EN

15.06.2020, 14:18 Wersja do druku

Wrocław. 30. rocznica śmierci Ryszarda Cieślaka

Instalację wizualno-dźwiękową na 30. rocznicę śmierci Ryszarda Cieślaka - aktora związanego przez ponad 20 lat z Teatrem 13 Rzędów oraz z Teatrem Laboratorium - można w poniedziałek obejrzeć w Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu.

Instalacja upamiętniająca Ryszarda Cieślaka, zatytułowana "Jeremiasz", zostanie udostępniona zwiedzającym w poniedziałek w godzinach od 17 do 20. Instalacja składa się z fragmentów ścieżki dźwiękowej spektaklu "Apocalypsis cum figuris" zarejestrowanego przez Ermanna Olmiego w Mediolanie w 1979 r. oraz fotografii Maurizia Buscarina, pochodzących z tego samego roku - poinformowała PAP rzeczniczka Instytutu Grotowskiego Katarzyna Spychała.

Ryszard Cieślak (1937-90), aktor nazywany "Księciem zawodu" i "Ikarem teatru", dołączył do Teatru 13 Rzędów w Opolu w 1961 r., a w zespole Teatru Laboratorium pracował aż do jego samorozwiązania w 1984 r.

Pierwszym przedstawieniem z udziałem Cieślaka był "Kordian"; następnie wystąpił w "Akropolis" i "Tragicznych dziejach doktora Fausta". W "Studium o Hamlecie" dodatkowo pełnił przy Jerzym Grotowskim funkcję asystenta reżysera. Wkrótce po realizacji tego przedstawienia rozpoczął się okres bliskiej i intensywnej współpracy Cieślaka i Grotowskiego, związany z rolą Don Fernanda w "Księciu Niezłomnym". Prezentacje tego przedstawienia w czasie występów zagranicznych Teatru Laboratorium w drugiej połowie lat 60. zapewniły Cieślakowi międzynarodową sławę i status ikony współczesnego teatru.

 W latach 1967-69 Cieślak wraz z całym zespołem brał udział w pracach nad "Ewangeliami", w których kreował Umiłowanego, oraz nad "Apocalypsis cum figuris", gdzie zagrał kolejną legendarną rolę - Ciemnego. Po występach Teatru Laboratorium w Stanach Zjednoczonych, jesienią 1969 r., Cieślak został uznany przez nowojorskich krytyków najwybitniejszym aktorem teatrów off-Broadwayu roku 1969.

W latach 1979-80 Cieślak należał do części zespołu Teatru Laboratorium realizującego przedsięwzięcie "Drzewo Ludzi". W 1981 r. kierował pracami nad kreowanym zbiorowo ostatnim przedstawieniem Laboratorium - "Thanatos polski".

Od 1982 r. pracował głównie za granicą, prowadząc kursy i warsztaty teatralne oraz reżyserując. Od września 1984 r. na zaproszenie Petera Brooka brał udział w pracach międzynarodowego zespołu realizującego przedstawienie według Mahabharaty, w którym kreował rolę niewidomego władcy Dhritarashtry. Od września roku 1989 był zatrudniony jako visiting professor w New York University Tisch School of Arts.

Aktor zmarł 15 czerwca 1990 w Houston w USA. Pochowany został na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.



Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

15.06.2020