29.07.2020, 10:59 Wersja do druku

Podlaskie. 3. Festiwal Teatralny "LasFest" w Solnikach od 11 sierpnia

mat. organiztora

Hasło 3. odsłony Festiwalu Teatralnego "LasFest" w Siedlisku Kultury Solniki 44 (Podlaskie) brzmi: "Mamy Wilka". Festiwal, którego organizatorami są członkowie Grupy Coincidentia, będzie trwał od 11 do 15 sierpnia.

"Będzie to spotkanie ze sztuką o wysokiej randze, która pomimo swej siły, drapieżności, piękna i subtelności pozostaje skryta w rozmaitych +twórczych lasach+ - miejscach, z których się wywodzi i z których co jakiś czas się wyłania, prezentuje, łowi nowe inspiracje, budzi respekt, zachwyca, by za chwilę zaszyć się z powrotem w swym naturalnym środowisku. Będzie to spotkanie ze sztuką, która pozostawia swój ślad, genotyp w nowych pokoleniach artystów" - napisała w informacji przesłanej PAP dyrektor "LasFest" Dagmara Sowa z Grupy Coincidentia.

Jak wyjaśniła, będzie to także spotkanie ze sztuką młodych, zainfekowanych "wilczym genem" twórców.

"Edycja +Mamy Wilka+, czyli trzecia odsłona +LasFest+ - drapieżna i czuła jak jej patron - zainspirowana została zwierzęciem zamieszkującym lasy okalające Siedlisko Kultury Solniki 44, zwierzęciem przypominającym o swej obecności conocnym rzewnym wyciem czy też sporadycznymi porwaniami młodych sztuk bydła z okolicznych łąk. Budzący respekt swą drapieżną naturą, znakomitą organizacją watahy, siłą i bezkompromisowością, aktywizujący w człowieku postawy wzniosłe i romantyczne, rozczulający troskliwością wychowania młodych, postrzegany jako zwierzę piękne, silne i niedostępne Wilk stał się inspiracją do skonstruowania programu trzeciej edycji festiwalu" - czytamy w opisie festiwalu.

Zapowiedziano, że w programie 3. "LasFestu" pojawią się "mroczne eksperymenty teatralne, drapieżne poszukiwania w obrębie lalkarstwa adresowanego do widza dorosłego, poetyckie łowy - próby pochwycenia efemerycznych obrazów i kontemplacje nocnego nieba zdobionego deszczem perseidów, muzyka łącząca w sobie dzikość z harmonią, oraz nowość... leśne kino".

W programie tegorocznego festiwalu znalazły się, m.in. spektakl "The Monstrum Band" Grupy Coincidentia i kieleckiego Teatru Kubuś, "Studnie światła" Tadeusza Wierzbickiego, "Noc Perseidów" (nocny spektakl spadających gwiazd z muzyką na żywo w wykonaniu tria Nagnajewicz/Jurčo/Skorupski) i pokaz "Oddaleńcy" w wykonaniu Sakowicza i Cempury. Zaplanowano też w cyklu "Las Móvi" leśny pokaz filmów krótkometrażowych oraz koncert "Tymański/Ciechowski", podczas którego Tymon Tymański wykona piosenki Grzegorza Ciechowskiego.

"W tegorocznej edycji +LasFestu+, ze względu na sytuację związaną z pandemią, rezygnujemy z nurtów +Gatunki rzadko występujące w Polsce+ (spektakle zagraniczne) oraz +Rozmowy z szyszkami+ (spotkania z twórcami). Wrócimy do nich w kolejnych odsłonach festiwalu" - czytamy w informacji przesłanej przez organizatorów.

"LasFest" - Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Lesie jest cyklicznym wydarzeniem kulturalnym, które odbywa się w unikalnych przestrzeniach ośrodka Siedlisko Kultury Solniki 44, ulokowanego w sąsiadującym z Puszczą Knyszyńską lesie, na obszarze Zielonych Płuc Polski (nieopodal Białegostoku). Scena, prowadzona przez twórców teatralnej Grupy Coincidentia, gościła w trakcie poprzednich edycji festiwalu spektakle, koncerty, prace w toku artystów z Polski, Holandii, Niemiec, Izraela i Wielkiej Brytanii.

Ideą "LasFestu" są coroczne spotkania z teatrem tworzonym na gruncie niezależnym w różnych miejscach na świecie, teatrem poszukującym różnych środków scenicznej ekspresji. Występy teatrów niezależnych są wzbogacony imprezami towarzyszącymi (koncertami, spotkaniami z artystami, improwizowanymi pokazami sesyjnymi).

Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przez Gminę Zabłudów.

Źródło:

Materiał własny

Autor:

Grzegorz Janikowski

Tematy w toku