"Kopciuszek", Teatr Polonia, Warszawa
fot. Robert Jaworski

Henryk Tomaszewski - u teatralnego źródła tańca w Polsce

Fenomen Henryka Tomaszewskiego polegał na stworzeniu zupełnie nowej formy sztuki scenicznej. Artysta nazwał ją teatrem ruchu - pisze Jadwiga Majewska w miesięczniku Teatr.

Gdyby zapytać o źródła teatralności w polskim tańcu współczesnym - a zarazem o źródła taneczności w polskim teatrze, to odpowiedzi na oba pytania zaprowadziłyby nas do tego samego punktu. Jest nim "polski teatr przemiany", czyli dokonania Osterwy, Limanowskiego, Schillera, Iwo Galla. Dalej trop prowadzi do tradycji dramatu romantycznego oraz romantycznie i narodowo traktowanej tradycji tańca ludowego. I jedna, i druga ścieżka, jakkolwiek intuicyjnie oczywiste, zasługują na rzetelne zbadanie. W tym tekście szkicuję zaledwie interpretację pewnych faktów i daję wyraz przeczuciom.

Warszawa. Charytatywna "Persona. Marilyn" w Dramatycznym

dziś o godz. 19.00 na Scenie im. G. Holoubka w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy odbędzie się spektakl "Persona. Marilyn" w reżyserii Krystiana Lupy, z którego całkowity wpływ z biletów zostanie przekazany na leczenie 4-letniego Leo Hueckel-Śliwińskiego, który urodził się z rzadką chorobą zwaną potocznie Klątwą Ondyny (CCHS).

Warszawa. Projekt "Poznanie przez taniec"

Do piątku, 25 lipca 2014, trwają w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej warsztaty choreograficzne odbywające się w ramach polsko-norweskiego projektu edukacyjnego "Poznanie przez taniec" realizowanego we współpracy Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i Den Norske Opera & Ballet.

Kielce. "Hemar. Poeta przeklęty" wkrótce u Żeromskiego

W kieleckim Teatrze im. Stefana Żeromskiego trwają prace nad sztuką "Hemar. Poeta przeklęty". Reżyser sztuki inspirował się książką Bohdana Urbankowskiego "Czerwona msza, czyli uśmiech Stalina". Twórcy spektaklu na przykładzie losów poetów piszących pod cenzurą w PRL-u pokazują, na jak wiele różnych sposobów komunizm niszczył polską kulturę.

Gdańsk. Opera "Czarodziejski flet" na Targu Węglowym

W minioną sobotę na Targu Węglowym w Gdańsku wyświetlony został zapis plenerowego spektaklu "Czarodziejski flet". Rejestracji przedstawienia dokonano podczas ubiegłorocznego festiwalu w Bregencji, "mieście festiwali", położonym nad Jeziorem Bodeńskim.

Warszawa. Premiera "Pamiętnika z powstania warszawskiego" Białoszewskiego/Jandy

Spektakl "Pamiętnik z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego w reż. Krystyny Jandy będzie grany w dniach 2-5 sierpnia o godz. 20, w sali pod Liberatorem, w Muzeum Powstania Warszawskiego.