teatralna | filmowa | telewizyjna | radiowa | zawodowa | nagrody | odznaczenia | multimedia

Wanda Zbierzowska-Frydrych

nie żyje

Biografia

Wanda Zbierzowska, także Zbierzchowska, z domu Wójcik, 2° v Frydrych (zmarła w maju 1983 w Chicago), aktorka, reż. W 1920 była słuchaczką kursów dram. Jednowskiego i Nowakowskiego, a w 1922 Miejskiej Szkoły Dramatycznej w Krakowie. Występowała na scenie krak., następnie u Henryka Czarneckiego, m. in. za jego dyr. w Sosnowcu i Katowicach (sez. 1924/25), gdzie grała np. Monikę ("Czysty interes" Kiedrzyńskiego), Krystynę ("Don Juan" Rittnera), Ofelię ("Hamlet" Shakespeare'a), Judytę ("Ksiądz Marek" Słowackiego), w następnych l. z tym samym zespołem występowała w Kielcach, Ciechocinku i Grudziądzu. W 1927 brała udział w zorganizowanym przez Czarneckiego objeździe T. Miejskiego z Grudziądza po Pomorzu, m. in. w Gdyni i Gdańsku grała Różę Wenedę ("Lilia Weneda" Słowackiego). W l. 1932-37 występowała w t. toruńskim, w takich rolach, jak Jewdocha ("Sędziowie" - rola nagrodzona w konkursie inscenizacji sztuk Wyspiańskiego, 1932) i Maria ("Warszawianka"), ponadto grała na tej scenie Anielę ("Damy i huzary" Fredry), Bertę ("Cień" Niccodemiego), Pulcherię ("Dom otwarty" Bałuckiego), Szambelanową ("Pan Jowialski" Fredry), Katarzynę ("Głupi Jakub" Rittnera), Lady Milford ("Intryga i miłość" Schillera). Z zespołem toruńskim odwiedzała również Pomorze (1934, 1935, 1937), m. in. Sopot i Gdańsk. W l. 1937-41 grała w T. Miejskich, potem Polskim T. Dramatycznym we Lwowie, m. in. Wandę ("Legenda" Wyspiańskiego), Milewską ("Żabusia" Zapolskiej). W czasie II wojny świat, znalazła się w Czołówce Teatralnej 2 Korpusu we Włoszech i Anglii (tu w 1947 z okazji czterolecia tego t. wystąpiła w roli Dobrójskiej ("Śluby panieńskie" Fredry). Następnie działała na kontynencie amerykańskim: w Buenos Aires z polskim zespołem amatorskim wyreżyserowała "Wesele" Wyspiańskiego, ostatecznie zamieszkała w 1954 w Chicago, gdzie założyła teatr-studio dram., w którym wystawiała wyłącznie repertuar polski. Uprawiała też twórczość poetycką.

Almanach Sceny Polskiej 1982/83. Tom XXIV. Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1987.

Baza danych zawiera informacje o karierach artystycznych, zatrudnieniu zawodowym i nagrodach wszystkich osób związanych twórczo z polskimi teatrami dramatycznymi, muzycznymi, lalkowymi i polskim filmem od roku 1991 do chwili obecnej. Dane wcześniejsze są sukcesywnie uzupełnianie i docelowo w bazie znajdą się wszystkie szczegóły dotyczące życia teatralnego w Polsce.

Od kwietnia 2004 roku baza codziennie wzbogacana jest o artykuły, które ukazują się w polskiej prasie. Artykuły archiwalne pojawiają się stopniowo.

Od września 2014 roku uruchomiliśmy możliwość zamawiania szczegółowej, elektronicznej kwerendy na temat archiwaliów znajdujących się w zbiorach Pracowni Dokumentacji Teatru.

Wiosną 2015 rozpoczęliśmy współpracę z fundacją sedina.pl tworzącą Internetową Encyklopedię Szczecina oraz Państwową Wyższą Szkołą Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie.