fot. PaplaLala

Za miłosierdzie dziękujemy. Ciało - tożsamość - (nie)normatywność i performatywne strategie oporu

Jednym z takich skrywanych i marginalizowanych zjawisk, rzadko dostępnym w głównych nurtach życia społecznego i kultury, jest niepełnosprawność, zaś możliwym sposobem wydobycia jej na powierzchnię i umiejscowienia w polu widzenia staje się obecność niepełnosprawnych aktorów, twórców, performerów na scenie - pisze Jolanta Rzeźnicka-Krupa w książce "Odzyskiwanie nieobecności. Niepełnosprawność w teatrze i performansie".

Performatywna cielesność. Zwrot performatywny, kształtujący obszar humanistyki od kilkudziesięciu lat, jest jedną z orientacji, która dystansując się od podejścia strukturalnego w analizach kultury, zwraca się ku procesom zmiany, podkreślając kwestie związane z działaniem, inscenizacją, przedstawieniem, wydarzeniem, aspektami wizualnymi, materialnością i ucieleśnieniem, teatralizacją praktyk społecznych i kulturowych, postrzeganiem języka jako działania i kultury jako performansu.

Podlaskie. Spektakle w plenerze, czyli rusza festiwal WERTEP

"Pępek świata" - taki podtytuł - wyłoniony w nieformalnym konkursie fanów festiwalu - nosi tegoroczna, jubileuszowa, bo 10. edycja festiwalu Wertep. Pierwsze spektakle i pokazy zaplanowano już w niedzielę (22.07) w Narwi.

Łódź. Grad nagród na festiwalu Transatlantyk

Dyrektorem zakończonego wczoraj w Łodzi festiwalu Transatlantyk jet Jan A.P. Kaczmarek, znakomity kompozytor, laureat Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel". Nic więc dziwnego, że to jedna z nielicznych imprez na świecie, gdzie honorowana jest muzyka filmowa.

Wrocław. Finałowy weekend 13. Brave Festival

Hasło tegorocznego festiwalu to "Widzialni/Niewidzialni". Za nami większość wydarzeń, przed nami ostatnie dni Brave Festival. Organizatorzy zaprosili artystów, którzy nie są dostrzegani szerzej, za to odgrywają ogromną rolę w życiu lokalnych społeczeństw.

Gdańsk. Projekcja "Don Giovanniego" na Targu Węglowym

Po raz kolejny Targ Węglowy zapełnią melomani, złaknieni opery na najwyższym poziomie. W sobotę 21 lipca o godz. 20.00 obejrzą projekcję spektaklu "Don Giovanni" Wolfganga Amadeusza Mozarta, ze wstępem i komentarzem "na żywo" Jerzego Snakowskiego i Katarzyny Hołysz. Wstęp wolny.

Lublin. Co się wydarzy na Carnavale Sztukmistrzów

Blisko 200 spektakli i pokazów złoży się na program tegorocznej edycji Carnavalu Sztukmistrzów. Największym wydarzeniem będzie wielokrotnie nagradzane widowisko "Exit" w wykonaniu francuskiej grupy Cirque Inextremiste. Początek festiwalu w czwartek 26 lipca.