teatralna |  filmowa | telewizyjna | radiowa | zawodowa | nagrody | odznaczenia | multimedia

Marian Friedmann

nie żyje
ur. 1917-12-08, Kraków
zm. 1983-09-03, Warszawa

Biografia

Marian Friedmann (8 XII 1917 Kra­ków - 31 X 1983 Warszawa), aktor. W czasie II wojny świat, uczęszczał w Krakowie na tajne kursy teatralne prowadzone m. in. przez Wiesława Góreckiego, następnie był aktorem i dekoratorem krak. T. Podziemnego Adama Mularczyka. Po otwarciu w lutym 1945 Stu­dia przy Starym T. w Krakowie kontynuo­wał w nim naukę, a w sez. 1945/46 wszedł do zespołu aktorskiego tego t. W sez. 1946/47 grał w T. Miejskim w Białymstoku, w l. 1947-53 w T. Nowym w Warszawie. W 1948 zdał eksternistyczny egzamin aktorski, w l. 1954-57 był aktorem T. Narodowego, przy czym od 1955 występował też na scenie po­łączonego z nim T. Współczesnego, w któ­rym następnie, po podziale zespołów w 1957, pozostał do końca życia. Niektóre role: Collin ("Król włóczęgów" Frimla), Łapowy ("Szalony dzień, czyli Wesele Figara" Beaumarchais'go), Profesor ("Niewiele brakowało" Wildera), Ce­zar Carotti ("Huzarzy" Bréala), Joe Stoddard ("Nasze miasto" Wildera), Diabeł ("Pastorałka" Schillera), Zapowiadacz ("Androkles i lew" Shawa), Pedro ("Ścieżka zbawjenia" Andrade'a), Lekarz ("Dwa teatry" Szaniawskiego), Pantalone ("Król-Jeleń" Gozziego), Dédé ("Całe dni na drzewach" Duras).

Źródło: Almanach Sceny Polskiej 1983/84. Tom XXV. Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe - Warszawa 1987.

Zdjęcia


Baza danych zawiera informacje o karierach artystycznych, zatrudnieniu zawodowym i nagrodach wszystkich osób związanych twórczo z polskimi teatrami dramatycznymi, muzycznymi, lalkowymi i polskim filmem od roku 1991 do chwili obecnej. Dane wcześniejsze są sukcesywnie uzupełnianie i docelowo w bazie znajdą się wszystkie szczegóły dotyczące życia teatralnego w Polsce.

Od kwietnia 2004 roku baza codziennie wzbogacana jest o artykuły, które ukazują się w polskiej prasie. Artykuły archiwalne pojawiają się stopniowo.

Od września 2014 roku uruchomiliśmy możliwość zamawiania szczegółowej, elektronicznej kwerendy na temat archiwaliów znajdujących się w zbiorach Pracowni Dokumentacji Teatru.

Wiosną 2015 rozpoczęliśmy współpracę z fundacją sedina.pl tworzącą Internetową Encyklopedię Szczecina oraz Państwową Wyższą Szkołą Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie.