"Dzieci widzą duchy" w reż. Mariusza Grzegorzka w Teatrze im. Jaracza w Łodzi
fot. Mariusz Grzegorzek/mat. teatru

Andrzej Churski: Fredro to dla Torunia ważny autor

Kulminację obchodów stulecia polskiej sceny w Toruniu planujemy 28 listopada, bo tak się dobrze składa, że możemy dać wówczas premierę "Zemsty". Fredro to dla Torunia ważny autor - powiedział PAP dyr. naczelny Teatru im. W. Horzycy w Toruniu Andrzej Churski.

Polska Agencja Prasowa: W tym roku Teatr im. Wilama Horzycy obchodzi stulecie polskiej sceny w Toruniu. Przypomnijmy, że tę historię zapoczątkowała 28 listopada 1920 r. premiera "Zemsty" Aleksandra Fredry w reż. Franciszka Frączkowskiego, odegrana w obecności premiera Wincentego Witosa. Kiedy zaplanowano kulminację obchodów? Andrzej Churski: Kulminację obchodów stulecia polskiej sceny w Toruniu planujemy 28 listopada, bo tak się dobrze składa, że możemy dać wówczas premierę "Zemsty" Fredry w inscenizacji zastępcy dyrektora ds. artystycznych naszego teatru Pawła Paszty. Ten sam tytuł, z tą samą dzienną datą co 100 lat temu.

Warszawa. Spotkanie z Elizą Rycembel w ramach cyklu "Aktorki na Bielanach"

2 marca 2020 w cyklu "Aktorki na Bielanach" na zaproszenie Łukasza Maciejewskiego gości Eliza Rycembel - spotkanie po projekcji filmu "Nina" Olgi Chajdas odbędzie się w Bibliotece na warszawskich Bielanach, ul. Z. Romaszewskiego 19. Cyklowi patronuje polska sekcja AICT; początek: godzina 17.00

Hesja. Odwołanie pochodów karnawałowych - samochód wjechał w tłum

Samochód wjechał w poniedziałek w pochód karnawałowy w miasteczku Volkmarsen w Hesji w środkowych Niemczech. Policja poinformowała, że rannych zostało około 30 osób. Wśród poszkodowanych są dzieci.

Bruksela. Komisja Europejska krytykuje karnawał w belgijskim Aalst

Komisja Europejska w poniedziałek skrytykowała tegoroczny festiwal karnawałowy w belgijskim Aalst, zarzucając mu antysemityzm. Podobne oskarżenia oraz falę międzynarodowych protestów słynna zabawa wywołała również w zeszłym roku.

Kraków. "Słoneczna linia" Iwana Wyrypajewa gościnnie w Nowohuckim Centrum Kultury

2 marca na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury gościnny pokaz komedii "Słoneczna linia" w reżyserii Iwana Wyrypajewa. W rolach głównych Magdalena Boczarska i Borys Szyc

Gdynia. 40 sztuk w półfinale 13. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że Komisja Artystyczna Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w składzie: Anna Zalewska-Uberman, Mirosław Baran, Wojciech Owczarski, po przeczytaniu 257 sztuk zgłoszonych do trzynastej edycji konkursu, dokonała wyboru spośród nich 40 tytułów, które zostały zakwalifikowane do drugiego etapu konkursu.