EN

6.10.2020, 15:55 Wersja do druku

Toruński "Mazagan. Miasto" powrócił z niezwykłej trasy

Spektakl "Mazagan. Miasto" w reżyserii Judyty Berłowskiej powrócił z trasy po Podlasiu i Mazurach, w którą wyruszył dzięki programowi Teatr Polska. Od 23 do 30 września  spektakl Teatru im. Horzycy został zagrany w ośmiu miejscowościach, które mają utrudniony dostęp do teatru: Ełku, Nowince, Suwałkach, Płocicznie, Sejnach, Choroszczy, Gródku i Narewce.

fot. mat. teatru

Zawiązaliśmy nowe relacje, poznaliśmy konkretnych ludzi i ich historie, a miejscem naszego grania były: niewielka aula Szkoły Artystycznej w Ełku, altana na podwórku Ośrodka Kultury w Nowince, korytarze domów kultury, budynek Starej Łaźni w Suwałkach czy plac zabaw przed biblioteką w Płocicznie.

Wybraliśmy te tereny, ponieważ pamięć o dawnej (ale także obecnej) wielokulturowości wschodnich rubieży Polski, o historii ich mieszkańców, którzy niejednokrotnie byli przesiedleńcami i nie mieli jednego domu, a jego zmiana często wiązała się z brutalną koniecznością, a nie indywidualnym wyborem, wydała nam się bliska tematyce przedstawienia Judyty Berłowskiej. Ciekawi nas, jak mieszkańcy tych terenów postrzegają dom, jakie wzbudza w nich skojarzenia i emocje, co jest ich zdaniem jego najważniejszym fundamentem i spoiwem, czymś, co świadczy o jego wyjątkowości i czyni go własnym.

Wszędzie byliśmy przyjmowani bardzo serdecznie, a wyjazd był niezwykłą przygodą dla twórców i realizatorów. Po każdym spektaklu odbywały się warsztaty oraz rozmowa z aktorami.  Podczas spotkań z mieszkańcami odwiedzanych przez nas miejsc, wielokrotnie powracał wątek przesiedleń oraz historii domów, które miały wielu gospodarzy. Zupełnie jak w przedstawieniu, wielka historia łączyła się z małymi historiami. Czuliśmy, że „Mazagan. Miasto” mocno rezonuje z doświadczeniami i obserwacjami mieszkańców Suwalszczyzny i Podlasia. Niejednokrotnie podnosili oni temat tolerancji, otwartości na wielokulturowość oraz płynącego z niej bogactwa, którego doświadczają na co dzień.


fot. mat. teatru

PROGRAM TEATR POLSKA 2020

TEATR POLSKA jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej.
Program TEATR POLSKA powstał, by ułatwiać dostęp do oferty teatralnej przez wspieranie aktywności teatrów poza ich siedzibami i umożliwić prezentacje spektakli w miejscowościach mających utrudniony dostęp do kultury. Dzięki dofinansowaniu w ramach programu teatry instytucjonalne oraz organizacje pozarządowe mają możliwość zorganizowania pokazów spektakli w miastach, w których nie ma teatrów instytucjonalnych.
Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia polskiego teatru tamtego okresu.
To już 12 edycja programu TEATR POLSKA, do którego Komisja Artystyczna zakwalifikowała 19 spektakli. Od 1 września do 30 listopada 2020 r. szerokiej publiczności zaprezentowane zostaną:

1. Czy umiesz gwizdać Joanno?, reż. Anna Przygoda, Tomasz Kowol, Teatr Guliwer, Warszawa
2. Dziękuję za różę, reż. Alina Moś–Kerger, Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego, Koszalin
3. Dzikość serca, reż. Czy umiesz gwizdać Joanno?, reż. Anna Przygoda, Tomasz Kowol, Teatr Guliwer, Warszawa
4. Homesick | Sick Home, reż. Bartek Woszczyński, Fundacja B'cause | B'cause Dance Company
5. Jeden Gest, reż. Wojciech Ziemilski, NOWY TEATR, Warszawa
6. Jo był ukradziony, reż. Katarzyna Chwałek-Bednarczyk, Rydułtowskie Centrum Kultury "FENIKS"
7. Koszt życia, reż. Małgorzata Bogajewska, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Katowice
8. Kowboje, reż. Anna Smolar, Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
9. Krótka rozmowa ze Śmiercią, reż. Marcin Liber, Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie
10. Krzyżacy, reż. Jakub Roszkowski, Miejski Teatr Miniatura, Gdańsk
11. Manhattan, reż. Daniela Komędera- Miśkiewicz, Dominika Wiak, Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark
12. Mazagan. Miasto, reż. Judyta Berłowska, Teatr im. Wilama Horzycy, Toruń
13. Niedźwiedź i Masza, czyli gdzie moja kasza?, reż. Michał Tramer, Teatr "Baj Pomorski", Toruń
14. _on_line_, reż. Kolektyw Holobiont, Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Poznań (dystrybucja: Fundacja Performat)
15. Polskie rymowanki, albo ceremonie, reż. Ewa Rucińska, Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni
16. Ptak, reż. Magda Drab, Teatr Polski w Bydgoszczy
17. Sztuka bez babci, reż. Tomasz Kaczorowski, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
18. Wierna Wataha, reż. Paweł Wolak i Katarzyna Dworak (PiK), Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
19. Wiśniowy sad Antona Czechowa, reż. Krzysztof Rekowski, Teatr Żeromskiego w Kielcach

Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej informacji na: www.teatrpolska.pl

fot. mat. teatru

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne