EN

31.08.2020, 10:32 Wersja do druku

Zakończenie Festiwalu Hurra! ART! i zakończenie kadencji Robert Drobniucha na stanowisku dyrektora Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach

fot. Bartek Warzecha

W miniony weekend Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach zakończył tegoroczną, szóstą edycję Wakacyjnego Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART! – ostatnią pod kierownictwem Roberta Drobniucha, pomysłodawcy przedsięwzięcia, który kończy też ośmioletnie zarządzanie kieleckim teatrem lalek.

Od września, po wygranym konkursie w Warszawie, Robert Drobniuch obejmie stanowisko dyrektora Teatru „Guliwer” w stolicy.

Festiwal Hurra! ART! jest jednym z wielu projektów zainicjowanych w Kielcach przez Roberta Drobniucha w ciągu ostatnich lat. Ideą przeglądu odbywającego się co roku w sierpniowe weekendy jest zapewnienie wartościowych propozycji kulturalnych na spędzanie czasu w mieście podczas wakacji.
Na zaproszenie „Kubusia” w świętokrzyskim gościły najlepsze spektakle dla dzieci i młodzieży z całej Polski, odbywały się też koncerty, pokazy filmów, klaunady, czytania sztuk i bezpłatne warsztaty.
Zachęcanie najmłodszych i całych rodzin do odkrywania teatru „Kubuś” realizował też w ostatnich latach poprzez pięć edycji „Lata w teatrze” (finansowanego przez Instytut Teatralny w Warszawie), działania teatralne w szkołach zrealizowane w ramach funduszy z Konkursu im. J. Dormana, czy trzy edycje projektu „Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne” finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kilkumiesięczne spotkania z nastolatkami wokół klasycznych dramatów odbywały się w ścisłej kooperacji z kieleckimi placówkami oświatowymi, ale współpraca z nauczycielami i pedagogami miała też charakter całoroczny np. w ramach zainicjowanego przez Roberta Drobniucha Komitetu Nauczycielskiego przy Teatrze „Kubuś” czy projektu „Uwaga! Dzieci na scenie!”.
Kielecka scena inicjowała też przedsięwzięcia związane ze środowiskiem akademickim i uczelniami artystycznymi. Jednym z nich był projekt „Debiuty” adresowany do absolwentów szkół teatralnych czy międzynarodowy konkurs dla scenografów i projektantów „Animatus”, oparty na idei eksplorowania współczesnych możliwości i poszukiwania nowych środków wyrazu w obrębie teatru formy. Finał trzeciej edycji „Animatusa” odbędzie się jeszcze tej jesieni - wówczas poznamy zwycięzców konkursu i zobaczymy efekty nagrodzonych koncepcji, zrealizowanych podczas rezydentur artystycznych w Kielcach.
Choć repertuar Teatru „Kubuś” oparty jest przede wszystkim na spektaklach dla dzieci, podczas kadencji Roberta Drobniucha przy ul. Dużej regularnie grano spektakle dla młodzieży i dorosłych, często w ramach koprodukcji o charakterze międzynarodowym. Spektakl „Sklepy cynamonowe” finansowany z programu „Turcja 2014 -Promesa” powstał we współpracy ze Istambul Karagöz Puppet Fundation, a spektakl „The Monstrum Band”, stworzony wspólnie z Grupą Coincidentia, stał się punktem wyjścia dla projektu promującego polską dramaturgię i teatr lalek w Niemczech (na co „Kubuś” pozyskał grant z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Teatr gościł też z sukcesami na zagranicznych i krajowych festiwalach, uzyskując nagrody w najważniejszych polskich konkursach (m.in. w Ogólnopolskim Konkursie Na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, Konkursie „Klasyka Żywa”, na Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu), a jednocześnie na swoim lokalnym gruncie podejmował ważne działania o charakterze społecznym. Był wśród nich pięcioletni projekt resocjalizacyjny „TEATR MAMA TATA i JA”, realizowany wspólnie z Aresztem Śledczym w Kielcach, skupiony na utrzymywaniu relacji dzieci z osadzonymi rodzicami czy projekty integracyjne „Ojczyzny” i „Święto” powstałe we współpracy z Ośrodkiem dla Cudzoziemców w Łukowie.
Wszystkie te inicjatywy, toczące się równolegle do regularnej działalności repertuarowej Teatru, były finansowane z zewnętrznych, skutecznie pozyskiwanych dotacji m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego czy Narodowego Centrum Kultury o łącznej kwocie prawie 2 mln złotych w ciągu ośmiu lat.
„Kubuś” uzyskiwał też wsparcie finansowe na środki trwałe i infrastrukturę, a po wielu latach starań, wspólnie z władzami Kielc, udało się również zdobyć środki na nową siedzibę Teatru i przygotować dokumentację projektową do przetargów.

Choć okoliczności związane z koronawirusem są wyjątkowo dotkliwe dla instytucji kultury, Teatr Kubuś nie zwalnia tempa. Oprócz zakończonego właśnie Festiwalu Hurra! ART! przy ul. Dużej realizowany jest projekt „Sztuk! Sztuk! To puka sztuka dla dzieci w sieci! (z dotacji uzyskanej w ramach programu „Kultura w sieci”), toczy się konkurs „Animatus”, teatr startuje z nowym sezonem artystycznym i graniem spektakli z zachowaniem środków bezpieczeństwa.
Od 1 września 2020 roku Teatrem „Kubuś” pokieruje Piotr Bogusław Jędrzejczak.




Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne