Z ostatniej chwili:
"Komuna Paryska" w reż. Weroniki Szczawińskiej, Teatr Polski w Bydgoszczy
fot. Monika Stolarska/mat. teatru

Nasza historia nie będzie już taka jak dawniej

- Wierzę w to, że w naszym teatrze żyją dybuki, które wciąż gdzieś chodzą, szepcą, i gadają. Nie chcieliśmy ich zostawiać samych. Kto wie, może przywędrują razem z nami tu gdzie teraz jesteśmy - mówi Gołda Tencer, aktorka i dyrektorka Teatru Żydowskiego w Warszawie, w rozmowie z Wiesławem Kowalskim z Teatru dla Was.

Rozmawiamy już w nowym miejscu, przy ulicy Senatorskiej 35, gdzie przeprowadził się Teatr Żydowski z Placu Grzybowskiego. - To co wydarzyło się w ostatnich miesiącach z Teatrem Żydowskim jest nie tylko dla mnie, ale dla moich artystów i pracowników wszystkich szczebli administracyjno-technicznych, doświadczeniem bardzo bolesnym, dotkliwym i smutnym. Zawsze kiedy mam mówić o tym, co nas spotkało, z trudem łapię oddech, łamie mi się głos i łzy same napływają do oczu. I to nie jest żadna egzaltacja, to tylko czysta emocja, która mnie jako osobie związanej z teatrem przy Placu Grzybowskim od jego zarania, nie pozwala bez zaangażowania uczuciowego mówić o nieszczęściu jakie się zdarzyło.

Warszawa. Wystawa "Erwin Axer. Stulecie urodzin. 1917-2017"

Wystawa "Erwin Axer. Stulecie urodzin. 1917-2017", przygotowana w Galerii Kordegarda przez Narodowe Centrum Kultury w porozumieniu z Instytutem Teatralnym, Teatrem Współczesnym i Teatrem Narodowym, to pierwsze wydarzenie związane z setną rocznicą urodzin Erwina Axera. Wystawa potrwa od 23 stycznia do 19 lutego.

Sosnowiec. Aneta Groszyńska kierownikiem artystycznym Zagłębia

Od 16 stycznia nowym kierownikiem artystycznym Teatru Zagłębia jest reżyserka Aneta Groszyńska. Pierwszym twórcą, jakiego zaprosiła do współpracy, jest Paweł Świątek, który wyreżyseruje dramat Maksyma Gorkiego "Na dnie". Premiera zaplanowana jest na kwiecień.

Kraków. Premiera "Rewizora..." wg Pałygi i Bogajewskiej

22 stycznia na Dużej Scenie Teatru Ludowego premiera sztuki Artura Pałygi", na motywach "Rewizora" Mikołaja Gogola pt. "Rewizor. Będzie wojna!", w reż. Małgorzaty Bogajewskiej.

Poznań. Premiera "Hymnu do miłości" w Polskim

"Hymn do miłości na orkiestrę, chór pluszaków i innych" pokaże w Teatrze Polskim Marta Górnicka - reżyserka znana w Polsce i na świecie, zdobywczyni wielu nagród. Premiera już 21 stycznia.

Wrocław. Powstaje plan rozwoju kultury w mieście

Do końca marca trwają konsultacje społeczne magistrackiego planu rozwoju kultury na najbliższe lata. Wrocław, który w 2016 r. był Europejską Stolicą Kultury chce "wykorzystać efekt ESK" i stworzyć spójną wizję polityki kulturalnej.