11.07.2020, 08:57 Wersja do druku

Bielsko-Biała. Maria Koterbska - jedna z najsławniejszych polskich piosenkarek kończy 96 lat

fot. Andrzej Grygiel/PAP

"Augustowskie noce", "Brzydula i rudzielec", "Karuzela", "Parasolki", "Serduszko puka w rytmie cza- cza", czy "Do grającej szafy grosik wrzuć" - to tylko niektóre przeboje jednej z najsławniejszych polskich piosenkarek Marii Koterbskiej, urodzonej i mieszkającej w Bielsku-Białej. Legendarna artystka 13 lipca będzie obchodziła 96. urodziny.Z tej okazji, trzy dni wcześniej, z życzeniami i kwiatami piosenkarkę odwiedzili w domu prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, jego poprzednik, obecnie wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Jacek Krywult i dyrektor Bielskiego Centrum Kultury Jerzy Pieszka.

    - Z okazji urodzin, w imieniu mieszkańców, życzę pani zdrowia i przede wszystkim zdrowia, bo jest najważniejsze, a pani jest jednym z najcenniejszych skarbów tego miasta - mówił prezydent Jarosław Klimaszewski.

- Dziękuję za pamięć, dziękuję za piękne kwiaty - zawsze o mnie pamiętacie, zawsze jesteście mile widziani w moim domu - mówiła jubilatka.
Dla Marii Koterbskiej pisali m.in. Wojciech Młynarski i Agnieszka Osiecka

Maria Koterbska urodziła się 13 lipca 1924 r. w słynnej, muzycznej rodzinie, zasłużonej dla życia muzycznego i teatralnego w Bielsku i Białej. Na estradzie oficjalnie debiutowała w noc sylwestrową 1949 r. w Katowicach. Wcześniej można było ją zobaczyć w obsadzie Krakowiaków i Górali Jana N. Kamińskiego w reżyserii Rudolfa Luszczaka, wystawionych 16 czerwca 1945 r. w bielskim teatrze. Było to pierwsze przedstawienie po wojnie.

Także w 1949 r. Maria Koterbska, studentka farmacji, wystąpiła w sylwestrowym programie Teatru im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach w programie Studenci i aktorzy – Warszawie. Usłyszał ją tam Jerzy Harald i złożył propozycję współpracy z Orkiestrą Taneczną Rozgłośni Śląskiej Polskiego Radia. Po nagraniu z orkiestrą piosenek Brzydula i rudzielec, Mój chłopiec piłkę kopie i Wrocławska piosenka odniosła wielki sukces.

W latach 1952-1956 współpracowała z krakowskim Teatrem Satyryków. Współtworzyła też Wagabundę, jeden z najpopularniejszych kabaretów powojennej Polski. Koncertowała w wielu krajach Europy oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady. Odnosiła sukcesy na krajowych festiwalach w Sopocie i Opolu.

Jej dorobek piosenkarski to ponad 1,5 tys. utworów. Teksty dla niej pisali m.in. Wojciech Młynarski, Jeremi Przybora i Agnieszka Osiecka.


Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Jedna z najsławniejszych polskich piosenkarek kończy 96 lat

Źródło:

Gazeta Wyborcza - Bielsko-Biała online
Link do źródła

Autor:

Marcin Czyżewski