20.07.2020, 09:12 Wersja do druku

Kraków. Pandemia w kulturze. Miejskie teatry i muzea liczą straty

Inne aktualności

Odwołane premiery, spektakle, koncerty, wernisaże. Miejskie instytucje kultury liczą straty związane z pandemią koronawirusa.

Jak informuje miasto, w najgorszej sytuacji są Muzeum Krakowa, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Teatr Bagatela, Ludowy, Groteska i Nowohuckie Centrum Kultury.

Według szacunków wydziału kultury urzędu miasta frekwencja w miejskich instytucjach jest bardzo niska. Najgorzej jest w miejskich teatrach i instytucjach, które znaczną część swojej działalności finansowały z biletów wstępu. W porównaniu z analogicznym okresem w 2019 roku, muzea odwiedziło prawie osiem razy mniej osób.

Liczenie strat

Koronawirus dał się we znaki kulturze. Katarzyna Olesiak, dyrektor wydziału kultury urzędu miasta, mówi, że przychody utracone w czasie zamknięcia instytucji wynoszą łącznie 17,7 mln zł.

– Jeśli od tej kwoty odejmiemy nieponiesione koszty, związane m.in. z niezrealizowanymi wydarzeniami, ograniczonymi wydatkami na promocję, wyjazdy i delegacje, zlecenie usług na zewnątrz oraz mniejszymi kosztami mediów w wysokości 14,8 mln, to na koniec maja otrzymujemy realną stratę w wysokości prawie 3 mln. Według naszych szacunków i na podstawie informacji z instytucji, do końca roku kwota ta wzrośnie do 12 mln zł – wyjaśnia Katarzyna Olesiak.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Pandemia w kulturze. Miejskie teatry i muzea liczą straty

Źródło:

www.lovekrakow.pl

Link do źródła

Autor:

Natalia Grygny

Tematy w toku