EN

28.07.2020, 08:56 Wersja do druku

Internet. Pszoniak w peruce, Fronczewski i Belmondo z długim nosem

Inne aktualności

Ponieważ wciąż naiwnie zgadzam się z poglądem Cycerona, iż "historia jest nauczycielką życia", ukulturalnianie się 28 lipca proponuję urządzić wedle jej wskazówek. A tak się składa, że popchną nas one głównie w stronę Francji.

Tęsknisz za filmami, spektaklami, wystawami i koncertami? Codziennie podpowiadamy, co i gdzie oglądać, czytać i czego słuchać - online i w realu. Zapisz się na specjalny kulturalny newsletter.

28 lipca 1794 r. głowę stracił (za sprawą gilotyny) 36-letni Maximilien de Robespierre, lider jakobinów, długo decydujący o obliczu Wielkiej Rewolucji Francuskiej. W międzynarodowej „Rewolucji francuskiej” (1989) Richarda T. Heffrona i Roberta Enrico Robespierre’a zagrał Andrzej Seweryn, ale dla nas ten kostyczny adwokat z Arras, zwany Nieprzekupnym, na zawsze ma już rysy Wojciecha Pszoniaka z „Dantona” (1982) Andrzeja Wajdy. Więc proponuję, choćby fragmentaryczne przypomnienie sobie znakomitego filmu Wajdy, gdzie w równej mierze Robespierre mierzy się z Dantonem, jak i Pszoniak z Gérardem Depardieu, grającym rolę tytułową.

Napoleon w Bułgarii

Sophie Gerardowi niechętna

Cannes - i wszystko jest możliwe

Dziś także:

Do poczytania:

Cytat dnia:

Pamiętam, jak mieszkałem w obskurnym pokoiku na czwartym piętrze, a całodzienne utrzymanie kosztowało mnie trzy franki. Cieszyła mnie byle błahostka. Tak. To już nie wróci

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Pszoniak w peruce, Fronczewski i Belmondo z długim nosem. Co dziś oglądamy, czytamy, czego słuchamy

Źródło:

„Gazeta Wyborcza” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Wątki tematyczne