06.08.2020, 15:51 Wersja do druku

Lublin. Wystawa lalek "Kalejdoskop Teatru"

Teatr Andersena zaprasza na wystawę lalek, kostiumów, rekwizytów i elementów scenografii zarówno ze spektakli archiwalnych jak i tych, które wciąż mogą Państwo podziwiać na scenie.

Tomasz Tylus/mat. teatru

Podczas tego wyjątkowego, teatralnego spotkania zobaczą Państwo różne typy lalek: pacynki, kukły, jawajki, stolikówki czy sycylijki, jak również porównają sposoby tworzenia lalek – kiedyś i dziś (ciężar, materiał, projekt). To również niezwykła okazja do tego, żeby usiąść na tronie Króla Maciusia Pierwszego, założyć maskę wilka, spojrzeć prosto w oczy Małej Mi z Muminków, pogłaskać Pajdę ze spektaklu Arabela, czy obejrzeć kostiumy królewskie ze spektaklu Trzej Muszkieterowie.

Wystawę będzie można oglądać w Centrum Spotkania Kultur, na poziomie 0, obok kasy teatru. Drogę będą wyznaczać żółte, teatralne strzałki.

Wystawa będzie czynna od wtorku do soboty, w godz. 10:00 do 18:00.

Wystawa będzie otwarta do 14 sierpnia 2020r.

NA WYSTAWIE KALEJDOSKOP TEATRU WYKORZYSTANO LALKI, ELEMENTY SCENOGRAFII ORAZ KOSTIUMY Z NASTĘPUJĄCYCH SPEKTAKLI:

JAK ZDOBYĆ KORZEC ZŁOTA CZYLI BEZECEŃSTWA PANA KLAUSA
Według Hansa Christiana Andersena
Reżyseria: Maciej Tondera
Scenografia: Teresa Targońska
Muzyka: Jan Kanty-Pawluśkiewicz
Premiera: 1983


LUDOWA SZOPKA POLSKA
Scenariusz: Henryk Jurkowski

Reżyseria: Włodzimierz Fełenczak
Scenografia: Rajmund Strzelecki
Premiera: 2004

PYZA NA POLSKICH DRÓŻKACH

Adaptacja: Barbara Dohnalik, Włodzimierz Fełenczak

Reżyseria: Włodzimierz Fełenczak

Scenografia: Tadeusz Hołówko

Muzyka: Mieczysław Mazurek

Premiera: 2001

TRZEJ MUSZKIETEROWIE

Adaptacja: Marcin Wroński

Tłumaczenie: Bożena Miatkowska

Reżyseria: Arkadiusz Klucznik

Scenografia: Maciej Chojnacki

Muzyka: Marcin Partyka

Przygotowanie wokalne: Marcelina Paniuta-Jankowska

Fechtunek: Maciej Piotrowski

Premiera: 2010

PASTERKA I KOMINIARCZYK

Według Hansa Christiana Andersena

Reżyseria: Daniel Arbaczewski

Scenografia: Anna Chadaj

Muzyka: Rafał Rozmus

Przygotowanie wokalne: Rafał Rozmus

Premiera: 2010

KRÓL MACIUŚ I

Według opowiadania Janusza Korczaka

Reżyseria: Dariusz Wiktorowicz

Scenografia: Maria Balcerek

Muzyka: Krzysztof Knittel, Jarosław Lublin

Choreografia: Arkadiusz Buszko

Przygotowanie wokalne: Marcelina Paniuta

Premiera: 2010

TYMOTEUSZ WŚRÓD PTAKÓW

Według Jana Wilkowskiego

Reżyseria: Arkadiusz Klucznik

Scenografia: Eva Farkašová (Słowacja)

Muzyka: Marcin Partyka

Choreografia: Mirosława Valentikova (Czechy)

Przygotowanie wokalne: Marcelina Paniuta-Jankowska

Premiera: 2011


KRÓLOWA ŚNIEGU
Według Hansa Christiana Andersena

Reżyseria i choreografia: Katarzyna Aleksander-Kmieć
Scenografia: Anna Chadaj
Premiera: 2011


CALINECZKA
Według Hansa Christiana Andersena
Tekst: Magda Żarnecka

Reżyseria: Przemysław Jaszczak
Scenografia: Adam Królikowski
Premiera: 2013

LATAJĄCY KUFER

Według Hansa Christiana Andersena

Tłumaczenie: Bogusława Sochańska

Adaptacja, reżyseria i opracowanie muzyczne: Arkadiusz Klucznik

II Reżyser: Ece Okay (Turcja)

Scenografia i kostiumy: Maciej Chojnacki

Choreografia: Urszula Pietrzak, Wojciech Kaproń

I Asystent: Roma Drozdówna

II Asystent: Sebnem Cirit (Turcja)

Premiera: 2013

MUMINKI

Scenariusz i reżyseria: Jerzy Jan Połoński

Scenografia: Marika Wojciechowska

Muzyka: Michał Kowalczyk

Choreografia: Urszula Pietrzak

Projekcje video: Bogusław Byrski

Premiera: 2014

BAŚŃ O ZAKLĘTYM KACZORZE

Reżyseria: Konrad Szachnowski

Scenografia: Eva Farasova (Słowacja)

Muzyka: Jacek Wierzchowski

Asystent reżysera i inspicjent: Bogusław Byrski

Premiera: 2014


CZARODZIEJSKI FLET MOZARTA
Scenariusz: Dariusz Czajkowski

Reżyseria: Agnes Salamon
Scenografia: Andrea Költringer (Austria)
Premiera: 2015

PROSZĘ SŁONIA

Adaptacja i reżyseria: Arkadiusz Klucznik

Teksty piosenek: Dariusz Czajkowski

Scenografia: Dariusz Panas

Muzyka: Piotr Nazaruk

Choreografia: Urszula Pietrzak

Przygotowanie wokalne: Marcelina Paniuta–Jankowska

Asystent reżysera: Roma Drozdówna

Premiera: 2015

ANIOŁ ZA LODÓWKĄ

Reżyseria: Daniel Arbaczewski

Scenariusz: Grażyna Lutosławska

Scenografia: Amir Genislaw (Izrael)

Muzyka: Rafał Rozmus

Wizualizacje: Bogusław Byrski

Premiera: 2016

ARABELA

Adaptacja i reżyseria: Igor Gorzkowski

Scenografia i projekty lalek: Jan Polivka

Kostiumy: Magdalena Dąbrowska

Muzyka: Wojciech Błażejczyk

Skrzypce: Adriana Kuczyńska

Wiolonczela: Dominik Płociński

Saksofon: Szymon Nidzworski

Gitara, fortepian, sound design: Wojciech Błażejczyk

Choreografia: Inga Pilchowska

Premiera: 2018

PODWÓJNE ŻYCIE WERONIKI

Reżyseria, adaptacja: Krzysztof Rzączyński

Adaptacja, dramaturgia: Katia Czarna

Choreografia: Weronika Pelczyńska

Scenografia, kostiumy: Maciej Chojnacki

Projekty lalek: Cezary Sielicki

Muzyka: Zbigniew Preisner, Myslovitz

Przygotowanie wokalne, opracowanie muzyczne: Izabela Urban

Wizualizacje, multimedia: Piotr Miłkowski

Reżyseria świateł: Michał Popiel-Machnicki

Premiera: 2019

Z GŁOWĄ W CHMURACH CZYLI O ŻYRAFIE, KTÓRA SZUKAŁĄ DESZCZU

Reżyseria: Katarzyna Kawalec

Scenografia i lalki: Aneta Puchalska

Muzyka: Łukasz Damrych

Ruch sceniczny: Klaudia Cygoń

Reżyseria świateł: Kamil Derda

Premiera: 2019

SŁOWIK I BABKA NATURA

Tekst: Magda Żarnecka, Przemysław Jaszczak

Reżyseria: Przemysław Jaszczak

Scenografia: Aleksandra Starzyńska

Teksty piosenek: Magda Żarnecka

Muzyka: Urszula Chrzanowska

Ruch sceniczny: Michał Ratajski

Premiera: 2020

Źródło:

Materiał nadesłany

Data:

06.08.2020

Tematy w toku