"Orfeusz w piekle" w reż. Marii Sartovej, Opera Bałtycka, Gdańsk
fot. Krzysztof Mystkowski/mat. teatru

Pierwszy Polak w Bayreuth

- Ze mną reżyserzy nie mają łatwo, bo widzę hochsztaplerkę i natychmiast to punktuję. Dokładniej: tworzę, jeśli tak można powiedzieć, własny produkt. Bo w ostatecznym rozrachunku to ja potem świecę oczami przed publicznością - rozmowa z basem-barytonem Tomaszem Koniecznym o współczesnej operze, przyjaźniach z harcerstwa i honorowym obywatelstwie Austrii.

DOROTA SZWARCMAN: Na YouTube można znaleźć fragment filmu Andrzeja Wajdy "Pierścionek z orłem w koronie" nawiązujący do słynnej sceny z kieliszkami z "Popiołu i diamentu". Podłożony jest głos Zbyszka Cybulskiego, ale aktor to pan. TOMASZ KONIECZNY: - To był mój debiut. Byłem wtedy na drugim roku szkoły filmowej, miałem 20 lat. DOROTA SZWARCMAN: Filmografię ma pan niemałą, są w niej główne role. To były przede wszystkim spektakle Teatru Telewizji. Najważniejsze to "Tristan i Izolda" w reżyserii Krystyny Jandy i "Bohater naszego świata" Ryszarda Bera. Był pan w stanie łączyć to ze studiami wokalnymi?

Francja. Ukazała się książka "Krystian Lupa"

W wydawnictwie Éditions Deuxieme époque, w serii "A la croisée des arts" wychodzi właśnie książka pod redakcją Agnieszki Zgieb, zatytułowana "Krystian Lupa". Odsłaniając plastyczny aspekt dorobku artystycznego reżysera i scenografa, odkrywa przed nami twórcę totalnego.

Kraków. "Konformista 2029" Szydłowskiego wg Moravii w Łaźni Nowej

"Konformista 2029" - to tytuł spektaklu, którego premiera odbędzie się w piątek w Łaźni Nowej w Krakowie. W przedstawieniu, przygotowanym przez Bartosza Szydłowskiego, wystąpi m.in. Krzysztof Globisz.

Rosja. Siergiej Żenowacz dyrektorem artystycznym MChAT-u

Reżyser Sergiej Żenowacz zostanie przedstawiony 23 kwietnia zespołowi Moskiewskiego Teatru Artystycznego jako nowy dyrektor artystyczny teatru. Od 2005 r. pełnił funkcję dyrektora artystycznego "Studia Sztuki Teatralnej" w Moskwie.

Ukraina. Rozpoczęła się Polska Wiosna Teatralna we Lwowie

We Lwowie rozpoczęła się w czwartek VIII Polska Wiosna Teatralna, która w tym roku łączy się z jubileuszem 60-lecia działającego w tym mieście Polskiego Teatru Ludowego. Festiwal potrwa sześć dni.

Warszawa. PSL-UED chce odwołania ministra kultury Piotra Glińskiego

Posłowie klubu PSL-UED złożyli w czwartek w Sejmie wniosek o wotum nieufności dla ministra kultury Piotra Glińskiego. Powodem wniosku - jak mówili - jest "gigantyczny transfer pieniędzy" na prywatne konto książąt Czartoryskich. Pod wnioskiem podpisali się także posłowie PO i Nowoczesnej.