teatralna |  filmowa | telewizyjna | radiowa | zawodowa | nagrody | odznaczenia | multimedia

Danuta Cwynarówna

nie żyje
ur. 1924-08-21, Rzeszów
zm. 2012-03-17, Łódź

Biografia

Urodzona w Rzeszowie w 1924 roku. Od 1946 do 1964 roku żona aktora Sławomira Misiurewicza: mieli córkę Marię, jedynaczkę. W latach 1944-45, będąc speakerką Polskiego Radia w Rzeszowie, uczęszczała jednocześnie do studia aktorskiego pod kierunkiem Stefanii Domańskiej. Debiutowała jako Gospodyni, z Kazimierzem Dejmkiem w roli Jaśka, w inscenizacji "Wesela" Wyspiańskiego przygotowanej przez Domańską na inaugurację rzeszowskiego Teatru Narodowego w listopadzie 1944 roku. W następnym roku, z Domańską, Dejmkiem, Adamem Hanuszkiewiczem, Ignacym Machowskim i innymi kolegami ze studium, wyjechała do Jeleniej Góry aby uczestniczyć w tworzeniu pierwszego teatru polskiego na ziemiach zachodnich. Ze Stefanią Domańską współpracowała potem jeszcze w teatrach w Częstochowie, Kaliszu i Łodzi. Od roku 1980 niezwiązana etatem z żadnym teatrem, występowała nadal gościnnie na scenie i w telewizji - do czasu, gdy w następstwie udaru zmuszona była zrezygnować z pracy zawodowej.

Opr. Maria Maskell

Zdjęcia


Baza danych zawiera informacje o karierach artystycznych, zatrudnieniu zawodowym i nagrodach wszystkich osób związanych twórczo z polskimi teatrami dramatycznymi, muzycznymi, lalkowymi i polskim filmem od roku 1991 do chwili obecnej. Dane wcześniejsze są sukcesywnie uzupełnianie i docelowo w bazie znajdą się wszystkie szczegóły dotyczące życia teatralnego w Polsce.

Od kwietnia 2004 roku baza codziennie wzbogacana jest o artykuły, które ukazują się w polskiej prasie. Artykuły archiwalne pojawiają się stopniowo.

Od września 2014 roku uruchomiliśmy możliwość zamawiania szczegółowej, elektronicznej kwerendy na temat archiwaliów znajdujących się w zbiorach Pracowni Dokumentacji Teatru.

Wiosną 2015 rozpoczęliśmy współpracę z fundacją sedina.pl tworzącą Internetową Encyklopedię Szczecina oraz Państwową Wyższą Szkołą Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie.