teatralna | filmowa | telewizyjna | radiowa | zawodowa | nagrody | odznaczenia | multimedia

Zbigniew Zbrojewski

nie żyje
ur. 1915-03-25, Lwów
zm. 1986-03-17, Katowice

Biografia

Zbigniew Zbrojewski (25 III 1915 Lwów - 17 III 1986 Katowice) reżyser, pedagog. W czasie wojny w oflagach w Prenzlau, Neubandenburgu i Grossborn uczestniczył w jenieckim życiu teatralnym, po powrocie do kraju, w l. 1946-47 prowadził w Gliwicach pierwszy t. studencki pn. Rybałci Śląscy. W następnych l. był reżyserem Teatru PR, a od 1957 katowickiego ośrodka TVP. W l. 1961-85 współpracował jako reżyser z Operą Śląską w Bytomiu ("Moc przeznaczenia" Verdiego), T. Zagłębia w Sosnowcu (m. in. "Skandal w Hellbergu" Broszkiewicza, "Ożenek" Gogola, "Ojciec" Strindberga, "Jadzia wdowa" Ruszkowskiego, "Hiszpańska mucha" Arnolda i Bacha) oraz z T. Nowym w Zabrzu (tu m. in. "Damy i huzary" Fredry, "Grube ryby" Bałuckiego, "Świętoszek" Moliere'a). Wykładał w Akademii Muzycznej w Katowicach, ze studentami wydz. wokalno-aktorskiego przygotowywał spektakle, m. in. "Goplanę" Żeleńskiego, "Latającego lekarza" wg Moliere'a (1980).

Źródło: Almanach sceny polskiej 1985/86. Tom XXVII. Wydawnictwo Naukowe PWN - Warszawa 1993.

Baza danych zawiera informacje o karierach artystycznych, zatrudnieniu zawodowym i nagrodach wszystkich osób związanych twórczo z polskimi teatrami dramatycznymi, muzycznymi, lalkowymi i polskim filmem od roku 1991 do chwili obecnej. Dane wcześniejsze są sukcesywnie uzupełnianie i docelowo w bazie znajdą się wszystkie szczegóły dotyczące życia teatralnego w Polsce.

Od kwietnia 2004 roku baza codziennie wzbogacana jest o artykuły, które ukazują się w polskiej prasie. Artykuły archiwalne pojawiają się stopniowo.

Od września 2014 roku uruchomiliśmy możliwość zamawiania szczegółowej, elektronicznej kwerendy na temat archiwaliów znajdujących się w zbiorach Pracowni Dokumentacji Teatru.

Wiosną 2015 rozpoczęliśmy współpracę z fundacją sedina.pl tworzącą Internetową Encyklopedię Szczecina oraz Państwową Wyższą Szkołą Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie.