Śmierć Dantona

 -  Georg Büchner
tytuł realizacji:Śmierć Dantona
utwór:Śmierć Dantona (Georg Büchner)
miejsce premiery:Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza Warszawa
data premiery:1982-11-27
reżyseria:Kazimierz Kutz
przekład:Wilam Horzyca
scenografia:Marian Kołodziej
muzyka:Edward Pałłasz
asystent reżysera:Przemysław Basiński PWST
Grzegorz Sobociński PWST
asystent scenografa:Małgorzata Szwedo-Kiljańczyk

Obsada:

 
DEPUTOWANI KONWENTU NARODOWEGO
DantonRoman Wilhelmi
LegendreMarian Opania
Kamil DemoulinsMichał Bajor
Herault-SechellesCzesław Wołłejko
PhilippeauMarian Kociniak
LacroixLeonard Pietraszak
Fabre d'Eglantine***
MercierPiotr Pawłowski ()
ParisWiesław Zanowicz (gościnnie)
Jacek Borkowski
CZŁONKOWIE KOMITETU OCALENIA PUBLICZNEGO
RobespierreJerzy Kamas
St.JustJerzy Kryszak
BarrèreTadeusz Borowski
Collot d'HerboisMieczysław Voit
Billaud-VarenneJan Żardecki
Fouquier Tinville - oskarżyciel publicznyBohdan Ejmont
Herman - przewodniczący Trybunału RewolucyjnegoMarek Lewandowski
Julia - żona DantonaBarbara Wrzesińska
Lucylla - żona KamilaIwona Świętochowska (gościnnie)
MarionEwa Milde
SimonLech Ordon
Żona SimonaKrystyna Borowicz
Obywatel IJan Prochyra
Obywatel IIAndrzej Baranowski
Obywatel IIIJan Kociniak
Młody mężczyznaJerzy Góralczyk
PrzechodzieńAndrzej Oksza-Łapicki (gościnnie)
RozaliaBarbara Bursztynowicz ()
AdelajdaAnna Chitro
DziewczynaElżbieta Orzechowska (gościnnie)
Kobieta IIrena Kownas
Kobieta IIHanna Giza
Kobieta IIIGrażyna Barszczewska
Kobieta IVElżbieta Kamińska (gościnnie)
Kobieta VJanina Ostala (gościnnie)
Stara kobietaHalina Kazimierowska
Woźnica IKrzysztof Zakrzewski
Woźnica IIStanisław W. Malec
KlucznikHenryk Głębicki
Kat IJarosław Kopaczewski
Kat IIHenryk Łapiński
PrezydentZdzisław Tobiasz
Deputowany IJerzy Góralczyk
Deputowany IIJarosław Kopaczewski
Deputowany IIIHenryk Łapiński
Deputowany IVBogdan Szymkowski (gościnnie)
LyończykStanisław W. Malec
Dama IGrażyna Barszczewska
Dama IIHanna Giza
Dama IIIIrena Kownas
Więzień IJerzy Góralczyk
Więzień IIWłodzimierz Rzeczycki (gościnnie)
Więzień IIIAndrzej Oksza-Łapicki (gościnnie)
Żołnierz ITadeusz Chudecki
Żołnierz IITomasz Dedek
Żołnierz IIIAleksander Mincer (gościnnie)