"Zakonnice odchodzą po cichu" w reż. Darii Kopiec , zwyciężczyni konfrontacji "m-teatr"
fot. Krzysztof Ścisłowicz

Paweł Łysak: chcemy opowiadać o końcu świata ojców

- Chcemy pokazać przejście ze świata zbudowanego przez mężczyzn do historii tworzonej przez kobiety - powiedział PAP reżyser i dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie Paweł Łysak, przedstawiając plany repertuarowe jego sceny w nowym sezonie 2018/19.

Polska Agencja Prasowa: W nowym sezonie 2018/19 Teatr Powszechny w Warszawie pokaże do końca roku cztery premiery. Zaczynacie państwo 21 września performansem "Gniew" w reżyserii Małgorzaty Wdowik. Na 6 października została zaplanowana premiera "Nietoty" wg Tadeusza Micińskiego. Paweł Łysak: "Gniew" to rzeczywiście performatywny, w dużej mierze choreograficzny, projekt zakładający "bezpieczną" interakcję z widzami, ale nie będzie to jednorazowy performans, traktujemy to jako pozycję repertuarową.

Warszawa. Japońskie "Małżeństwo" w Instytucie Teatralnym

Spektakl "Małżeństwo" to dwie jednoaktówki powstałe na podstawie dzieł "Papierowa kula" Kunio Kishidy i "Niedźwiedź" Antona Pawłowicza Czechowa. Pokazy w Instytucie Teatralnym odbędą się 22 i 23 września o godz. 19.00.

Białoruś. W Mińsku odbyło się czytanie "Pana Tadeusza"

Polsko-białorusko-litewskie czytanie "Pana Tadeusza" odbyło się w sobotę w stolicy Białorusi, Mińsku. To początek obchodów przypadającej w grudniu 220. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza.

Budapeszt. Narodowe Czytanie "Przedwiośnia"

Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego zorganizowała w sobotę w Budapeszcie polonijna organizacja Polonia Nova. Przed lekturą wykład wygłosił ambasador RP na Węgrzech, prof. Jerzy Snopek, który jest znawcą twórczości Żeromskiego.

Białystok. Rozpoczął się festiwal teatralny "Kierunek Wschód II"

Spektakle teatrów z Polski, Białorusi, Litwy i Ukrainy będzie można zobaczyć na deskach Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku w ramach rozpoczętego w sobotę wieczorem festiwalu teatralnego "Kierunek Wschód II". Impreza potrwa do 30 września.

Warszawa. TR Warszawa wpadał w długi i nie płacił pracownikom na czas

Raport z przeprowadzonej w 2017 r. w teatrze TR Warszawa kontroli wykazał, że placówka zalegała z płatnościami, rosło zadłużenie, a dyrektor nie rozliczał służbowej karty. Pod nową p.o. dyrektor Natalią Dzieduszycką teatr powoli wychodzi na prostą.