Zygmunt Malawski

nie żyje
ur. 1923-08-03, Skarżysko Kamienna
zm. 1983-08-30, Łódź

Biografia

Zygmunt Malawski (3 VIII 1923 Skarżysko Kamienna - 30 VIII 1983 Łódź), aktor. Od 1945 pracował jako referent ds kultury i sztuki w starostwie w Dzierżoniowie, równocześnie prowadził zespół amatorski przy miejsc, gimnazjum. Jednym z przygotowanych przez niego przedstawień ("Noc listopadowa" Wyspiańskiego) zainteresowała się w 1948 Irena Solska. Za jej namową i poparciem rozpoczął studia w PWST w Łodzi. W czasie nauki grał Antka w "Tysiącu walecznych" Rojewskiego na scenie T. im. Jaracza. Po ukończeniu szkoły w 1951 został zaangażowany do łódź. T. Nowego i teatrowi temu pozostał wierny do końca życia. Debiutował rolą Mateusza ("Poemat pedagogiczny" Makarenki), potem grał m. in. Czudakowa ("Łaźnia" Majakowskiego), Łatkę ("Dożywocie" Fredry), Wielkiego księcia ("Kordian" Słowackiego), Dyapanazego Nibka ("W małym dworku" Witkiewicza), Jana Gabriela Borkmana ("Cienie" Ibsena), Klaudia ("Kaprysy Marianny" Masseta), Hieronimusa ("Czerwona magia" Ghelderode).

Źródło: Almanach Sceny Polskiej 1982/83. Tom XXIV. Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1987.

Zdjęcia


Baza danych zawiera informacje o karierach artystycznych, zatrudnieniu zawodowym i nagrodach wszystkich osób związanych twórczo z polskimi teatrami dramatycznymi, muzycznymi, lalkowymi i polskim filmem od roku 1991 do chwili obecnej. Dane wcześniejsze są sukcesywnie uzupełnianie i docelowo w bazie znajdą się wszystkie szczegóły dotyczące życia teatralnego w Polsce.

Od kwietnia 2004 roku baza codziennie wzbogacana jest o artykuły, które ukazują się w polskiej prasie. Artykuły archiwalne pojawiają się stopniowo.

Od września 2014 roku uruchomiliśmy możliwość zamawiania szczegółowej, elektronicznej kwerendy na temat archiwaliów znajdujących się w zbiorach Pracowni Dokumentacji Teatru.

Wiosną 2015 rozpoczęliśmy współpracę z fundacją sedina.pl tworzącą Internetową Encyklopedię Szczecina oraz Państwową Wyższą Szkołą Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie.