teatralna |  filmowa | telewizyjna | radiowa | zawodowa | nagrody | odznaczenia | multimedia

Kazimierz Iwor-Szczygielski (Pryputeń)

nie żyje
ur. 1920-10-15, Łonowce
zm. 1982-09-30, Gdańsk

Biografia

Kazimierz Iwor, także Iwor-Szczygielski, właśc. Pryputeń (15 X 1920 Łanowce w ZSRR - 30 IX 1982 Gdańsk), aktor. W 1937 ukończył Instytut Muz. w Grodnie, po wybuchu II wojny świat, wstąpił jako ochotnik do 76 pułku piechoty. Kontuzjowany, dostał się do Stalagu XIa w Altengrabow k. Magdeburga, gdzie występował w prowadzonym przez K. I. Gałczyńskiego t. obozowym. Później był żołnierzem I Dywizji Kościuszkowskiej i absolwentem oficerskiej szkoły frontowej. Z medalem "Za Berlin" przybył do Szczecina jako adiutant komendanta miasta. Rozpoczął studia ekonomiczne, równocześnie prowadził wojskowe i amatorskie zespoły estradowe. W 1949 związał się ze szczecińskimi t. Dramatycznymi jako aktor, słuchacz działającego przy tej scenie studia dram. i wykładowca szermierki w tymże. Debiutował rolą Celia ("Zielony gil" de Moliny). W 1953 zdał w Krakowie eksternistyczny egzamin aktorski. Na scenie szczecińskiej pozostał do 1958, w l. 1958-60 grał w T. im. Osterwy w Lublinie, 1960-62 w T. Polskim w Bielsku-Białej, od 1962 do końca życia był aktorem T. Wybrzeże w Gdańsku. Grał takie role, jak Don Arias ("Cyd" Corneille'a-Wyspiańskiego), Poeta ("Nagi król" Szwarca), Ojciec ("Dwa teatry" Szaniawskiego), Dobczyński ("Rewizor" Gogola), Ksiądz Loga ("Fantazy" Słowackiego), Bojarski ("Zmierzch" Babla), Kapelan ("Damy i huzary" Fredry), Agent Przedsiębiorstwa Pogrzebowego ("Kobieta bez skazy" Zapolskiej - najlepsza rola epizodyczna Wybrzeża, 1978), Sufler ("Szkarłatna wyspa" Bułhakowa). W sez. 1979/80 obchodził jub. 30-lecia pracy artystycznej.

Źródło: Almanach Sceny Polskiej 1982/83. Tom XXIV. Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1987.

Zdjęcia


Baza danych zawiera informacje o karierach artystycznych, zatrudnieniu zawodowym i nagrodach wszystkich osób związanych twórczo z polskimi teatrami dramatycznymi, muzycznymi, lalkowymi i polskim filmem od roku 1991 do chwili obecnej. Dane wcześniejsze są sukcesywnie uzupełnianie i docelowo w bazie znajdą się wszystkie szczegóły dotyczące życia teatralnego w Polsce.

Od kwietnia 2004 roku baza codziennie wzbogacana jest o artykuły, które ukazują się w polskiej prasie. Artykuły archiwalne pojawiają się stopniowo.

Od września 2014 roku uruchomiliśmy możliwość zamawiania szczegółowej, elektronicznej kwerendy na temat archiwaliów znajdujących się w zbiorach Pracowni Dokumentacji Teatru.

Wiosną 2015 rozpoczęliśmy współpracę z fundacją sedina.pl tworzącą Internetową Encyklopedię Szczecina oraz Państwową Wyższą Szkołą Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie.