teatralna | filmowa | telewizyjna | radiowa | zawodowa | nagrody | odznaczenia | multimedia

Jerzy Potyka

nie żyje
ur. 1939-05-15, Zabrze
zm. 1984-10-05, Chorzów

Biografia

Jerzy Gotfryd Potyka (15 V 1939 Zabrze - 5 X 1984 Chorzów), śpiewak. Ukończył PSSM w Zabrzu, w l. 1963-65 był solistą Opery Śląskiej w Bytomiu i śpiewał m.in. Cas­sia i Rodryga ("Otello" Verdiego) oraz Sterni­ka ("Holender tułacz" Wagnera). Równocześnie, w sez. 1964/65 zadebiutował na scenie Ope­retki Śląskiej w Gliwicach jako Guido ("Noc w Wenecji" Straussa) i aż do końca życia po­został czołowym solistą tej sceny. W swym repertuarze miał m.in. następujące partie te­norowe: Książę Buckingham ("Trzej muszkieterowie" Frimla), Eryk Nyberg ("Nicole" Jary'ego), Max ("Szalona dziewczyna" Gershwi­na), Raoul ("Życie paryskie" Offenbacha), Hig­gins ("My fair lady" Loewe'go), Andrzej ("Nie­spokojne szczęście" Milutina), Camil ("Wesoła wdówka" Lehara), Falke ("Zemsta nietoperza" Straussa), Boni ("Księżniczka czardasza" Kalmana), tytułowa w "Carewiczu" Lehara.

Źródło: Almanach sceny polskiej 1984/85. Tom XXVI. Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe - Warszawa 1989.

Baza danych zawiera informacje o karierach artystycznych, zatrudnieniu zawodowym i nagrodach wszystkich osób związanych twórczo z polskimi teatrami dramatycznymi, muzycznymi, lalkowymi i polskim filmem od roku 1991 do chwili obecnej. Dane wcześniejsze są sukcesywnie uzupełnianie i docelowo w bazie znajdą się wszystkie szczegóły dotyczące życia teatralnego w Polsce.

Od kwietnia 2004 roku baza codziennie wzbogacana jest o artykuły, które ukazują się w polskiej prasie. Artykuły archiwalne pojawiają się stopniowo.

Od września 2014 roku uruchomiliśmy możliwość zamawiania szczegółowej, elektronicznej kwerendy na temat archiwaliów znajdujących się w zbiorach Pracowni Dokumentacji Teatru.

Wiosną 2015 rozpoczęliśmy współpracę z fundacją sedina.pl tworzącą Internetową Encyklopedię Szczecina oraz Państwową Wyższą Szkołą Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie.