EN

5.09.2020, 14:24 Wersja do druku

Poznań. Pierwszy był "Czarodziejski flet". Niezwykła historia opery

Inne aktualności

Teatr Wielki w Poznaniu 30 września obchodzi swój jubileusz. Mija 110 lat, odkąd na jego scenie zagrano pierwszą operę. Prawdziwy rozkwit poznańska opera przeżywała w międzywojniu.

Słynny budynek z Pegazem, będący dziś siedzibą Teatru Wielkiego w Poznaniu, powstał według projektu niemieckiego architekta Maxa Littmanna. Był to uznany twórca, który projektował teatry m.in. w Monachium, Berlinie i Stuttgarcie. Poznańscy rzeczoznawcy, którzy oceniali projekt teatru, zarzucili mu jednak brak wyraźnego akcentu. Tak miała pojawić się charakterystyczna figura pegaza na szczycie frontu. 

Symbolicznym przedłużeniem figury pegaza jest fontanna znajdująca się naprzeciwko gmachu, w parku Mickiewicza. Według mitologii greckiej pod wpływem uderzenia kopyta pegaza na górze Helikon, która była jedną z siedzib muz, trysnęły wody źródła Hippokrene. Źródło to pobudzało natchnienie. Dlatego też pegaz jest symbolem natchnienia – i roztacza skrzydła nad poznańską operą.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Pierwszy był "Czarodziejski flet". Niezwykła historia poznańskiej opery

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Poznań” online

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Julia Kijek

Data publikacji oryginału:

05.09.2020 08:42

Wątki tematyczne