08.08.2020, 09:13 Wersja do druku

Kraków i Małopolska niepodzielnie królują w polskiej kulturze

Ponad 11,1 mln osób odwiedziło w zeszłym roku małopolskie muzea, a ponad 1,3 mln wybrało się do naszych galerii i salonów sztuki. To – odpowiednio – 27,7 proc. oraz 28,7 proc. ogółu ludzi, którzy w całym 2019 roku odwiedzili placówki kultury w całej Polsce. Rekord w tej części Europy. Królem jest Kraków (działa tu blisko połowa małopolskich muzeów), ale tłumy zwiedzających przyciągają też inne małopolskie atrakcje, m.in. Muzeum Auschwitz i Kopalnia Soli w Wieliczce - pisze Zbigniew Bartuś w Dzienniku Polskim. 

Jak wynika z opublikowanego właśnie raportu krakowskiego GUS (Podmioty działające w obszarze kultury w województwie małopolskim w 2019 r.), na koniec 2019 r. w województwie małopolskim funkcjonowało 61 z 327 galerii i salonów sztuki w Polsce (18,7 proc. ogólnej liczby galerii i salonów sztuki w kraju) oraz 135 z 959 polskich muzeów (14,1 proc. ogólnej liczby muzeów i oddziałów muzealnych działających w Polsce). Cieszyły się one zdecydowanie ponadprzeciętną popularnością zwiedzających: w ciągu 2019 r. wystawy w małopolskich galeriach i salonach sztuki odwiedziło 28,7 proc. ogólnej liczby zwiedzających galerie i salony sztuki, zaś w małopolskich muzeach i oddziałach muzealnych 27,7 proc. ogólnej liczby zwiedzających muzea i oddziały muzealne w Polsce.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Kraków i Małopolska niepodzielnie królują w polskiej kulturze. Przyciągamy 28 proc. ogólnej liczby zwiedzających muzea i galerie w Polsce!

Źródło:

Dziennik Polski online

Link do źródła

Autor:

Zbigniew Bartuś

Data:

08.08.2020

Tematy w toku