teatralna |  filmowa | telewizyjna | radiowa | zawodowa | nagrody | odznaczenia | multimedia

Kazimierz Herba

nie żyje
ur. 1916-02-05, Busk/k Lwowa
zm. 1984-03-06, Wrocław

Biografia

Kazimierz H e r b a (5 II 1916 Busk na Ukrai­nie - 6 III 1984 Wrocław), tancerz, aktor, inspicjent. Kształcił się w szkole baletowej pod kier. Stanisława Faliszewskiego przy Operze Lwowskiej. W l. 1936-38 występował w re­wii lwów. "Colosseum", 1938-39 odbywał służbę wojskową w 5 Dywizji Piechoty we Lwowie. W czasie wojny pracował fizycznie w Busku i Lwowie. W sez. 1945/46 grał w T. Ziemi Opolskiej w Opolu (np. Hrabiego de Langeais w "Azais" Verneuila), a następnie od sez. 1946/47 do końca życia zatrudniony był w T. Dramatycznych, potem T. Polskim we Wrocławiu w charakterze inspicjenta, gra­jąc równocześnie przez wszystkie lata wiele odpowiedzialnych ról, jak Kopciuchowski ("Żołnierz królowej Madagaskaru" Dobrzań­skiego), Duda ("Sen nocy letniej" Shakespeare'a), Jimmy ("Artyści" Waltersa i Hopkinsa), Franciszek ("Pani prezesowa" Hennequina i Vebera), Pisarz ("Skąpiec" Moliere'a), Pan de Sotenville ("Grzegorz Dyndała" Moliere'a), Malwolio ("Kaprysy Marianny" Musseta), Lane ("Brat marnotrawny" Wilde'a), Enryk ("Szkoła żon" Moliere'a), Geront ("Szelmostwa Skapena" Moliere'a).

Źródło: Almanach Sceny Polskiej 1983/84. Tom XXV. Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe - Warszawa 1987.

Zdjęcia


Baza danych zawiera informacje o karierach artystycznych, zatrudnieniu zawodowym i nagrodach wszystkich osób związanych twórczo z polskimi teatrami dramatycznymi, muzycznymi, lalkowymi i polskim filmem od roku 1991 do chwili obecnej. Dane wcześniejsze są sukcesywnie uzupełnianie i docelowo w bazie znajdą się wszystkie szczegóły dotyczące życia teatralnego w Polsce.

Od kwietnia 2004 roku baza codziennie wzbogacana jest o artykuły, które ukazują się w polskiej prasie. Artykuły archiwalne pojawiają się stopniowo.

Od września 2014 roku uruchomiliśmy możliwość zamawiania szczegółowej, elektronicznej kwerendy na temat archiwaliów znajdujących się w zbiorach Pracowni Dokumentacji Teatru.

Wiosną 2015 rozpoczęliśmy współpracę z fundacją sedina.pl tworzącą Internetową Encyklopedię Szczecina oraz Państwową Wyższą Szkołą Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie.