teatralna |  filmowa | telewizyjna | radiowa | zawodowa | nagrody | odznaczenia | multimedia

Ambroży Klimczak

nie żyje
ur. 1914-12-18, Straconka /k Bielska-Białej
zm. 1985-08-08, Kraków

Biografia

Ambroży Klimczak (18 XII 1914 Straconka k. Bielska-Białej - 3 VIII 1985 Kraków), aktor. Przed wojną był działaczem Bielskiego Tow. Teatru Polskiego, TURu oraz organizatorem amatorskiego zespołu teatr, w Straconce. Po wojnie założył pierwszy t. ochotniczy w Bielsku-Białej. W 1947 zdał eksternistyczny egzamin ZASPu i został zaangażowany przez Stanisława Kwaskowskiego do zespołu T. Polskiego w Bielsku-Białej. Pierwsze jego role na scenie zawodowej to m.in. Bobczyński w "Rewizorze" i Podkolesin w "Ożenku" Gogola, Fred w "Pigmalionie" Shawa, Wicherkowski w "Domu otwartym" Bałuckiego, Papkin w "Zemście" Fredry i Tobiasz Czkawka w "Wieczorze Trzech Króli" Shakespeare'a. W 1949 wraz z Kwaskowskim przeszedł do T. Wybrzeże w Gdańsku i w zespole tego t. pozostał dwa sezony, grając m.in. Rzecznickiego w "Fantazym" Słowackiego, Majcherka w "Królowej przedmieścia" Krumłowskiego. W l. 1951-85 był aktorem T. im. Słowackiego w Krakowie. Grał tu m.in. Bakina ("Talenty i wielbiciele" Ostrowskiego), Milewskiego ("Żabusia" Zapolskiej), Ojca ("Wesele" Wyspiańskiego), Anzelma ("Dyliżans" Fredry), Fortynbrasa ("Król IV" Grochowiaka). Gościnnie występował w T. Ziemi Krakowskiej w Tarnowie: Lenin ("Szósty lipca" Szatrowa, 1970), Joe Keller ("Wszyscy moi synowie" Millera, 1971), Horodniczy ("Rewizor" Gogola, 1972). 1 VI 85 przeszedł na emeryturę.

Źródło: Almanach sceny polskiej 1984/1985. Tom XXVI. Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe - Warszawa 1989.

Baza danych zawiera informacje o karierach artystycznych, zatrudnieniu zawodowym i nagrodach wszystkich osób związanych twórczo z polskimi teatrami dramatycznymi, muzycznymi, lalkowymi i polskim filmem od roku 1991 do chwili obecnej. Dane wcześniejsze są sukcesywnie uzupełnianie i docelowo w bazie znajdą się wszystkie szczegóły dotyczące życia teatralnego w Polsce.

Od kwietnia 2004 roku baza codziennie wzbogacana jest o artykuły, które ukazują się w polskiej prasie. Artykuły archiwalne pojawiają się stopniowo.

Od września 2014 roku uruchomiliśmy możliwość zamawiania szczegółowej, elektronicznej kwerendy na temat archiwaliów znajdujących się w zbiorach Pracowni Dokumentacji Teatru.

Wiosną 2015 rozpoczęliśmy współpracę z fundacją sedina.pl tworzącą Internetową Encyklopedię Szczecina oraz Państwową Wyższą Szkołą Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie.