Z ostatniej chwili:
"Rockers" w chor. Dantego Murillo, produkcja: Jheronimus Bosch 500 & D.ID Dance Identity (Kolumbia)
fot. Max Biskup/mat. Laboratorium Ruchu, Wrocław

Rafał Olbiński: szukam metafor

- Plakat to nie dosłowność, lecz metafora - mówił w Nowym Jorku malarz, grafik i twórca plakatów Rafał Olbiński o mającej się ukazać w kwietniu książce "Passion for Posters". Profesor School of Visual Arts Richard Wilde nazwał artystę "mistrzem zaskoczenia".

240-stronnicowy album zawiera ok. 300 plakatów Olbińskiego pochodzących z różnych okresów jego twórczości. Gromadzi prace poczynając od najwcześniejszych, pochodzących z lat siedemdziesiątych minionego wieku, kiedy szukał własnego języka i stylu. Książkę wypełniają też plakaty muzyczne, operowe, teatralne, filmowe, jazzowe i cyrkowe. Jeszcze inne poświęcone są tematyce politycznej i socjalnej, w tym antywojennej oraz podejmują palące także dzisiaj problemy, jak imigracja.

Warszawa. Xymena Zaniewska nie żyje

Dziś, w wieku 88 lat, zmarła Xymena Zaniewska - wybitna scenografka, projektantka mody i architektka. Twórczyni scenografii do kilkuset spektakli Teatru Telewizji i programów telewizyjnych, a także do 35 klasycznych spektakli teatralnych i 15 operowych.

Wrocław. Oświadczenie Rady Artystycznej Teatru Polskiego

Sprzeciw wobec konkursu na dyrektora Teatru Polskiego oraz ponowny apel o spotkanie zawiera list skierowany do marszałka Cezarego Przybylskiego.

Internet. "Teatra polskie. Historie" do pobrania jako e-book

Instytut Teatralny udostępnił na stronach www.250teatr.pl i www.instytut-teatralny.pl elektroniczną wersję niedostępnej od kilku lat książki "Teatra polskie. Historie" prof. Dariusza Kosińskiego. Jedną z najważniejszych w ostatnich latach książek o polskim teatrze można pobrać za darmo w formatach EPUB i MOBI. E-book zachowuje bogatą ikonografię oraz zróżnicowaną typografię książki.

Radio Kraków. Słuchowisko "Dymna! Dymna!" w poniedziałek

Anna Dymna zagra podwójną rolę - Nefretete i Aktorkę - w słuchowisku Radia Kraków. Premiera odbędzie się w poniedziałek w Studiu im. Romany Bobrowskiej. "Dymną! Dymną!" będzie można wysłuchać także na antenie radiowej i w internecie.

Wrocław. Wykład o matematyce w teatrze

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na pasjonującą wyprawę w świat matematyki, który może być zrozumiały także dla laików. Wybitny popularyzator nauki - prof. Paweł Strzelecki z Uniwersytetu Warszawskiego opowie o jednej z najgłośniejszych matematycznych historii przełomu XX i XXI wieku.