EN

28.08.2020, 11:32 Wersja do druku

Warszawa. Studio otwiera pracownie OPEN STUDIOS w nowym sezonie

STUDIO teatrgaleria otwiera wirtualne pracownie polskich i międzynarodowych artystów OPEN STUDIOS i ogłasza nabór do udziału w pracowni greckiego kolektywu Medea Electronique.

mat. teatru

Open Studios to program zainicjowany w marcu 2020 r. w kontekście ogłoszonej pandemii i lockdown’u przez Natalię Korczakowską i Annę Lewanowicz, u podstaw którego leżą wirtualne pracownie artystów zaproszonych do współpracy ze STUDIO teatrgalerią. Po zniesieniu obostrzeń projekt został uzupełniony również o wymiar fizyczny.

W ubiegłym sezonie swoje pracownie w STUDIO teatrgalerii otworzyli: reżyser Łukasz Twarkowski, libański artysta wizualny i reżyser Rabih Mroué, pianista Marcin Masecki, Zbyszek Bzymek i Andrew Maillet z nowojorskiego The Wooster Group, Daniel Wetzel, jeden z założycieli niemieckiego kolektywu Rimini Protokoll, śpiewak operowy Szymon Komasa, artysta wizualny i scenograf Michał Korchowiec oraz muzyk Marcin Masecki. Do pracowni międzynarodowych, prowadzonych przez Daniela Wetzla i Rabiha Mroué, zostali zaproszeni artyści z całego świata i wzięło w nich udział blisko 150 osób.

Otwarcie pracowni w sezonie 2020/2021 rozpoczynamy od współpracy z Medea Electronique, greckim kolektywem zrzeszającym artystów szukających innowacji w szeroko pojętym polu sztuki współczesnej. Zakres ich aktywności obejmuje spektakle teatralne, eksperymentalne audiowizualne spektakle i instalacje, prace site-specific oraz kompozycje muzyki elektroakustycznej. Pracownia otworzy się na wirtualnej platformie ZOOM, w terminach od 22 do 25 września, również zapraszając szerokie grono międzynarodowych artystów i specjalistów do współpracy. Ideą przewodnią pracowni będą archiwa artystyczne i ich transformacja.

Kolejne pracownie otworzą w STUDIO polscy i międzynarodowi artyści, a wśród nich: Wojtek Ziemilski, Michał Borczuch, Małgorzata Wdowik oraz Toshiki Okada, najważniejsza postać  współczesnej sceny Japonii, Edit Kaldor, pochodzącą z Amsterdamu twórczyni teatralna, pisarka i dramaturżka, Eszter Salamon, węgierska choreografka, tancerka i performerka oraz Chris Kallmayer, artysta dźwiękowy i performer mieszkający w Los Angeles i związany z California Institut of the Arts.

Prezentacja projektów, które powstaną w ramach wirtualnych pracowni odbędzie się podczas tygodniowego przeglądu OPEN STUDIOS w listopadzie br. na scenach Studio i online.

Partnerem międzynarodowych pracowni jest Onassis Stegi – jedna z najbardziej prężnych i innowacyjnych instytucji kulturalnych w Grecji z siedzibą w Atenach, obejmująca całe spektrum sztuki, powołana do życia w 2010 r. przez Fundację Onassis. To miejsce, w którym współczesna kultura spotyka się z estetyką i nauką, przestrzeń dla eksperymentów artystycznych.

Onassis Stegi organizuje festiwale teatralne, muzyczne, rezydencje, laby, warsztaty, konferencje, wystawy. Stanowi platformę dla bezkompromisowych prac greckich artystów, a także do rozwoju współpracy międzynarodowej, która stymuluje i wzmacnia innowacyjne, interdyscyplinarne projekty, tworzone w ramach licznych sieci międzynarodowych.

-----

Natalia Korczakowska o OPEN STUDIOS:

Ostatnie miesiące przyniosły nam wszystkim wyzwanie, a pandemia przerwała zwyczajowe działanie instytucji, które w przypadku teatru oznacza głównie produkcję i granie spektakli. Taka sytuacja powoduje jakiś kryzys, ale jednocześnie otwiera przestrzeń dla alternatywnych działań, których istotą nie jest już produkcja. Z mojego doświadczenia wynika, że w każdym kryzysie tkwi potencjał dla artystycznej utopii i dlatego postanowiłam oddać tę nową przestrzeń artystom w symboliczne, czasowe posiadanie i otworzyć na czas pandemii ich studia w STUDIO - tak powstał szereg wirtualnych pracowni artystycznych. Trochę na zasadzie skłotu artyści symbolicznie przejmują instytucję jak opuszczony budynek. Ten gest w miejscu, które Szajna nazwał „Studio”, którego patronem jest Witkacy, a legendą Grzegorzewski, jest w zasadzie kontynuacją tradycji.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne