EN

24.09.2020, 10:38 Wersja do druku

Bydgoszcz. W niedzielę "Capri" - pierwszy spektakl Festiwalu Prapremier "Azyl"


"Azyl" – hasło tegorocznej edycji Festiwalu Prapremier ma prowokować do zadania prawdopodobnie najistotniejszych pytań w otaczającej nas dzisiaj rzeczywistości. Świat zatrzymał się w obliczu pandemii ale może również stanąć wobec innych, mniej lub bardziej niebezpiecznych w swoim potencjale scenariuszy jutra.

Według raportu The Global Risks Report 2016, przeprowadzonego przez organizację World Economic Forum, wśród największych zagrożeń dla Europy i globu jest m.in. niekontrolowana emigracja wynikająca z jednej strony ze zmian klimatu (ekstremalna pogoda, brak wody pitnej, katastrofy naturalne), a z drugiej – z eskalujących międzynarodowych konfliktów.

Obecna sytuacja związana z pandemią staje się zatem przyczynkiem do głębszej refleksji nad przyszłością świata, który – przynajmniej do tej pory i przez większości ludzi – postrzegany był jako inwariant, niezmienna stała. W kulturze masowej motyw zagrożenia świata zawsze ostatecznie wieńczony jest jedynym możliwym finałem – uratowaniem Ziemi przez jednostkę bądź ewentualnie przez oddelegowany zespół do zadań specjalnych. Kompensujące zakończenia mają za zadanie zakrzewić w odbiorcach wiarę i przekonanie, że świat nie skończy się nigdy, bo na pewno ktoś go uratuje, podczas gdy reszta „odczeka swoje” w bezpiecznym schronieniu, w azylu. Taka perspektywa wydaje się wygodna – bo zrzuca odpowiedzialność z większości, przekazując ją władzy sprawowanej przez polityków.

Festiwal Prapremier 2020 w całości poświęcony będzie refleksji nad istotą poszukiwania schronienia w sytuacji zagrożenia – z czegokolwiek ono by nie wynikało. Według Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ale i innych, równie istotnych rezolucji, prawo do azylu to jedno z elementarnych praw człowieka. W początkach kultury chrześcijańskiej azyl był zazwyczaj świątynią, bo w miejscu świętym każdy człowiek mógł zaznać bezpieczeństwa, „boskiej ochrony”.

Podczas dwóch wojen światowych dla Żydów azyl był najczęściej piwnicą czyjegoś domu. Dziś azyl budzi skojarzenia najczęściej ze sprawą uchodźców, bądź osób prześladowanych. W 2020 roku podczas pandemii COVID-19 azylami stały się jednak mieszkania – te w blokach z wielkiej płyty, i te w domach z własnym ogrodem. Dzieje się to w myśl zasady, że każdy ma taki azyl, jaki wcześniej udało mu się zdobyć, bądź jaki zdążył pospiesznie przygotować. Zawsze jednak, bez względu na czasy i okoliczności, znajdzie się ktoś, kto tego schronienia nie może zaznać. Dziś to między innymi ci, którzy stoją na pierwszej linii frontu, obserwując skutki zarazy przez wąski otwór w ochronnym kombinezonie.

fot. Natalia Kabanow

Inne aktualności

Festiwal Prapremier AZYL to edycja wyjątkowa, bo skrojona pod niepewne i trudniejsze do przewidzenia okoliczności. Formuła Festiwalu wciąż pozostaje międzynarodowa, lecz ulegnie znaczącej zmianie w czasie trwania i liczbie prezentowanych spektakli. Pokazy będą odbywać się na przestrzeni trzech miesięcy i ograniczą się do czterech przedstawień oraz licznych wydarzeń kontekstowych, które w szerokiej perspektywie poznawczej eksponują to, co wychodzi poza wciąż trwającą pandemię.

Do tej edycji zostali zaproszeni twórcy wybitni, mistrzowscy w swoim artystycznym dorobku, m.in. Krystian Lupa oraz Maja Kleczewska. W swoich najnowszych spektaklach podejmują temat naturalnej dla człowieka potrzeby posiadania schronienia, instynktu do ucieczki przed niebezpieczeństwem, ale również przyglądają się sytuacji, kiedy to azyl staje się pułapką bez wyjścia.

Festiwal Prapremier trwający od 2002 roku, mimo zdarzających się utrudnień, nigdy nie zawiesił swojej działalności, nigdy nie przestał grać. Wierzymy, że misją i zarazem przywilejem nie tylko Teatru Polskiego – ale również mieszkańców miasta i obywateli Europy – jest utrzymanie tego wydarzenia, które rokrocznie przyciąga tysiące widzów i artystów do spotkania ze sztuką najwyższej próby. Wierzymy również, że w tej złożonej i mglistej rzeczywistości to właśnie teatr może stać się azylem zarówno dla idei jak i dla ludzi.

W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją pandemiczną program Festiwalu Prapremier może w każdej chwili ulec zmianie. Organizator Festiwalu zastrzega sobie prawo do zmian podyktowanych wytycznymi MKiDN dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS COV-2 w Polsce. Planowany Festiwal odbędzie się według ścisłych zasad reżimu sanitarnego, a priorytetem w organizacji wydarzenia będzie bezpieczeństwo zespołu Teatru Polskiego, publiczności oraz zaproszonych artystów i artystek.

Informacje o programie Festiwalu Prapremier 2020 na bieżąco będą publikowane na stronie internetowej FPP https://festiwalprapremier.pl/pl/ oraz stronie internetowej Teatru Polskiego w Bydgoszczy http://www.teatrpolski.pl/

Bilety na spektakle festiwalowe do nabycia w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy ([email protected]; +48 52 339 78 18; +48 885 60 70 90 ) oraz poprzez stronę http://www.teatrpolski.pl/(zakładka KUP BILET).

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne