu eksperymentalnemu dla dzieci. Oprócz uczestnictwa w licznych warsztatach, ukończyła roczny kurs choreografii eksperymentalnej „Choreografia w Centrum”, organizowany przez warszawskie Centrum w Ruchu oraz trzymiesięczny intensywny kurs performansu fizycznego SMASH#9 (2017) w Berlinie. Obecnie kontynuuje kształcenie w berlińskiej Somatische Akademie w zakresie tanecznej pracy z dziećmi. Od 2019 roku opiekuje się poznańskim programem promocji tańca współczesnego Roztańczone Rodziny.

Pod adresem marzeń

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach

Spektakl dla widzów od lat 6

godz. 16.00, Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” (bezpłatny streaming na www.hurrart.pl)

Wstęp na spektakl tylko za bezpłatnymi wejściówkami, które będą wydawane na godzinę przed spektaklem w Kasie teatru, po uprzedniej, obowiązkowej rezerwacji. Liczba miejsc ograniczona.

Scenariusz: Elżbieta Chowaniec, Marek Zákostelecký

Dramaturgia i tekst: Elżbieta Chowaniec

Reżyseria: Marek Zákostelecký

Scenografia, kostiumy i lalki: Marek Zákostelecký

Muzyka: Martin Husovský

Choreografia: Aneta Jankowska

Wideo: Przemysław Żmiejko

Konsultacja historyczna: Krzysztof Myśliński

Obsada:

Pokojówka - Anna Domalewska

Windziarka - Ewa Lubacz

Wdowa - Małgorzata Sielska

Bagażowy - Michał Olszewski

Odźwierny - Andrzej Kuba Sielski

Recepcjonista - Andrzej Skorodzień

Boy hotelowy - Błażej Twarowski

Pełna ciepła i humoru opowieść, inspirowana prawdziwą oraz niezwykle ciekawą historią budynku Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, przy ulicy Dużej 9 w Kielcach. Scena obecnego „Kubusia”, niczym wehikuł czasu, zabiera widzów w podróż do magicznej historii kieleckiej kamienicy pełnej osobliwości. Jest wśród nich Janusz Kurtyna, co zasłaniał swoje nazwisko, dziewczynka, która chciała pływać z rybami albo światowej sławy śpiewaczka operowa. Bywali tu podróżnicy, komicy i wytrawni smakosze. Bywał Czerwony Kapturek, Wilk, Gajowy i Babcia. A przy tym oczywiście aktorzy, ale co zdaje się ważniejsze - kilka pokoleń widzów. To także oni tworzą Dużą 9 - ważny adres dla dziecięcego świata wyobraźni i marzeń. 

Czas trwania – 1 godz. 10 min. (bez przerwy)

Spektakl zdobył 5 nagród i 2 wyróżnienia na IV Festiwalu małych Prapremier w Wałbrzychu, 2019.

Wszystkie wydarzenia w ramach szóstej edycji festiwalu Hurra! ART! są dla widzów bezpłatne. 

Na warsztaty i spektakl „Pod adresem marzeń” obowiązuje rezerwacja miejsc.

Rezerwację miejsc prowadzi Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach telefonicznie od poniedziałku do piątku 41 344-58-36  w godz. 7.30 – 15.30 lub mailowo: [email protected] (rezerwacja mailowa jest ważna po potwierdzeniu przez Teatr).

Wszystkie warsztaty odbędą się poprzez aplikację Zoom do wideo czatów (prowadzący połączą się poprzez Zoom z rodzinami, które będą uczestniczyć w warsztatach zdalnie, ze swoich domów). Obowiązuje rezerwacja miejsc. Liczba miejsc ograniczona.

Pozostałe wydarzenia będą dostępne bezpłatnie na www.hurrart.pl 

Drodzy Widzowie,

W trosce o zdrowie zarówno Wasze, artystów, jak i pracowników obsługi, uprzejmie prosimy o zakrywanie ust i nosa oraz zachowywanie minimum 1,5 metrowego dystansu od innych osób podczas bezpośredniego uczestnictwa w wydarzeniach festiwalu.

Dziękujemy.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne