teatralna | filmowa | telewizyjna | radiowa | zawodowa | nagrody | odznaczenia | multimedia

Jerzy Kłosowski

nie żyje
ur. 1928-09-16, Przemyślany
zm. 2007-07-28, Gliwice

Biografia

Urodził się w Przemyślanach, woj. lwowskie. Po wojnie zamieszkał w Bytomiu, następnie w Gliwicach. Studia artystyczne odbywał na Akademii Sztuk Plastycznych w Krakowie - Wydział Scenografii pod kierunkiem Prof. Karola Frycza, w latach 1948 - 1954.

W czasie studiów z grupą studentów ASP w składzie: Rita Walter, Roman Cieślewicz, Marian Konieczny, zrealizował spektakl Satyry Kukiełkowej Jerzego Korta pt. "Profesor Utopek pisze książkę" (projekty i realizacja dekoracji, kostiumów kukiełek w Teatrze Satyra w Krynicy).

W roku 1952 wygrał konkurs zorganizowany przez Wydział Scenografii ASP na opracowanie scenografii do sztuki Kazimierza Barnasia "Apelacja Willona". Praca ta została zrealizowana w ramach współpracy ASP ze Szkołą Aktorską w Krakowie. W nagrodę uzyskuje stypendium zagraniczne na dalsze studia na Węgrzech w Węgierskiej Szkole Wyższej Sztuk Pięknych, gdzie studiuje na przełomie 1952/1953 u prof. Endre Domanovszky.

W czasie studiów realizuje jeszcze dwa projekty:

(1952.06.02) scenografia wykonana dla Teatru PWST Kraków, do sztuki KAWALEROWIE Z WERONY Williama Shakespeare w reżyserii Władysława Krzemińskiego

(1953.12.22) jako asystent scenografa współtworzył scenografię dla Teatru Narodowego im. Wojska Polskiego w Warszawie, do sztuki KRET Jerzego Lutowskiego w reżyserii Józefa Wyszomirskiego.

Dyplom ukończenia wyższych studiów artystycznych na wydziale scenografii Akademii Sztuk Plastycznych w Krakowie uzyskuje w 1954r. jako dyplomowany artysta scenograf.

Był członkiem ZPAP w Okręgu Katowickiem, brał udział w wystawach zbiorowych Oddziału ZPAP w Gliwicach, w wystawie "Scenografii Szkoły Krakowskiej". Zorganizował indywidualną wystawę scenografii operetkowej w KMPiK w Gliwicach. W dziedzinie malarstwa w roku 1966 r. na wystawie poplenerowej pt. "Piękno Ziemi Beskidzkiej" w Bielsku - zdobywa "Wielką Nagrodę Ondraszka" . W roku 1981 opracowuje scenografię i kostiumy dla Akademii Muzycznej w Katowicach do spektaklu "Eredyka" zrealizowaną na turne po Włoszech. W 1976 roku realizuje scenografię do operetki "Panna Wodna" dla teatru w Ostrawie. W 1972 wykonuje projekty dekoracji (kostiumy-Wojciech Zieliński) do sztuki (George Bernard Shaw)"Żołnierz i Bohater" w reżyserii Mieczysława Daszewskiego dla Teatru Nowego w Zabrzu. Współpracował również z Operetką w Szczecinie. Oprócz prac związanych ze scenografią uprawiał malarstwo sztalugowe, reklamowe i grafikę użytkową.

Swoją pracę zawodową od 1954 - 1992 związał w przeważającej części z Państwową Operetką Śląską (obecnie Teatr Muzyczny).

Po ukończeniu studiów pierwszą scenografię wykonał w kwietniu 1955r. do przedstawienia ZACZAROWANE KOŁO Jerzego Gablenza, w reżyserii Jerzego Zegalskiego wystawiane w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Pracując w Państwowej Operetce Śląskiej tworzył wiele scenografii i kostiumów, z których do znaczących osiągnieć artystycznych należą między innymi takie realizacje jak KRÓL WŁÓCZĘGÓW (8.06.1957) - BAL W OPERZE (22.12.1957) -TRZEJ MUSZKIETEROWIE(3.07.1965) - POPŁOCH WŚRÓD DZIEWCZĄT(21.02.1987) - PAGANINI (18.12.1972) - TYSIĄC I JEDNA NOC (29.01.1983) - SONATA BELZEBUBA (11.05.1984)

Źródło: Nota biograficzna zredagowana przez Jerzego Kłosowskiego, udostępniona przez córkę Annę Kłosowską

Baza danych zawiera informacje o karierach artystycznych, zatrudnieniu zawodowym i nagrodach wszystkich osób związanych twórczo z polskimi teatrami dramatycznymi, muzycznymi, lalkowymi i polskim filmem od roku 1991 do chwili obecnej. Dane wcześniejsze są sukcesywnie uzupełnianie i docelowo w bazie znajdą się wszystkie szczegóły dotyczące życia teatralnego w Polsce.

Od kwietnia 2004 roku baza codziennie wzbogacana jest o artykuły, które ukazują się w polskiej prasie. Artykuły archiwalne pojawiają się stopniowo.

Od września 2014 roku uruchomiliśmy możliwość zamawiania szczegółowej, elektronicznej kwerendy na temat archiwaliów znajdujących się w zbiorach Pracowni Dokumentacji Teatru.

Wiosną 2015 rozpoczęliśmy współpracę z fundacją sedina.pl tworzącą Internetową Encyklopedię Szczecina oraz Państwową Wyższą Szkołą Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie.