Z ostatniej chwili:
"Maria Antonina. Ślad Królowej" w reż. Wojciecha Farugi, Teatr Polski, Bydgoszcz
fot. Natalia Kabanow/mat. teatru

Konkursowy klincz festiwali, czyli dotacje będą późno

Planowanie największych samorządowych imprez teatralnych jest sparaliżowane. Ministerstwo Kultury przesunęło na koniec marca rozstrzygnięcie konkursu na dotacje. Resort tłumaczy to wymogami unijnego prawa - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.

Jedną z najważniejszych zasad reformy samorządowej w kulturze było przekazanie teatrów miastom i marszałkom. Ustalono też, że organizowane przez nie festiwale będą mogły liczyć na wsparcie z konkursowych programów ministra kultury. Celem resortowego programu "Teatr i Taniec" jest wspieranie najwartościowszych zjawisk i trendów Problem polega na tym, że w tym roku wsparcie okazało się problematyczne. Chodzi o terminy.

Czerwińsk. Salezjańskie misterium "Męka Pańska" z etiudą na 100-lecie niepodległości Polski

Etiuda na 100-lecie niepodległości Polski poprzedzać będzie w tym roku każdy spektakl misterium pasyjnego "Męka Pańska", które w 2014 r. powróciło do XII-wiecznego opactwa w Czerwińsku nad Wisłą i wystawiane jest w okresie Wielkiego Postu przez wspólnotę salezjańską.

Łódź. Teatr Polonia Krystyny Jandy w Muzycznym

Gwiazdy warszawskich scen pokażą się 26 lutego w spektaklu "Kto się boi Virginii Woolf?" w reż. Jacka Poniedziałka

Poznań. Plany CK Zamek na 2018 rok

Edukacja - na to przede wszystkim stawia CK Zamek w swoich planach na 2018 rok. Ale też na działania o wymiarze wspólnotowym. Jakie konkretnie wydarzenia szykuje dla swoich widzów w nowym roku?

Łódź. Kijowski Teatr Pralnia w projekcie Szwalni

W dniach 1-3 marca Teatr Szwalnia realizuje projekt "Szwalnia-Kijów-Łódź" w ramach mikrograntów Wydziału Kultury UMŁ. Na scenie zagości kijowski Teatr-Pralnia wraz z koncertem pieśni ukraińskich i dwoma spektaklami. Najnowsze działanie "TseSho" jest realizowane we współpracy ze słynnym ukraińskim reżyserem Vladem Troickim oraz jego zespołem Dakh.

Sopot. Biesiady Literackie z Moniką i Grzegorzem Wasowskim

W dniach 22-24 lutego gośćmi Biesiad Literackich będą Monika i Grzegorz Wasowscy. Spotkania z redaktorami, twórcami i opiekunami spuścizny artystów Kabaretu Starszych Panów, odbędą się w Stacji Kultura w Rumi, w Mediatece w Straszynie, w Sopotece w Sopocie i w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie.