Joseph Conrad Korzeniowski

 (lista realizacji)

właśc. Teodor Józef Konrad Korzeniowski

(ur. 4 grudnia 1857 Berdyczów, Polska obecnie Ukraina

zm. 3 sierpnia 1924, Oswalds, Bishopbourne, Anglia).

Pisarz angielski polskiego pochodzenia, syn dramatopisarza i poety Apolla Nałęcza Korzeniowskiego. Pochodził z rodziny ziemiańskiej. W latach 1862-1867 przebywał wraz z rodzicami na zesłaniu w głębi Rosji. W 1868 wszyscy powrócili do Polski. Początkowo zamieszkali we Lwowie, a potem w Krakowie. W wieku dwunastu lat pisarz został osierocony - oboje rodzice zmarli na gruźlicę - i zajmowała się nim dalsza rodzina.

W roku 1874 wyjechał na stałe z Polski. W 1878 został marynarzem w brytyjskiej marynarce handlowej, a od 1886 miał stopień kapitana. W tym samym roku uzyskał także obywatelstwo brytyjskie. W ciągu szesnastu lat służby w marynarce przemierzył dziesiątki tysięcy mil morskich Oceanu Atlantyckiego, Indyjskiego i Spokojnego, a zwłaszcza mórz Archipelagu Malajskiego. Wyprawy te zaowocowały licznymi opowiadaniami i powieściami, opartymi przede wszystkim na własnych przeżyciach i doświadczeniach. W twórczości swej zajmował się głównie problemami psychologiczno-moralnymi, a za szczególnie ważne w życiu swoich bohaterów uważał poczucie odpowiedzialności, przestrzeganie podstawowych zasad etycznych oraz honor.

Najważniejsze jego powieści to: "Szaleństwo Almayera" (1895), "Murzyn z załogi >Narcyza<"(1897), "Lord Jim" (1900), "Jądro ciemności" (1902), "Tajfun" (1902), "Zwycięstwo" (1915), "Smuga cienia" (1917) oraz dwa tomy opowiadań: "Opowieści niepokojące" (1898) i "Opowieści zasłyszane" (1925). W 1968 wydane zostały jego "Listy", a w latach 1972-74 "Dzieła" (28 tomów).

Wewnętrzna dramaturgia jego prozy sprzyjała adaptacjom teatralnym. Pierwsza na scenę trafiła przeróbka noweli "Jutro", której premiera odbyła się 25 VI 1905 w londyńskim "Stage Society" (grana pod tytułem "Jeszcze jeden dzień"). Następnie McDonald Hastings zaadaptował dla sceny "Zwycięstwo", które po autoryzacji i poprawkach Conrad zdecydował się pokazać w "Globe Theatre". Sztuka odniosła sukces. Zachęcony tym pisarz sam postanowił przystosować dla sceny sensacyjną powieść "Tajny agent" (1921), a następnie na dwuaktową sztukę "Anna Śmieszka" przerobił opowiadanie "Z powodu dolarów".

Najczęściej wystawianymi w polskich teatrach jego utworami były: "Jutro", "Lord Jim", "Między lądem a morzem", "Zwycięstwo", "Spiskowcy", "Korsarz".