teatralna | filmowa | telewizyjna | radiowa | zawodowa | nagrody | odznaczenia | multimedia

Janina Burke-Bielecka

nie żyje
ur. 1918-08-05, Lwów
zm. 1982-05-04, Budapeszt

Biografia

Janina Burke-Bielecka (5 VIII 1918 Lwów - 4 V 1982 Budapeszt), aktorka. W 1937 zdała maturę we Lwowie. W l. 1944-45 była słuchaczką studia dram. pod kier. Aleksandra Bardiniego, działającego przy Pol. T. Dramatycznym we Lwowie, a także brała udział w przedstawieniach tego t., m.in. jako Mabel ("Cały dzień bez kłamstwa" Montgomery), Pepina ("Moja siostra i ja" Berra i Verneuila). W 1945 z zespołem lwow. przybyła do Katowic i odtąd z niewielkimi przerwami grała do 1976 na scenie T. im. Wyspiańskiego, a w następnych l. współpracowała z tym t. Niektóre role: Kamilla ("Dom otwarty" Bałuckiego), Zuzia ("Rozbitki" Blizińskiego), Jadzia ("Temperamenty" Cwojdzińskiego), Madame Caret ("Magazyn mód" Krylowa), Pani de Sotenville ("Grzegorz Dyndała" Moliera), Radczyni ("Wilki w nocy" Rittnera), Anna Putnam ("Czarownice z Salem" Millera).

Źródło: Almanach Sceny Polskiej 1981/1982

Zdjęcia


Baza danych zawiera informacje o karierach artystycznych, zatrudnieniu zawodowym i nagrodach wszystkich osób związanych twórczo z polskimi teatrami dramatycznymi, muzycznymi, lalkowymi i polskim filmem od roku 1991 do chwili obecnej. Dane wcześniejsze są sukcesywnie uzupełnianie i docelowo w bazie znajdą się wszystkie szczegóły dotyczące życia teatralnego w Polsce.

Od kwietnia 2004 roku baza codziennie wzbogacana jest o artykuły, które ukazują się w polskiej prasie. Artykuły archiwalne pojawiają się stopniowo.

Od września 2014 roku uruchomiliśmy możliwość zamawiania szczegółowej, elektronicznej kwerendy na temat archiwaliów znajdujących się w zbiorach Pracowni Dokumentacji Teatru.

Wiosną 2015 rozpoczęliśmy współpracę z fundacją sedina.pl tworzącą Internetową Encyklopedię Szczecina oraz Państwową Wyższą Szkołą Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie.