07.08.2020, 16:28 Wersja do druku

Radom. "Majakowski: Reaktywacja" w ramach programu "Kultura w sieci"

W ramach ministerialnego programu "Kultura w sieci" Teatr Powszechny w Radomiu zaprezentuje w niedzielę na kanale YouTube archiwalny spektakl „Majakowski//Reaktywacja” w reż. Andrzeja Sadowskiego.

mat. teatru

Głównym bohaterem przedstawienia jest Włodzimierz Majakowski - rosyjski poeta, współautor futurystycznych manifestów poetyckich (1910-1913), piewca rewolucji.

Premiera autorskiego spektaklu Andrzeja Sadowskiego odbyła się w maju 2013 r. Sadowski pytany wówczas, skąd taki wybór, stwierdził, że zaintrygowała go "bardzo ciekawa osobowość Majakowskiego i ciekawe czasy, w których tworzył, i niesamowicie ciekawa sztuka, jaka wtedy powstawała (konstrukcjonizm, futuryzm), i prawdziwie ogólnoświatowa recepcja jego twórczości, i przez lata tajemnice i niejasności towarzyszące jego śmierci (teoria o zamordowaniu poety przez Stalina), i kobiety Majakowskiego, i upadek jego popularności pod koniec lat dwudziestych, i jego obsesje, i to, że na polityce znał się najmniej. I miłość, miłość, miłość przede wszystkim...".

Spektakl zaprezentowany zostanie w niedzielę o godz. 19 na kanale YouTube radomskiego teatru. Po emisji odbędzie się spotkanie on-line z aktorami Markiem Braunem i Adamem Majewskim, którzy opowiedzą o przedstawieniu.

Rejestracja przedstawienia jest dostosowana dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu (audiodeskrypcja i napisy).

W kolejnych miesiącach radomski teatr będzie prezentował w sieci swoje inne produkcje. "Dobór repertuaru jest na tyle zróżnicowany, by dotrzeć do różnych grup odbiorców" - podkreśliła koordynatorka projektu "Prezentacje spektakli Teatru Powszechnego w Radomiu w internecie" Jolanta Korłub - Ogonkowska.

30 sierpnia zaprezentowane zostanie przedstawienie lalkowe dla dzieci "Calineczka", a 20 września - utrzymany w tradycji wodewilu, wykorzystujący elementy muzyki rockowej - spektakl "W osiem dni dookoła świata" w reż. Andrzeja Sadowskiego.

Na 4 października zaplanowano prezentację "Brata naszego Boga" Karola Wojtyły w reżyserii Andrzej Rozhina - spektakl opisujący historię Świętego Brata Alberta.

Źródło:

PAP

Autor:

Ilona Pecka

Data:

07.08.2020

Tematy w toku