Z ostatniej chwili:
"Wesele. Poprawiny" w reż. Marcina Libera, Polski Teatr Tańca, Poznań
fot. mat. teatru

W Szkole Baletowej uczą nie tylko tańca klasycznego

- Szkoła jest trudna, wymaga bardzo dużego wysiłku fizycznego i intelektualnego, ale zawód tancerza - przepiękny - mówi Sławomir Gidel, nowy dyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku.

Łukasz Rudziński: Z jakimi pomysłami obejmuje pan dyrekcję Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku? Sławomir Gidel: Będziemy pracować nad zmianą stereotypowego myślenia o szkole baletowej, zgodnie z którym kształcimy tylko tancerzy klasycznych. Oczywiście taniec klasyczny jest techniką dominującą i bazą dla pozostałych technik, jednak w dużej mierze chcemy kształcić tancerzy wszechstronnych. Sukcesywnie zwiększamy liczbę godzin tańca współczesnego. Są prowadzone zajęcia hip-hopu, akrobatyki, tańca ludowego, charakterystycznego, historycznego, rytmiki. Zwiększyliśmy liczbę godzin przeznaczonych na techniki wspomagające: ćwiczenia rozciągająco-wzmacniające przy wykorzystaniu techniki pilates i barre au sol. Określenie "baletowa" kojarzy się jednoznacznie, podobnie jak człon "szkoła ogólnokształcąca". My jesteśmy placówką kształcenia ogólnego i specjalistycznego.

Warszawa-Wrocław. Instytut Teatralny na festiwalu "Dialog"

9. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog-Wrocław to nie tylko prezentowane w ramach programu głównego spektakle, ale także liczne wydarzenia towarzyszące, w które włączył się Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Goście festiwalu mogą oglądać między innymi plenerową wystawę laureatów i uczestników II edycji Konkursu Fotografii Teatralnej oraz wziąć udział w debatach współorganizowanych przez Instytut Teatralny.

USA. Premiera "Zemsty" Fredry w St. Louis

Upstream Theater w St. Louis prezentuje amerykańską premierę "Sweet Revenge" czyli "Zemsty" Aleksandra Fredry. "Broadway World" nazwał sztukę wspaniałym osiągnięciem w historii teatru. Producenci spektaklu przedstawiają utwór Fredry jako najlepszą polską komedię.

Francja. Zmarła aktorka filmowa i teatralna Danielle Darrieux

Danielle Darrieux, jedna z najdłużej pracujących aktorek w dziejach kina i teatru, znana m.in. z filmów "8 kobiet" czy "Persepolis", zmarła w swoim domu w północno-zachodniej Francji - poinformowali jej bliscy. Miała 100 lat.

Krosno. Festiwal Puchar Uśmiechu

W dniach 19-21 pażdziernika w Regionalnym Centrum Kultury Pogranicza odbywa się XXXIV Festiwal Teatrów Dziecięcych "Puchar uśmiechu".

TVP. Premiera "Spiskowców" w Teatrze TV

W poniedziałek, 23 października, premiera w Teatrze TVP. "Spiskowcy" to sceniczna adaptacja wydanej w 1911 roku powieści Josepha Conrada "W oczach zachodu". W telewizyjnej inscenizacji przygotowanej przez Jana Englerta, w głównych rolach zobaczymy m.in. Mateusza Rusina, Józefa Pawłowskiego i Agatę Kuleszę.