06.08.2020, 16:00 Wersja do druku

Krynica Zdrój. Kryniczanka i Brodzińska dla Jana Kiepury

Mimo pandemicznej rzeczywistości melomani w Krynicy-Zdroju mogą liczyć na wiele atrakcji. Od 9 do 14 sierpnia w Krynicy-Zdroju odbędzie się cykl koncertów “Kryniczanka dla Jana Kiepury”. Organizatorem wydarzenia jest Uzdrowisko Krynica – Żegiestów S.A., a partnerami są: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (Partner Główny), Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury oraz Fundacja Instytut Państwa i Prawa.

mat. organizatora

Inauguracyjne widowisko muzyczne “Uśmiechnij się z Kiepurą” rozpocznie się przed “Patrią” w niedzielę 9 sierpnia o 19.30. Reżyser Łukasz Lech będzie umilać czas publiczności swoją ciekawą narracją z anegdotami z życia słynnego tenora. W Jana Kiepurę wcieli się wspaniały śpiewak operowy i operetkowy Łukasz Gaj. Martą Eggerth będzie urocza, znakomita śpiewaczka Opery Śląskiej Ewelina Szybilska, prywatnie żona Łukasza Gaja.

Zobaczą i usłyszą Państwo także ulubieńca publiczności – tenora Jakuba Oczkowskiego jako Władysława Kiepurę. Różnie mówiono o relacjach między braćmi, natomiast w jednym z listów Jana Kiepury możemy przeczytać:

Władku… Oddaj to coś winien ludzkości, co Ci Bóg dał, a mianowicie wielki talent. Tak, cholero, wierz mi, tyś urodzony na wielkiego światowego artystę i nim będziesz. Wszystko jedno czy śpiewakiem czy filmowcem… Ucz się języków łobuzie, graj, hyclu, ćwicz się bałwanie, rób masaż głowy, chodź do opery, a będą z Ciebie ludzie…”

Jako gość specjalny wystąpi słynny aktor Jacek Wójcicki, który już w dzieciństwie był nazywany “Kiepurkiem” i ma w swoim repertuarze wiele przebojów śpiewanych przez “Chłopca z Sosnowca”. Solistom będzie towarzyszyć Orkiestra Arte Symfoniko pod dyrekcją Mieczysława Smydy. To wydarzenie odbędzie się przed “Patrią”, zbudowaną przez Jana Kiepurę. Nie zabraknie luksusowego samochodu Dodge z 1917 roku, którym przywiezie Kiepurów Władysław Płaczek. Wstęp na to widowisko jest wolny.

mat. organizatora

W poniedziałek 10 sierpnia o 19.30 Łukasz Lech i Mieczysław Smyda zapraszają do Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju na koncert “Kryniczanka dla Królowej Krynickich Zdrojów”. Wystąpią: Anna Sokołowska -Alabrudzińska, Marta Wilk, Wiktoria Węgrzyn, Marcin Jajkiewicz, Jakub Milewski, Jakub Oczkowski oraz Chór OCTAVA Ensemble pod kierownictwem Zygmunta Magiery i Orkiestra Arte Symfoniko pod dyrekcją Mieczysława Smydy. Narracją będą spajać to wydarzenie: Olimpia Górska i Łukasz Lech, reżyser koncertu, który zostanie zarejestrowany przez Telewizję Trwam.

Bilety są do kupienia w Pijalni Głównej oraz na stronie Goingapp i na portalu empikbilety.pl

11 sierpnia o godzinie 19:30 w Pijalni Głównej rozpocznie się jubileuszowe widowisko “Zakochani w operetce” w reżyserii Łukasza Lecha, przygotowane w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury z okazji 15-lecia tej sceny operetkowej w stolicy. W widowisku występują wspaniali soliści: Anna Lasota (sopran), Iwona Socha (sopran), Jakub Oczkowski (tenor) i Jakub Milewski (baryton), balet Mazowieckiego Teatru Muzycznego w choreografii Violetty Suskiej oraz Orkiestra Arte Symfoniko. Narracja znawcy i popularyzatora operetki Łukasza Lecha sprawi, że na pewno uśmiech zagości na Państwa twarzach. Gościem specjalnym będzie ulubieniec publiczności –Bogusław Morka, podziwiany na wielu scenach, a szczególnie w warszawskiej ROMIE za dyrekcji Bogusława Kaczyńskiego.

12 sierpnia o 19.30 wystapią w krynickiej Pijalni TRE VOCI: Voytek Soko Sokolnicki, Mikołaj Adamczak i Miłosz Gałaj, Artyści na nowo odkrywają piękno klasycznych dzieł, nadając im współczesne brzmienie, a przeboje muzyki popularnej wzbogacają symfonicznymi aranżacjami. Wystąpią w towarzystwie Arte Symfoniko pod dyrekcją Mieczysława Smydy.

Cykl koncertów zakończy wydarzenie specjalne czyli gala finałowa VIVAT KRYNICA! VIVAT KIEPURA! z udziałem królowej operetki – Grażyny Brodzińskiej – ambasadora wody mineralnej Kryniczanka. Oprócz maestry wystąpią: Adriana Ferfecka– sopran, Hanna Okońska – sopran, Sławomir Naborczyk – tenor, Łukasz Ratajczak – tenor oraz Zespół Tańca Artystycznego Miniatury pod kierownictwem Małgorzaty Malczak i Orkiestra Arte Symfoniko pod dyrekcją Mieczysława Smydy. Gospodarzami wieczoru będą Małgorzata Opczowska i Łukasz Lech.

Źródło:

Materiał nadesłany

Autor:

Krzysztof Korwin-Piotrowski

Tematy w toku