"Przebudzenie" w reż. Marty Malinowskiej, Teatr Collegium Nobilium, Warszawa
fot. Tomasz Ostrowski/mat. teatru

Monika Frajczyk: Dużo z "Reksia"

- Najpierw grałam w "Nie-Boskiej komedii" Strzępki za Martę Ojrzyńską, potem za Martę Nieradkiewicz, gdy Ojrzyńska wróciła. Miałam sceny z Martą Ojrzyńską, za którą grałam miesiąc wcześniej - to było strasznie śmieszne. Miałam pierwszy raz percepcyjne problemy - w co ja teraz wchodzę? - mówi Monika Frajczyk w rozmowie z Witoldem Mrozkiem w Dwutygodniku.

WITOLD MROZEK: Jak ostatnio cię widziałem, to przyjmowałaś poród w spektaklu "Cząstki kobiety" w TR Warszawa. Wyglądało to bardzo realistycznie. Jak to się robi? MONIKA FRAJCZYK: To dobrze, bo właśnie tak miało wyglądać. Na początku ciężko było nam uwierzyć, że da się taki efekt w ogóle uzyskać w teatrze. Takie sceny, jak śmierć czy narodziny, w teatrze przecież zawsze obnażają iluzję. Jak to sprytnie zrobić, żeby widz był w stanie to uwierzyć? Reżyser Kornél Mundruczó był jednak bardzo spokojny o tę scenę i świetnie przygotowany.

Lublin. Festiwal Danuty Szaflarskiej w lutym w Teatrze Starym

Spektakle teatralne i filmy, w których zagrała Danuta Szaflarska, przypomniane zostaną podczas festiwalu "Śleboda/ Danutka", który odbędzie się w lutym w Teatrze Starym w Lublinie. Wręczona zostanie też nagroda "Gong Danutki".

Warszawa. Oświadczenie Teatru Powszechnego

W odpowiedzi na pojawiające się w mediach interpretacje jednej ze scen spektaklu "Klątwa", nazywanej "sceną zbiórki na zabójstwo Kaczyńskiego", podkreślamy, że scena ta ma dokładnie przeciwny wydźwięk niż sugerowany w propagandowym i zmanipulowanym przekazie - czytamy w oświadczeniu Teatru Powszechnego w Warszawie.

Kielce. Co z siedzibą i przebudową Teatru Żeromskiego?

Ważą się losy przebudowy i siedziby Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W tym roku ma rozpocząć się zaplanowany remont teatru, a placówka przeniesiona ma zostać do Wojewódzkiego Domu Kultury. Nowy zarząd województwa, któremu podlega placówka, może mieć jednak inne plany. Jakie?

Warszawa. Teatr Powszechny: próby ponownego rozpętywania nagonki na "Klątwę" budzą nasz sprzeciw

- Próby ponownego rozpętywania nagonki na "Klątwę" budzą nasz sprzeciw. Nie zgadzamy się na przekłamywanie przekazu artystycznego w celach walki politycznej - oświadczyła dyrekcja Teatru Powszechnego w Warszawie, nawiązując do pojawiających się w mediach wypowiedzi dot. jednej ze scen spektaklu.

Czechy. Nie żyje Ladislav Slíva

W sobotę 19 stycznia 2019 zmarł Ladislav Slíva (ur. 13 listopada 1941 w Ostrawie-Bartowicach), Poeta, tłumacz, dyrektor, kierownik literacki i krytyk teatralny. Dyrektor Těšínského divadla (1990-1997), dyrektor i członek dyrektoriatu festiwalu teatralnego Na Granicy (1991-1995). Zasłużony dla kultury polskiej.