31.07.2020, 17:49 Wersja do druku

Wrocław. Stefan Arczyński, nestor polskiej fotografii, kończy 104 lata

Inne aktualności

104 lata skończył w piątek nestor polskiej fotografii Stefan Arczyński. Artysta od lat 50. XX w. związany jest z Wrocławiem; po wojnie dokumentował odbudowę stolicy Dolnego Śląska i rodzące się życie kulturalne miasta i regionu.

W piątek życzenia urodzinowe Arczyńskiemu złożył prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. "Legenda. Myślę, że nie tylko wrocławskiej fotografii. Niezwykły człowiek z niezwykłym życiorysem. I 80 lat pracy z aparatem fotograficznym. Stefan Arczyński" - napisał Sutryk na Facebooku.

Stefan Arczyński urodził się 31 lipca 1916 r. w Essen; jego rodzina wywodziła się z Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Artysta przygodę z fotografią rozpoczął w 1934 r. Cztery lata później jako obywatel III Rzeszy został wcielony do batalionów robotniczych, a po półrocznej służbie został powołany do służby w Luftwaffe. Fotografii zawdzięcza fakt, że skierowany został do obróbki zdjęć lotniczych, unikając bezpośredniego uczestnictwa w ataku na Polskę.

W 1946 r., po uzyskaniu obywatelstwa polskiego, artysta otworzył w Kamiennej Górze swój pierwszy warsztat fotograficzny. W 1950 r. przyjechał do Wrocławia, uzyskał status twórcy wstępując do Związku Polskich Artystów Fotografików i zaczął dokumentować powojenne zniszczenia Wrocławia i Dolnego Śląska, starą i nową architekturę, rodzące się życie kulturalne miasta i regionu.

Fotografował również w innych regionach Polski. Z wielu zagranicznych podróży Arczyński przywiózł setki tysięcy zdjęć, które były pokazywane na licznych wystawa i publikowane w dziesiątkach albumów.

Artysta jest laureatem prestiżowych nagród regionalnych, ogólnopolskich i zagranicznych. Za swoje osiągnięcia otrzymał m.in. w 1977 r. Złoty Krzyż Zasługi, w 1992 r. Nagrodę Kulturalną Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii, zaś w 2011 r. Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Źródło:

PAP

Autor:

Piotr Doczekalski