Antygona w Nowym Jorku -  Janusz Głowacki

Czas akcji: współcześnie.

Miesjce akcji: Nowy Jork, Tompkins Square Park i nabrzeże Potter's Field..

Obsada: 1 rola kobieca, 3 role męskie.

Druk: "Dialog" nr 10/1992.

Bohaterami sztuki są bezdomni mieszkający w parku - rosyjski Żyd Sasza (ok. 50 lat), Polak Pchełka i Portorykanka Anita (40 lat) oraz sierżant policji.

Sasza spędza życie na wspólnej ławce z Pchełką. Właśnie pokłócili się o siedem dolarów, które Sasza dał koledze na za zakupienie wspólnego alkoholu , a on je przepił sam. Sasza demonstracyjnie się pakuje, chce wracać do Petersburga. Kiedyś był zdolnym malarzem. Pchełka chce namówić Saszę na sprzedaż nerki.

Anita poszukuje swojego ukochanego Johna. Okazuje się, że mężczyzna zamarzł w nocy i został zabrany na cmentarz dla ubogich na Potter's Field. Kobieta postanawia godnie pochować Johna w parku, bowiem na Potter's Field znajdzie się w zbiorowym grobie. Wysyła więc Saszę i Pchełkę po ciało. Daje im wszystkie zaoszczędzone pieniądze i kupuje bilety na metro. Obaj jadą na Bronx, gdzie na nabrzeżu leżą niezidentyfikowane ciała, które jutro zostaną pochowane. Podważają wieka kilku trumien, aż wreszcie znajdują Johna (ale Sasza prawie nic nie widzi, a Pchełkę bardziej zajmuje opowiadanie o tym, kiedy przyjedzie jego ukochana Jola). Pchełka dodatkowo ma atak epilepsji. Dopiero w parku Sasza odkrywa, że to nie Johna wyjęli z trumny. Mężczyźni kłócą się o ciało, Pchełka nazywa Saszę "pieprzonym Żydem", "rosyjskim skurwysynem", zarzuca mu wrodzoną nienawiść do Polaków, wspomina o Katyniu, Sasza nie pozostaje mu dłużny - mówi, że Jola przyjechała już dawno, ale Pchełka tak się upił, że po nią nie wyjechał, nie powiedział jej prawdy o swojej bezdomności, ale ona i tak go znalazła w parku, a wtedy on się przed nią ukrył. Pchełka ucieka. Przychodzi Anita, zagląda zmarłemu w twarz i zaczyna płakać. Sasza chce się wytłumaczyć, ona jednak udaje, że nie zauważyła pomyłki. Wyprawiają Johnowi w nocy pogrzeb pod ławką, modlą się, przygotowują namiastkę stypy według receptury portorykańskiej. Anita opowiada, jak została bezdomną i jak poznała Johna. Kiedyś przed laty nazwał ją "swoją kobietą", zniknął potem na pięć lat, ale ona pozostała mu wierna. Rozpoznała go, jak wrócił, chociaż był inny i nie mówił. Sasza opowiada, jak on został bezdomnym, że zdradziła go żona i że Akademia Sztuk Pięknych w Petersburgu chce go zatrudnić, ale on nie ma na bilet. Postanawia, że pożyczy pieniądze z ambasady i pojadą do Rosji oboje. Anita jest szczęśliwa. Wybiega zamienić kilka swoich ubrań na krawat dla Saszy, żeby był elegancki w ambasadzie. Wraca Pchełka. Wymusza na Saszy wyznanie, że wierzy, że Jola przyjedzie. Potem częstuje przyjaciela denaturatem. Obok dwóch mężczyzn gwałci Anitę. Sasza nie reaguje, jest pijany. Wraca Anita w poszarpanym ubraniu, nie chce z Saszą rozmawiać.

Na scenie pojawia się policjant. Opowiada, jak w nocy "oczyszczono" park z bezdomnych i ogrodzono. Przekopano go w poszukiwaniu ciała bezdomnego, bezskutecznie. O pochowaniu zmarłego w parku poinformowała policję chora psychicznie Portorykanka, która powiesiła się potem na głównej bramie. Jej ciało zabrano na Potter's Field.