04.08.2020, 15:15 Wersja do druku

Włochy-Hiszpania. Do Picassa bez kolejki

Inne aktualności

Muzea we Włoszech i Hiszpanii w większości działają, choć nie pokazują wszystkich zbiorów. Przez pandemię poniosły duże straty, a obawy nie mijają.

We Włoszech zaczęto je uruchamiać od połowy maja. W Rzymie największe atrakcje są już ponownie dostępne: bazylika św. Piotra i Muzea Watykańskie, Koloseum, Forum Romanum, Muzea Kapitolińskie, Panteon, Galleria Borghese, MAXXI – Narodowe Muzeum Sztuki Współczesnej.

Nie ma w nich jednak tłumów i kilometrowych kolejek, bo wszędzie obowiązuje wcześniejsza rezerwacja biletów online i limity zwiedzających. Do Koloseum wpuszcza się 14 osób co 15 minut, a czas zwiedzania trwa 45 minut. Maksymalnie odwiedza je dziennie 650 osób, gdy w czasach sprzed pandemii limit ten wynosił 20 tysięcy.

W Muzeach Watykańskich, czynnych od 1 czerwca, też nie ma tłoku i aż trudno uwierzyć, że można bez zgiełku kontemplować wspaniałe freski Michała Anioła w kaplicy Sykstyńskiej.

W Rzymie dużo emocji wzbudziło wznowienie wystawy „Rafael 1483–1520" w Scuderie del Quirinale. Ta jubileuszowa ekspozycja z okazji 500. rocznicy śmierci najmłodszego geniusza renesansu była otwarta w marcu zaledwie przez trzy dni. Ponownie została udostępniona w czerwcu i będzie czynna do 30 sierpnia.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Do Picassa bez kolejki

Źródło:

Rzeczpospolita online

Link do źródła

Autor:

Monika Kuc

Data:

03.08.2020 20:12

Tematy w toku