13.07.2020, 12:46 Wersja do druku

Gdańsk. Na zakończenie sezonu w Miniaturze „Papety: z ostatniej chwili” z gościem specjalnym

Z kim najlepiej porozmawiać o talencie? Marlenka i Mirek znaleźli świetnego kandydata: piłkarza Flávia Paixão, kapitana Lechii Gdańsk. Premiera odcinka z jego udziałem odbędzie się 15 lipca o 11.00 na Facebooku i o 11.15 na YouTube. To ostatni odcinek „Papetów: z ostatniej chwili” w pierwszym sezonie.

„Papety: z ostatniej chwili” to program informacyjny dla dzieci w odcinkach z wykorzystaniem teatralnych lalek – Rodziny Papetów. Od początku pandemii zajmował się zapoznawaniem dzieci z nową rzeczywistością.

W pierwszym odcinku zatytułowanym „M jak makaron, P jak panika” dzieci poznają podstawowe zasady higieny i kontaktu podczas epidemii. Drugi, pod tytułem „#zostańwdomu”, opowiada, dlaczego musimy wszyscy zostać w domach. W trzecim pojawia się wreszcie wyczekiwana przez Marlenkę i Mirka Babcia Irena, która utknęła na Zanzibarze i nie może wrócić, bo samoloty nie latają, a widzowie przy okazji dowiadują się, czym jest kwarantanna. W czwartym okazuje się, że kwarantanna bywa nie do zniesienia, ale natura może być wybawieniem, chociaż szykuje też swoje niespodzianki. Piąty odcinek przypadł na czas, kiedy obostrzenia zostały częściowo zniesione, a Marlenka chciałaby zakończyć sezon swojego serialu wywiadem z kimś sławnym. Tylko niestety nie zna nikogo sławnego. Dziadek Ryszard jednak zawsze znajdzie radę albo odpowiednią pracę sezonową…

„Papety: z ostatniej chwili” są jednym z elementów obecności Miniatury online pod hasłem Miniatura dzieciom w sieci. Poza „Papetami” Teatr realizuje inne cykle – E-mocje, gdzie na podstawie minispektakli na podstawie współczesnej literatury dla dzieci rozmawia o emocjach, Uchosfera – familijne słuchowiska na podstawie klasycznych powieści, Teatr i szkoła w sieci – warsztaty teatralne online we współpracy ze szkołami, a także udostępnia różnorodne materiały do wykorzystania wspólnie z dziećmi – zabawy, zagadki i zadania inspirowane przedstawieniami w Strefie Zabaw na swojej stronie, materiały wideo na kanale YouTube (piosenki, reportaże z działań, rozmowy o teatrze), trzy spektakle – „Bajki robotów” w reż. Romualda Wiczy-Pokojskiego, „Zostań przyjacielem” w reż. Tomasza Mana i „Krzyżacy” w reż. Jakuba Roszkowskiego – dostępne na stronie Internetowego Teatru dla Szkół, z którym realizował nagrania.

***

V odcinek: Bardzo duży trawnik
 
scenariusz: Sandra Szwarc
reżyseria: Michał Derlatka
projekt i wykonanie lalek Papetów: Olga Ryl-Krystianowska
opracowanie muzyczne: Joanna Sówka-Sowińska
animacja lalek: Zofia Bartoś, Piotr Srebrowski, Wojciech Stachura, Michał Derlatka
głosy postaci (dubbing)
Marlenka Papet – Zofia Bartoś
Ryszard Papet – Wojciech Stachura
Mirek Papet – Piotr Srebrowski

gość specjalny: Flávio Paixão

realizacja filmowa i montaż: Paweł Łaźniak [lazniak.com]
realizacja dźwięku: Adam Wośko
asystentka reżysera: Agnieszka Kochanowska
producentka: Celina Zboromirska-Bieńczak
 
specjalistyczne wyposażenie dzięki  Polpharma Biologics
 
produkcja: Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku
współpraca: Lechia Gdańsk
premiera: 15 lipca o 11.00 na Facebooku, 11.15 na YouTube Teatru Miniatura
***

PAPETY: Z OSTATNIEJ CHWILI | przewodnik dla dzieci na czas epidemii
Co to jest wirus? Czy pandemia to rodzaj anemii? Dlaczego wszyscy mamy myć ręce i czy trzeba zbierać zapasy? Dzieci też czują się zaniepokojone wieściami dotyczącymi sytuacji w naszym kraju i na świecie, które docierają do nich tylko częściowo, ale bezpośrednio wpływają na ich życie. W serii „Papety: z ostatniej chwili” artyści z Teatru Miniatura z pomocą teatralnych lalek – Rodziny Papetów – w prosty sposób tłumaczą trudne sprawy, jednocześnie zachęcając dzieci do odpowiednich zachowań.

Scenariusze do serii pisze nagradzana trójmiejska dramatopisarka Sandra Szwarc, obecnie w Dziale Literackim Teatru Miniatura, reżyseruje dyrektor Miniatury Michał Derlatka, a w rolach Papetów występują aktorzy teatru.

Rodzina Papetów – dziadek Ryszard Papet, babcia Irena Papet oraz ich wnuczęta Marlenka i Mirek – pojawiła się w Teatrze Miniatura z inicjatywy aktora Wojciecha Stachury. Od 2016 roku Papety angażują się w różne projekty – zagrały w filmach, w teledysku i w spektaklu dla dorosłych, który zdobył główną nagrodę Konkursu Nurtu Off Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2019 roku.

Linki do 1 odcinka

https://youtu.be/rdQWRs58J6Y

https://www.facebook.com/watch/?v=503312983675700


Linki do 2 odcinka

https://youtu.be/fLOnmqvVubQ

https://www.facebook.com/watch/?v=237295914303978


Linki do 3 odcinka

https://youtu.be/lryQSILHKwg

https://www.facebook.com/teatrminiatura/videos/567464063893628/


Linki do 4 odcinka


https://youtu.be/Uc9wY27kaZg

https://www.facebook.com/teatrminiatura/videos/542822113272459/

fot. mat. teatru

Źródło:

Materiał nadesłany

Tematy w toku