"Kot w butach" w reż. Bogdana Nauki w Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze
fot. Grzegorz Koczubaj/mat. teatru

Nigdy nie merdałem ogonkiem

- Mówiłem mojemu synowi, że w tym zawodzie trzeba wciąż bywać, pokazywać się, czasem merdać ogonkiem... A to jest ostatnia rzecz, która zarówno Błażeja, jak i mnie interesuje - powiedział PAP Jan Peszek. Wybitny aktor obchodził w ostatnią środę 75. urodziny.

Polska Agencja Prasowa: "Scenariusz dla możliwego, lecz nieistniejącego aktora instrumentalnego" Bogusława Schaeffera gra pan od ponad czterech dekad. A gdyby ktoś postanowił dziś napisać scenariusz, tym razem dla istniejącego, a nie tylko możliwego, aktora instrumentalnego, od czego powinien zacząć? Jan Peszek: Myślę, że dokładnie od tego samego pierwszego zdania, którym zaczynam "Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego". A brzmi ono: "Im dłużej zajmuję się sztuką, tym wyraźniej widzę, że jest ona uzależniona od wielu czynników zewnętrznych". W moim przekonaniu ten tekst, co zresztą potwierdzają widzowie, którzy od 43 lat przychodzą na spektakl, został tak napisany, jakby Bogusław Schaeffer zrobił to dzisiaj.

Warszawa. Premiera albumu "Teatr lalek Jerzego Koleckiego" w IT

27 lutego o godz. 18.30 w Instytucie Teatralnym odbędzie się warszawska premiera albumu "Teatr lalek Jerzego Koleckiego" pod redakcją Karola Hordzieja. Spotkanie w ramach cyklu "Książka w teatrze".

Białystok. Wystawa finalistów i laureatów IV edycji Konkursu Fotografii Teatralnej

W poniedziałek, 25 lutego o godz. 18.30 w Operowej Galerii Fotografii odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć Michała Hellera nagrodzonych w IV edycji Konkursu Fotografii Teatralnej organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Toruń. Premiera "Aktorów prowincjonalnych" w sobotę u Horzycy

23 lutego odbędzie się trzecia w tym sezonie premiera w Teatrze Horzycy. Na Scenie na zapleczu zobaczymy "Aktorów prowincjonalnych" w reż. Damiana Josefa Necia. Spektakl wpisuje się w hasło sezonu Horzycy, które brzmi "Tu, w Toruniu", dotykając m.in. osobistych historii aktorów Teatru Horzycy zarejestrowanych w specjalnym pomieszczeniu z kamerą.

Rzeszów. Aldona Kopkiewicz rezydentką Sceny Nowej Dramaturgii

Rzeszowska Scena Nowej Dramaturgii zakończyła nabór i rusza z pracami nad projektami artystycznymi. Rezydentką Teatru im. Siemaszkowej w Rzeszowie zostanie poetka Aldona Kopkiewicz, prace warsztatowe poprowadzi reżyserka i dramaturżka Weronika Szczawińska.

Gdańsk. Małgorzata Łukasiewicz odbierze Nagrodę za Twórczość Translatorską im. Boya-Żeleńskiego

Małgorzata Łukasiewicz, która z języka niemieckiego przełożyła dzieła m.in. Adorna, Nietzschego, Sebalda została uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego za całokształt twórczości - podaje jury nagrody, które wybrało także nominowanych za przekład jednego dzieła. Wszystkich laureatów poznamy 12 kwietnia.