EN

31.07.2020, 08:25 Wersja do druku

Lublin. Powstaną centra tańca i teatru. Za sprawą pilotażowego projektu "Przestrzenie Sztuki"

mat. organiztora

- "Przestrzenie Sztuki" to nowy format mecenatu państwa nad środowiskami artystycznymi - przekonywał w środę w Warszawie minister kultury Piotr Gliński. W ramach programu w siedmiu miastach w Polsce powstaną interdyscyplinarne centra kultury wspierające tancerzy i grupy teatralne. W Lublinie będą aż dwa takie miejsca.

- Od dawna myśleliśmy o nowej formie mecenatu państwa, która oddawałaby przestrzeń do działania oddolnego, pobocznego. Docierały do nas informacje, że jest taka potrzeba, że jest wiele osób, które w dotychczasowych formach i instytucjach nie do końca się mieszczą - mówił podczas uroczystej inauguracji programu pod nazwą „Przestrzenie Sztuki” minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Projekt ma wspierać artystów i grupy artystyczne niezwiązane formalnie z dużymi instytucjami. Stworzyć dla nich tytułowe przestrzenie, dzięki którym będą mieli swoje miejsce i będą mogli łatwiej docierać do odbiorców i innych twórców.

- Przy tworzeniu projektu zależało nam, by artysta tańca miał swój dom, adres, żeby mógł przyjść do miejsca pracy nie będąc pracownikiem etatowym, mając intencje tworzenia, edukowania, popularyzowania sztuki tańca w Polsce. Tego domu brakowało nam w większości przypadków - tłumaczyła w środę Aleksandra Dziurosz, zastępca dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca.

Pilotażowa edycja dotyczy tańca i teatru. Wokół tych dyscyplin powstanie osiem centrów. To miejsca na przygotowywanie i prezentowanie spektakli, ale i realizację rezydencji twórczych, bezpłatnych warsztatów, szkoleń dla tancerzy i aktorów czy projektów artystycznych.

W Lublinie powstaną aż dwa centra: jedno związane z tańcem i jedno - z teatrem. W ramach pilotażowej edycji zaplanowanych jest już ok. 100 wydarzeń, w których weźmie udział kilkuset artystów i ok. 80 tys. widzów.

"Przestrzenie Sztuki" to efekt współdziałania kilkunastu partnerów. Ważną rolę w przedsięwzięciu pełni Lublin i działające tu Centrum Kultury oraz Lubelski Teatr Tańca. Dyrektor teatru Ryszard Kalinowski uczestniczył w tworzeniu programu pilotażowej edycji.

W jej ramach odbędą się 74 taneczne wydarzenia. Spora część z nich będzie realizowana poza czterema miastami, gdzie znajdują się centra tańca. Wychodzenie do mieszkańców mniejszych miejscowości to jedna z idei projektu. Spektakle i warsztaty zagoszczą w domach kultury, galeriach i szkołach. Będą skierowane do amatorów tańca w różnym wieku. Swoje miejsce na treningi znajdą też tancerze zawodowi. Centra będą realizowały pokazy filmowe, warsztaty z tworzenia filmów i montażu oraz akcje społeczne i projekty prozdrowotne.

Cztery centra teatralne będą głównie odpowiadać za rozwój sztuki scenicznej w małych miejscowościach. - Chcemy wspierać prezentacje teatralne poza siedzibami zaproszonych do projektu instytucji i teatrów, sprzyjać wymianie spektakli pomiędzy tymi ośrodkami, jak najszerzej rozumianej animacji życia kulturalnego i współpracy ze środowiskami amatorskimi - wymieniała Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Pilotażowy program „Przestrzenie Sztuki” odbędzie się również w Łodzi, Olsztynie, Katowicach, Rzeszowie, Kielcach i w Zielonej Górze. Lublin jako jedyne miasto będzie dysponował zarówno centrum teatralnym, jak i tanecznym. Pierwsze związane z projektem wydarzenia odbędą się we wrześniu. Tegoroczna edycja zakończy się w grudniu

Tytuł oryginalny

W Lublinie powstaną centra tańca i teatru. Za sprawą pilotażowego projektu "Przestrzenie Sztuki"

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Lublin” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Alina Pospischil

Data publikacji oryginału:

31.07.2020