teatralna | filmowa | telewizyjna | radiowa | zawodowa | nagrody | odznaczenia | multimedia

Tadeusz Żyliński-Żyła

nie żyje
ur. 1920-08-16, Kraków
zm. 1987-06-23, Opole

Biografia

Tadeusz Żyliński, właśc. Żyła (16 VIII 1920 Kra­ków - 23 VI1987 Opole), aktor. Był słuchaczem Studia Starego T. w Krakowie. W sierpniu 1945 w pokazo­wym spektaklu "Niespodzianki" Rostworowskiego wy­stąpił w roli Jędrka, we wrześniu t. r. związał się z zespołem M. Biliżanki - Wesoła Gromadka, dającym przedstawienia dla dzieci w sali Scala w Krakowie (np. "Beksa" Biliżanki). Wkrótce wyjechał do Opola i na scenie T. Ziemi Opolskiej grał w 1. 1946-85 (w sez. 1948/49 także w T. Zagłębia w Sosnowcu, wchodzą­cym wraz z t. opolskim w skład T. Śląsko-Dąbrowskich; w 1953 w Krakowie zdał eksternistyczny egzamin aktorski). Ważniejsze role: Horacy ("Hamlet" Shakespeare'a), Jasiek ("Zaczarowane koło" Rydla), Zbigniew ("Mazepa" Słowackiego), Ferdynand ("Intryga i miłość" Schillera), Hrabia ("Mąż i żona" Fredry), Don Juan ("Don Juan" Rittnera), Kreon ("Antygona" Sofoklesa), Doktor ("Głupi Jakub" Rittnera), Ksiądz ("Sędzio­wie" Wyspiańskiego), Pastor ("Opera za trzy grosze" Brechta), Forsythe ("Drewniany talerz" Morrisa).

Źródło: Almanach Sceny Polskiej 1986/1987 tom XXVIII, instytut Sztuki PAN, Warszawa 1993

Zdjęcia


Baza danych zawiera informacje o karierach artystycznych, zatrudnieniu zawodowym i nagrodach wszystkich osób związanych twórczo z polskimi teatrami dramatycznymi, muzycznymi, lalkowymi i polskim filmem od roku 1991 do chwili obecnej. Dane wcześniejsze są sukcesywnie uzupełnianie i docelowo w bazie znajdą się wszystkie szczegóły dotyczące życia teatralnego w Polsce.

Od kwietnia 2004 roku baza codziennie wzbogacana jest o artykuły, które ukazują się w polskiej prasie. Artykuły archiwalne pojawiają się stopniowo.

Od września 2014 roku uruchomiliśmy możliwość zamawiania szczegółowej, elektronicznej kwerendy na temat archiwaliów znajdujących się w zbiorach Pracowni Dokumentacji Teatru.

Wiosną 2015 rozpoczęliśmy współpracę z fundacją sedina.pl tworzącą Internetową Encyklopedię Szczecina oraz Państwową Wyższą Szkołą Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie.