"Dziadek do orzechów. Nowe historie" w reż. Darii Kopiec, Teatr im. Horzycy, Toruń
fot. Wojtek Szabelski/mat. teatru

Rudolf Zioło: myślę, że dzieci leczą dusze

- Tekst "The Little Pony" to dramaturgia pytań, a nie odpowiedzi, utwór wolny od ułatwionych, prostych tez, jednoznacznych ocen. Niemy krzyk dziecka walczącego o prawo do własnej wrażliwości - mówi reżyser Rudolf Zioło w rozmowie z Przemysławem Guldą w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.

Przemysław Gulda: Co pana najbardziej zaintrygowało w tekście hiszpańskiego dramatopisarza Paco Bezerry? Rudolf Zioło: Tym, co mnie bardzo w nim zainteresowało jest motyw dziecka-odmieńca, ofiary agresji równieśniczej, oryginalność tej postaci, tej figury, wyjątkowej nawet w kontekście dziecięcych bohaterów powołanych do życia przez innych autorów: Sołoguba, Dostojowskiego, Goldinga, Grassa, odmiennej od postaci dziecięcych w filmach Zwiagincewa.

Warszawa. Centrum Sztuki Tańca wraca do Mazowieckiego Instytutu Kultury

Od stycznia 2019 roku projekt Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2017-2019 wraca do Mazowieckiego Instytutu Kultury, gdzie realizowana była pilotażowa odsłona projektu w 2016 roku. Od września 2017 do końca 2018 roku program CST prezentowany był w Domu Kultury Kadr.

Warszawa. "Madama Butterfly" z Aleksandrą Kurzak na Placu Defilad

"Madama Butterfly", arcydzieło włoskiego mistrza opery Giacomo Pucciniego, które od ponad stu lat króluje w repertuarach teatrów na całym świecie, wystawiona zostanie 15 czerwca 2019 roku (godz. 21.00), na Placu Defilad.

Rzeszów. List intencyjny ws. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej jest wzmocnieniem poświęconym polskiej muzyce, często mało znanej - powiedział minister kultury Piotr Gliński podczas podpisania listu intencyjnego ws. organizacji Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie.

Olsztyn. Farsa "Wszystko w rodzinie" na Sylwestra w Jaraczu

Farsę "Wszystko w rodzinie" Raya Cooneya o rodzinnych perypetiach neurologa dr. Mortimore'a przygotowują aktorzy Teatru im. Jaracza w Olsztynie. Premiera spektaklu w reżyserii Giovanniego Castellanosa odbędzie się 29 grudnia, a sztuka grana będzie także podczas gali sylwestrowej.

Warszawa. Kazimierz Kutz będzie pochowany w Katowicach

W szpitalu w Międzylesiu we wtorek po południu zmarł Kazimierz Kutz. Miał 89 lat. - Nie tak się ze mną umawiał, ale przynajmniej już nie cierpi - informację o śmierci wielkiego reżysera potwierdziła nam jego żona, Iwona Świętochowska-Kutz. Jak nas poinformowała, rodzina będzie chciała pochować zmarłego reżysera w Katowicach.