EN

11.08.2020, 15:55 Wersja do druku

Śląskie-Opolskie. Koncert radiowy i widowisko teatralno-muzyczne upamiętnią II powstanie śląskie

Inne aktualności

Radiowy koncert audiowizualny 19 sierpnia i widowisko teatralno-muzyczne 22 sierpnia – to niektóre z elementów obchodów 100. rocznicy II powstania śląskiego. Oba wspierają fundusze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Wydarzenia związane z 100. rocznicą drugiego powstania śląskiego - i pierwszego zwycięskiego - przygotowuje w regionie szereg instytucji, w tym IPN, muzea i lokalne samorządy.

Jednym z nich będzie radiowy koncert audiowizualny, które w siedzibie Polskiego Radia Opole zorganizuje 19 sierpnia (w rocznicę wybuchu zrywu) Muzeum Powstań Śląskich. Zgodnie z zapowiedzią Marioli Miklaszewskiej z tej współprowadzonej przez samorządy Świętochłowic oraz woj. śląskiego placówki, na koncert pod nazwą "JO. Krew i gniew" złożą się piosenki powstańcze i patriotyczne.

- Z uwagi na koronawirusa nie możemy zaprosić szerszej publiczności do studia, ale dzięki porozumieniu z Radiem Opole i Audytorium 17 koncert będzie transmitowany na stronach Radia Opole, na stronach facebookowych Radia Opole i Muzeum Powstań Śląskich, a następnie będzie retransmitowany w rozgłośniach regionalnych, skupionych w Audytorium 17 - zapowiedziała Miklaszewska.

- Staramy się wychodzić do szerszej publiczności, aby temat powstań śląskich był znany nie tylko w regionie, ale w całej Polsce - dodała przedstawicielka Muzeum Powstań Śląskich. Zaznaczyła też, że wydarzenie jest organizowane dzięki środkom Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - 42 tys. zł, przekazanym na czerwcowej sesji zgromadzenia GZM.

Miesiąc wcześniej zgromadzenie Metropolii przekazało też 400 tys. zł samorządowi Piekar Śląskich na przygotowanie widowiska teatralno-muzycznego "Nie rzucim ziemi..." z okazji 100-lecia II powstania śląskiego, które odbędzie się 22 sierpnia przy piekarskim Kopcu Wyzwolenia.

Jak zapowiedział we wtorkowej informacji piekarski samorząd, będzie to duże interdyscyplinarne i multimedialne widowisko plenerowe, łączące tradycyjne formy z nowoczesnymi technologiami realizacyjnymi, jak projekcje laserowe. Reżyserem będzie Robert Talarczyk, kierownictwo muzyczne objął raper Mioush; scenariusz ma być inspirowany wspomnieniami powstańczego dowódcy Emila Barona.

Wystąpić mają Olgierd Łukaszewicz, Organek, Renata Przemyk, Sebastian Riedel, Marcin Wyrostek, Grażyna Bułka, Dariusz Chojnacki, Bela Komoszyńska, Mateusz Konieczny, Joanna Kściuczyk-Jędrusik, Barbara Lubos, Mirosław Neinert, Agnieszka Radzikowska i Daria Ryczek oraz chór Opery Śląskiej, Górnicza Orkiestra Dęta Piekary-Julian, a także Orkiestra Wojskowa z Bytomia.

- W przygotowanie scenariusza jest zaangażowany historyk Dariusz Pietrucha, autor książki o Kopcu Wyzwolenia, który będzie też czuwał merytorycznie nad całością projektu. Nad częścią artystyczną będzie miał pieczę Teatr Śląski. Zaplanowano również działanie edukacyjne realizowane we współpracy z Muzeum Powstań Śląskich - zapowiedziało we wtorek miasto.

Piekarski samorząd przypomniał, że tamtejszy Kopiec Wyzwolenia, będący jednym z symboli powstań śląskich, został usypany w latach międzywojennych w czynie społecznym, w ramach kilkuletniej pracy mieszkańców regionu oraz delegacji z całego kraju. - Przede wszystkim jego budowniczymi byli sami powstańcy śląscy - podkreślono w informacji piekarskiego magistratu.

Muzeum Powstań Śląskich koordynuje ponadto akcję "Tramwaje powstańcze do Niepodległej", w ramach której na tramwajowe tory pięciu polskich metropolii (Gdańska, Krakowa, GZM, Poznania i Warszawy) wyjadą między 20 a 25 sierpnia br. wozy oklejone okolicznościowymi grafikami, których kursy mają być osią działań edukacyjnych i kulturalnych.

Instytut Pamięci Narodowej przygotował m.in. ogólnopolski dodatek prasowy poświęcony wydarzeniom 1920 r. na Górnym Śląsku, szczególnie II powstaniu śląskiemu (ukazał się w poniedziałek z 16 dziennikami grupy Polska Press), miniaturowe repliki sztandaru "Tobie Polsko", a także szereg działań i materiałów edukacyjnych.

Źródło:

PAP

Autor:

Mateusz Babak

Wątki tematyczne