27.07.2020, 09:23 Wersja do druku

Warszawa. Ruszyły prace nad nową produkcją w Teatrze Baj

Teatr Baj rozpoczął prace nad nową produkcją teatralną pt. „Muzeum skarbów” w reż. Anety Wróbel, która ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną, realizowana jest w formie filmowej – spektaklu TV – i będzie bezpłatnie dostępna online. Projekt powstaje w ramach programu „Kultura w sieci”.

mat. teatru

"Muzeum skarbów" to tytuł prapremierowego spektaklu przygotowanego w formie filmowej i prezentowanego najpierw w odcinkach, a na końcu w formie pełnoprawnej premiery. Punktem wyjścia dla fabuły przedstawienia będą fantastyczne i wyjątkowo bogate, ponad 90-letnie, zbiory scenograficzne Teatru Baj – prawdziwe skarby – zabytki z perspektywy teatrologii, projektowane przez wybitnych scenografów. Niezwykle cenne lalki teatralne obudzą się przed przeprowadzką – powrotem Baja do wyremontowanej siedziby. Twórcy zaproszą nas w podróż pełną dobrych historii i ich bohaterów. Przewodnikiem po pełnej przygód i niespodzianek opowieści będzie Andrzejek – nowo zbudowana, na podstawie archiwalnego projektu – lalka, która dopiero poznaje teatralne środowisko i uczy się życia. 

Pierwszy odcinek „Muzeum skarbów” zostanie wyemitowany na początku września – kolejne będą ukazywały się raz w tygodniu, aż do premiery całego spektaklu, która odbędzie się 23 i 24 października. 

„Muzeum skarbów” finansowane jest ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

fot. Albert Roca Macià

Teatr Baj powstał w 1928 r. i jest najstarszym teatrem lalek dla dzieci w Polsce. Jego dorobek artystyczny obejmuje 185 premier. Baj, przygotowując kolejne przedstawienia, sięga po polską i światową literaturę dla dzieci i młodzieży, stosuje różne formy i techniki lalkowe. Stara się łączyć w repertuarze klasykę i sztukę współczesną, zachowując między nimi równowagę. Do realizacji spektakli zaprasza ciekawych twórców z Polski i zagranicy. Dziecko jest głównym adresatem działalności Baja, ale ma on także w repertuarze propozycje dla starszych widzów. Warszawki teatr jest też jedną z najczęściej i najdalej podróżujących polskich instytucji prezentujących repertuar dla dzieci. Tylko w ostatnich latach odwiedził ze swoimi spektaklami kraje od Argentyny, przez Chiny, Japonię po Węgry, Czechy, Luksemburg czy Litwę. Baj, jako pierwszy teatr lalek dla dzieci w Polsce, został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

A już jesienią 2020 r. powrót Teatru Baj do stałej siedziby, która przez ostatnie 3 lata przechodziła generalny remont.

Źródło:

Materiał nadesłany

Tematy w toku