"Więzi" w reż. Oleny Apczel, Teatr Wybrzeże, Gdańsk
fot. Dominik Werner

Wieczne kuszenie śmierci

Tytuł tomu pod redakcją Grzegorza Kondrasiuka stanowi nawiązanie do książki Zbigniewa Raszewskiego "Teatr w świecie widowisk. Dziewięćdziesiąt jeden listów o naturze teatru", w której autor proponuje trójkową typologię widowisk, dzieląc je na zawody, popisy i przedstawienia - o "Cyrku w świecie widowisk" pisze Alicja Müller w Akcencie.

Cyrk - obok rewii, kabaretu oraz innych form występów estradowych - trafia do grupy środkowej, obejmującej widowiska, w przypadku których przebieg i wynik są równoważnymi składnikami oceny występujących. Chociaż Raszewski świadomie rezygnuje z pełnowymiarowej analizy sztuk cyrkowych, samo usytuowanie ich w przestrzeni "pomiędzy" staje się ważnym i znaczącym gestem, podkreślającym hybrydyczność i nieuchwytność omawianego zjawiska, które - mimo że wydaje się niemalże doskonałym ucieleśnieniem widowiskowości - bywa spychane na peryferie świata widowisk.

Warszawa. Apel Unii Polskich Teatrów ws. Teatru Polskiego we Wrocławiu

Unia Polskich Teatrów, w związku z ogłoszeniem konkursu na dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu, apeluje do wszystkich zainteresowanych dobrem Teatru o nieeskalowanie sporów i skupienie się na merytorycznej dyskusji o przyszłości Teatru.

Kraków. Oświadczenie Bartosza Szydłowskiego

Po dwóch latach insynuacji i oszczerstw, dowiedziałem się, że prokuratura zdecydowała o umorzeniu śledztwa w stosunku do mojej osoby, w związku "z brakiem znamion czynu zabronionego w czynie zarzucanym podejrzanemu (art. 17 par.1 pkt. 2 k.p.k.)".

Kraków. Premiera "Po latach o tej samej porze" w Bagateli

Teatr Bagatela w Krakowie przygotował spektakl "Po latach o tej samej porze" Bernarda Slade'a, który jest fabularną kontynuacją przedstawienia "Za rok o tej samej porze" z 2016 r. Premiera odbędzie się w piątek na Scenie na Sarego.

Warszawa. Sinfonia Varsovia świętuje 35. urodziny

35 lat temu jeden z najsłynniejszych skrzypków XX wieku, Yehudi Menuhin, po raz pierwszy odwiedził Polskę. Jego wizyta zainspirowała powstanie Sinfonii Varsovii, uznawanej obecnie za jedną z najlepszych orkiestr w kraju.

Warszawa. Wręczono nagrody I edycji Festiwalu Polskich Teatrów Telewizji

Reżyser Jacek Raginis-Królikiewicz, aktorka Emilia Komarnicka-Klynstra, aktor Mariusz Bonaszewski i reżyserka Ewa Kaim otrzymali nagrody I edycji Festiwalu Polskich Teatrów Telewizji. Gala wręczenia statuetek odbyła się we wtorek w Senacie.