EN

30.10.2020, 13:27 Wersja do druku

Gniezno. Odeszli od nas w tym roku

W ciągu ostatnich 12 miesięcy pożegnaliśmy artystów związanym z miastem:  Henryka Olszewskiego i  Danielę Zybalankę-Jaśko.

W wieku 97 lat 20 kwietnia     2020 roku zmarł Henryk    Olszewski, który w latach 1970-73 byt dyrektorem i kierownikiem artystycznym Teatru im. Fredry w Gnieźnie. Henryk Olszewski był związany z gnieźnieńskim Teatrem przez wiele lat. Między 1986 rokiem a 1991 pełnił w naszym Teatrze funkcję konsultanta artystycznego. Na gnieźnieńskiej scenie wyreżyserował m.in. „Dożywocie" Aleksandra hr. Fredry, „Pułapkę na myszy" Agaty Christie, „Spazmy modne" Wojciecha Bogusławskiego czy „Pożarcie królewny Bluetki" Macieja Wojtyszki. Grał także role fredrowskie w „Wielkim człowieku do małych interesów" (Dolski), Łatkę w „Dożywociu" a także Arkadija Sczestlicewa w „Lesie" Ostrowskiego. Przez lata grał także w poznańskich teatrach, był również dyrektorem Teatru Muzycznego.
25 października 2020 r. zmarła kolejna postać związana z teatrem - Daniela Zybalanka-Jaśko. Miała 84 lata. Pierwszy raz wystąpiła w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie w 1976 roku w spektaklu „Nie ma konia dla Marianny" w reż. Henryka Mozera jako pani Kowalska. Na deskach gnieźnieńskiego teatru zagrała w ponad 50 spektaklach. W listopadzie 2016 roku obchodziła 60-lecie pracy artystycznej, za co otrzymała Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Arris". Po przejściu na emeryturę nie zrezygnowała z pracy artystycznej. Jednymi z ostatnich spektakli w których występowała są „Nie/Boska komedia. Rzecz o krzyżu" reż. Piotr Kruszczyński, „Światy równoległe/Między nami dobrze jest" reż. Piotr Waligórski, oraz ostatni „Nasze miasto,, w reż. Piotra Kruszczyńskiego którego premiera odbyła się w październiku 2015 roku. W swojej drodze zawodowej była także dziennikarką, publikując w lokalnej prasie materiały na temat teatru, poezji czy życia
kulturalnego. Pisała wiersze, zadebiutowała już w 1964 roku, a jej twórczość doczekała się wydania w formie kilku tomików.

Tytuł oryginalny

Wspominamy zmarłych, którzy odeszli od nas w tym roku

Źródło:

„Polska Głos Wielkopolski”

nr 255
Autor:

Paweł Brzeźniak

Data publikacji oryginału:

30.10.2020