"Straszka pospolita", Grupa Coincidentia, IV Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART!, Kielce
fot. Michał Strokowski/mat. teatru

Potraktowaliśmy siebie poważnie

- Najciekawsze było to, że nie wiedziałem, dokąd dojdziemy - o spektaklu "Paradiso" mówi reżyser Michał Borczuch w jednym z rozdziałów książki "Odzyskiwanie nieobecności. Niepełnosprawność w teatrze i performansie".

Agata Dąbek: Co skłoniło Cię do realizacji spektaklu z zawodowymi aktorami i autystami? Michał Borczuch: Przed rozpoczęciem pracy nad "Paradiso" realizowałem projekt z podopiecznymi Domu Dziecka w Szamocinie w ramach programu "Wielkopolska: rewolucje" Agaty Siwiak. Wówczas, wraz z moimi stałymi współpracownikami - m.in. Dorotą Nawrot, Jaquline Sobiszewski, Krzysztofem Zarzeckim, Martą Ojrzyńską - poczuliśmy, że praca z grupą nieprofesjonalną, która nie miała wcześniej do czynienia z teatrem od strony praktycznej, bardzo nas otwiera. Byliśmy zafascynowani spotkaniem, które obie strony postrzegały jako inspirujące zetknięcie się z ludźmi z innego świata. Celowo nie mówię o walorach edukacyjnych, bo staram się mówić uczciwie. To była przede wszystkim fascynacja.

Kraków. Trwa remont Teatru im. Słowackiego

W liczącym 125 lat gmachu Teatru im. J. Słowackiego trwa remont, dzięki któremu duża scena zyska m.in. nowe oświetlenie i mechanikę. Zdjęcie z czasów okupacji pozwoli na wykonanie nowych krzeseł nawiązujących do oryginałów zaprojektowanych przez Jana Zawiejskiego.

Poznań. "Wklęsły" w Teatrze Powszechnym CK Zamek

Centrum Kultury Zamek zaprasza 2 września o godz. 18.30 na gościnny spektakl "Wklęsły" Ewy Obrębowskiej-Piaseckiej, który zaprezentowany zostanie w ramach Teatru Powszechnego, autorskiego projektu performatywnego, złożonego z przedstawień tworzonych przez środowiska osób zagrożonych wykluczeniem ze względu na stan zdrowia czy status społeczny.

Kielce. Zmarł Bronisław Opałko

W sobotę w kieleckim szpitalu zmarł 66-letni artysta kabaretowy, kompozytor Bronisław Opałko. Aktor był m.in. założycielem kabaretu "Pigwa Show", współtworzył również audycję "Radio Pigwa" w Radiu Kielce.

Świnoujście. Monodram i stand-up na Famie

Trzeci dzień 48. Famy rozpocznie się od wydarzeń specjalnych. Będzie przekrojowo. W programie są koncerty, ale też stand-up, monodram czy spotkanie autorskie z uznanym reporterem.

Poznań. Ruszają warsztaty Dancing fairPlayce Poznań

To jest impreza bez podziałów - na tych, których można nazwać profesjonalistami i tych, którzy taniec pokochali, choć dopiero się go uczą. Od 18 do 25 sierpnia na Naramowicach odbędzie się druga edycja Dancing fairPlayce Poznań.