teatralna | filmowa | telewizyjna | radiowa | zawodowa | nagrody | odznaczenia | multimedia

Maria Bogda

nie żyje

Biografia

Maria Bogda, zam. Brodzisz (1909 - IX 1981 Kalifornia), aktorka, jedna z najpopularniejszych gwiazd filmowych w Polsce, w dwudziestoleciu międzywojennym. Debiutowała w 1928 w "Tajemnicach skrzynki pocztowej", w następnym zagrała m.in. w "Policmajstrze Tagiejewie" i "Pod banderą miłości". W 1931 w filmie "Bezimienni bohaterowie" spotkała się z Adamem Brodziszem, późniejszym mężem i partnerem artystycznym. Wspólne sukcesy odnosili m.in. w filmach: "Pod Twoją obronę", "Młody las", "Pan redaktor szaleje"; a także w zesp. ,,Parada gwiazd", z którym w l. 30-tych występowali w Siedlcach, Płocku, Bydgoszczy. Po wojnie prezentowała z Brodziszem kameralne spektakle w różnych miejscowościach kraju, w l. 1950-55 grała w T. Polskim w Bielsku i Cieszynie, m.in. Żonę ("Ich czworo" Zapolskiej), Masłową ("Kto zawinił" Mdiwaniego), Jadwigę ("Pawilon pod sosnami" Rusinka), Margot ("Król włóczęgów" Mac Carthy), Studentkę ("Niespokojna starość" Rachmanowa), Zuzię ("Imieniny pana dyrektora" Skowrońskiego i Słotwińskiego). W sez. 1955/56 występowała w T. Polskim w Poznaniu jako Lulu ("Skiz" Zapolskiej). Kilkakrotnie wyjeżdżała z Brodziszem na gościnne występy do Stanów Zjednoczonych, w końcu osiedli tam na stałe. M.in. w 1962 wystawili w Detroit "Skiza", potem w wielu miejscowościach amerykańskich.

Źródło: Almanach sceny polskiej 1981/82

Zdjęcia


Baza danych zawiera informacje o karierach artystycznych, zatrudnieniu zawodowym i nagrodach wszystkich osób związanych twórczo z polskimi teatrami dramatycznymi, muzycznymi, lalkowymi i polskim filmem od roku 1991 do chwili obecnej. Dane wcześniejsze są sukcesywnie uzupełnianie i docelowo w bazie znajdą się wszystkie szczegóły dotyczące życia teatralnego w Polsce.

Od kwietnia 2004 roku baza codziennie wzbogacana jest o artykuły, które ukazują się w polskiej prasie. Artykuły archiwalne pojawiają się stopniowo.

Od września 2014 roku uruchomiliśmy możliwość zamawiania szczegółowej, elektronicznej kwerendy na temat archiwaliów znajdujących się w zbiorach Pracowni Dokumentacji Teatru.

Wiosną 2015 rozpoczęliśmy współpracę z fundacją sedina.pl tworzącą Internetową Encyklopedię Szczecina oraz Państwową Wyższą Szkołą Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie.