EN

18.08.2020, 11:08 Wersja do druku

Gdańsk. "Wymurzanie Wolności" - spektakl plenerowy z okazji 40-lecia Porozumień Sierpniowych

Inne aktualności

Performans muzyczno-plastyczno-ruchowy  "Wymurzanie Wolności" metaforycznie ukazuje rolę jednostki w obalaniu murów między ludźmi i zmienianiu systemu, w którym człowiek jest tylko trybikiem w maszynie. Mówi o dążeniu do wolności, o tym, jak szacunek dla indywidualności, czy mniejszości buduje społeczeństwo i o tym, że wolność raz osiągnięta, niestety nie jest dana na zawsze.

Twórcy spektaklu odnoszą się do roli miasta Gdańska jako kolebki ruchów wolnościowych we Wschodniej Europie i wykorzystując, w sposób fizyczny mur Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego do metaforycznego ukazania roli wolności i solidarności w życiu jednostek i społeczeństwa, nawiązują do 40. rocznicy Sierpnia ’80. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.
Wydarzenie jest także częścią międzynarodowego projektu współpracy “Shaking the Walls” realizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski, dofinansowanego z Programu Kreatywna Europa Unii Europejskiej. Performans jest głosem Gdańska w projekcie, stanowiącym opowieść o procesie obalania murów fizycznych i metaforycznych w różnych krajach Europy. Wydarzenie będzie udostępnione partnerom projektu STW z Islandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Czech poprzez streaming. Ma to na celu podniesienie świadomości widzów z innych krajów europejskich o tym, jak istotną rolę pełni miasto Gdańsk w procesie przemian demokratycznych w Europie Wschodniej.

Reżyserem spektaklu jest Robert Florczak, kostiumy zaprojektowała Alicja Gruca, muzykę skomponował Piotr Pawlak, choreografię przygotowała Joanna Czajkowska,  wizualizacje stworzyli Zambari i Iza Uhlenberg. Wystąpi 25 tancerzy i performerów, w tym: Anna Steller, Ula Zerek, Leon Dziemaszkiewicz, Krzysztof Baliński, Krzysztof Czerny oraz muzycy Piotr Pawlak, Dominik Strycharski i Irek Wojtczak.

Performans zostanie pokazany dwukrotnie, 28 oraz 29 sierpnia o godzinie 21:15, przed Gdańskim Teatrem Szekspirowskim przy ul. Wojciecha Bogusławskiego 1. Wstęp na wydarzenie na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych ONLINE i w kasie Teatru.

Marcin Czarnik jako Hamlet, fot. Ninateka.pl

Legendarny spektakl Jana Klaty “H.” - pokaz rejestracji i dyskusja.

Spektakl stworzony w 2004 roku w zespole Teatru Wybrzeże, którego ówczesnym dyrektorem był Maciej Nowak, odbił się szerokim echem w całej Polsce i przyczynił się do zbudowania pozycji Jana Klaty jako bezkompromisowego reżysera. Telewizyjna rejestracja tego nowatorskiego odczytania szekspirowskiego "Hamleta", wystawionego w opustoszałych budynkach Stoczni Gdańskiej powstała w roku 2006.

Zastanawiałem się, gdzie znaleźć Elsynor. - mówił Klata. - Ogromnie ważne, w jakiej przestrzeni go umieszczamy. Poszedłem tropem wielkiego człowieka teatru, Stanisława Wyspiańskiego, który napisał fantastyczne studium o Hamlecie. On wiedział, że przestrzeń w tym dramacie jest bardzo istotna. (...) Chciał miejsca, gdzie ogniskuje się duch narodu, społeczeństwa, historii, jakkolwiek byśmy to nazwali. W jego czasach rzeczywiście był to Wawel. Dla mnie idealna do wystawienia tego dramatu jest Stocznia Gdańska: hala z suwnicą Anny Walentynowicz, niedaleko od pomnika 'Trzech Krzyży' i miejsca, gdzie zmieniała się historia Europy i świata.("Gazeta Wyborcza", Trójmiasto, 02.07.2004)

O godz. 18:00 zapraszamy do Teatru Szekspirowskiego na pokaz rejestracji spektaklu,  natomiast o 20:00 spotkanie z reżyserem Janem Klatą oraz odtwórcą głównej roli Marcinem Czarnikiem, poprowadzi Maciej Nowak.
Wstęp na wydarzenie na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych  ONLINE i w kasie Teatru.

Uczestnictwo w wydarzeniach wymaga zaakceptowania Regulaminu oraz oddania podpisanego Oświadczenia.  SZCZEGÓŁY

Źródło:

Materiał własny

Wątki tematyczne