"O kotach" w reż. Tomasza Cyza w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
fot. Bartek Barczyk

Bartłomiej Kotschedoff: Nie jestem jakoś specjalnie oblatany

- Teraz nie wiem dokładnie, czym jest Teatr Telewizji. Wcześniej był jednak bliski teatrowi żywemu, np. w scenografii, czy grze aktorskiej. Dzisiaj nie wiem - mówi aktor Bartłomiej Kotschedoff.

Nazwisko Kotschedoff brzmi niecodziennie, a nawet intrygująco. Ma brzmienie rosyjskie, a zapis jakby do transkrypcji na użytek świata anglofońskiego czy łacińskiego, więc nie odmówię sobie pytania o Pana rodzinne genealogie... - Pytano mnie już w okresie, gdy chodziłem do podstawówki. I dziś prawie każdy się mnie o to pyta. Mój wujek był historykiem na Uniwersytecie Jagiellońskim i gdy budował drzewo genealogiczne natknął się na wzmiankę z XIV wieku o tym nazwisku. Pochodziło z kręgu Zakonu Kawalerów Mieczowych osiadłego w Kurlandii. Potem część rodu osiadła w Niemczech, a część w Polsce i ja zapewne z tej pochodzę.

Łódź. Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych z Lupą, Glińską i Marciniak

8 lutego rozpocznie się 26. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Obejrzymy spektakle Krystiana Lupy, Kornela Mundruczo, Eweliny Marciniak i Agnieszki Glińskiej.

Poznań. Lecha Raczaka pożegnały tłumy

W ostatnią drogę odprowadzili go płaczący przyjaciele. Nad urną z jego prochami grali na instrumentach artyści, z którymi przez lata pracował. W piątek na cmentarzu Górczyńskim odbył się pogrzeb Lecha Raczaka, współzałożyciela Teatru Ósmego Dnia.

Warszawa. VII edycja Nagrody im. Zygmunta Hübnera "Człowiek Teatru" w 90. rocznicę urodzin jej Patrona

Fundacja Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Hübnera, pomysłodawca i organizator Nagrody, przypomina, że do 31 stycznia br. przyjmuje zgłoszenia kandydatów do dorocznej Nagrody im. Zygmunta Hübnera "Człowiek Teatru", która jak co roku przyznana będzie za działalność zgodną z myślą i działaniem Zygmunta Hübnera.

Wrocław. Magiel Filmowy z Tomaszem Włosokiem

W poniedziałek 3 lutego godz. 19.00 Dolnośląskie Centrum Filmowe zaprasza na kolejną odsłonę Magla Filmowego. Tym razem gościem Łukasza Maciejewskiego będzie Tomasz Włosok. Uczestnicy spotkania obejrzą film Macieja Kawulskiego "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa".

Kraków. Kolejne spotkanie z cyklu "Przywrócone arcydzieła"

Portal FilmPolski.pl zaprasza do Małopolskiego Ogrodu Sztuki (Kraków, ul. Rajska 12) na kolejne spotkanie z cyklu "Przywrócone arcydzieła". Jest to autorski cykl krytyka Łukasza Maciejewskiego przypominającego najlepsze filmy polskie i ich twórców.