EN

28.07.2020, 16:46 Wersja do druku

Warszawa. "Triumf" Bałdygi i Kapusty w galerii Kordegarda

mat. organizatora

W stołecznej galerii Narodowego Centrum Kultury (NCK) Kordegarda 30 lipca otwarta zostanie wystawa przygotowana z okazji z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej pt. "Triumf". Złożą się na nią instalacje dwóch uznanych współczesnych twórców - Janusza Bałdygi i Janusza Kapusty.

"Kordegarda w stulecie Bitwy Warszawskiej - wielkiego polskiego zwycięstwa militarnego i politycznego - prezentuje wystawę +Triumf+. Galeria NCK pokaże instalacje dwóch znakomitych współczesnych twórców - Janusza Bałdygi i Janusza Kapusty" - napisano na stronie Centrum.

Przypomniano, że praca Bałdygi to "symboliczny obraz nacierających na siebie wrogich armii". W głównej sali Kordegardy umieszczono dwa kręgi, niczym najeżone pikami tarcze - biały z wizerunkiem orła i czerwony - z pięcioramienną gwiazdą.

"Jest to statyczne, a jednak kryjące w sobie bitewny zryw monumentalne przedstawienie pola walki" - wyjaśnił kurator Paweł Sosnowski. Jak dodał, dzieło Bałdygi daje się interpretować wielorako. "W tarczach można odczytać obraz żelaznego guzika, zwyczajnego elementu żołnierskiego munduru, jednocześnie wyjątkowego, czytelnego znaku świętej wojskowej przysięgi. Na ścianie w tle wyświetlana jest szarża kawalerii. Dokumentalne zdjęcia pochodzą z historycznego filmu Ryszarda Ordyńskiego +Sztandar wolności+" - czytamy w opisie instalacji.

Zwrócono uwagę, że w małym aneksie galerii Kordegarda można przeczytać fragment relacji Stefana Żeromskiego, ówczesnego korespondenta wojennego, z jego pobytu na plebanii w Wyszkowie, dopiero co opuszczonej przez bolszewików. "Tekst pisarza kończy ironiczna konstatacja, jak to niedoszli władcy Polski, uciekając w popłochu, zostawili po sobie jedynie swąd samochodowych spalin i cukier, tak wówczas niedostępny luksus, którym autor rozkoszował się, wsypując w nadmiarze do herbaty" - napisał Sosnowski.

Kurator wystawy zaznaczył, że komentarz do tego epizodu stanowi instalacja Janusza Kapusty, na którą składają się rzucone na podłogę wizerunki bolszewików pośród kostek cukru.

"Wystawa w symboliczny i zarazem skrótowy sposób pokazuje triumf polskiego oręża uznany przez Edgara Vincenta d'Abernona za osiemnastą najważniejszą bitwę w historii świata" - podkreślił Sosnowski.

Janusz Bałdyga (ur. w 1954 r.) jest uczniem Stefana Gierowskiego, absolwentem warszawskiej ASP (1979). To malarz, rzeźbiarz i performer. Był współzałożycielem i członkiem grupy twórczej Pracownia Dziekanka. Wraz z Jerzym Onuchem i Łukaszem Szajną prowadził Galerię Pracownia w Studenckim Centrum Środowisk Artystycznych Dziekanka w latach 1976-79. Od 1976 r. stale współpracuje z teatrem Akademia Ruchu. Od wielu lat prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

"Od początku drogi artystycznej uprawia głównie performance, choć jego polem działania są także akcje uliczne, instalacje, obiekty i rysunki. Akcje performatywne Bałdygi zawsze przyjmują, szersza? perspektywę, niż jedynie kontekst społeczno-polityczny, mają uniwersalne znaczenie. Często z nimi współistnieją, obiekty konstruowane z bardzo prostych elementów, które stają się autonomicznymi dziełami. Artysta stosuje surowe materiały, takie jak drewno, woda, wino i tworzy z nich struktury" - czytamy o artyście na stronie NCK.

Janusz Kapusta (ur. w 1951 r.) studiował sztukę, architekturę i filozofię. "W swojej twórczości spina te trzy dyscypliny. Znany jest jako odkrywca nowej jedenastościennej bryły geometrycznej, nazwanej przez siebie K-dron, dla której znalazł blisko 200 zastosowań" - napisano o artyście na stronie NCK.

30 maja 2009 r. w Kole, rodzinnym mieście artysty, przyznano mu honorowe obywatelstwo i odsłonięto pomnik K-drona.

Od wielu lat realizuje się w małych formach graficznych, plakatach, projektach logotypów, ilustracjach do magazynów i książek. Od 1981 r. do niedawna mieszkał w Nowym Jorku. Współpracuje z takimi pismami jak "The New York Times", dla którego wykonał najwięcej rysunków, "The Wall Street Journal", "The Washington Post", "The Boston Globe", "Graphics", "Print" i "Rzeczpospolita".

Wernisaż wystawy "Triumf" - 30 lipca o godz. 18. Ekspozycja czynna będzie w Kordegardzie do 16 sierpnia br.

Źródło:

PAP