"Jak się robi cyrk?" w reż. Punch Mamy, Teatr Lalek Guliwer, Warszawa
fot. Bartek Warzecha/mat. teatru

Dziś Światowy Dzień Lalkarstwa UNIMA 2019

Drodzy lalkarze, członkowie UNIMY oraz szacowni koledzy z całego świata, jednocześnie będący tak blisko - witam Was wszystkich! Kiedy poproszono mnie o napisanie przesłania UNIMY w ramach obchodu Światowego Dnia Lalkarstwa 2019, byłem niezwykle poruszony. Przez moment zabrakło mi słów. To wielki zaszczyt i honor - pisze Dadi D. Pudumjee, Prezydent UNIMY, artysta-lalkarz pochodzący z Indii.

Zwracam się zatem do Was wszystkich w dziewięćdziesiątą rocznicę powstania tej wspaniałej organizacji - Union International de la Marionette - UNIMA. Rozpiera mnie duma, kiedy stwierdzam, że jesteśmy najstarszą międzynarodową organizacją teatralną na świecie. Tradycja, talent, wyobraźnia i ciężka praca: to solidne fundamenty UNIMY - co z dumą potwierdza nasza historia i spuścizna teatralna. Zarówno założyciele organizacji, jak i kontynuatorzy ich wizjonerskich idei - to właśnie osobowości, które ukształtowały współczesny świat lalkarstwa.

Katowice. Koleje Śląskie zainaugurowały Rok Kultury

Dodatkowe połączenia umożliwiające dojazd na ważne wydarzenia kulturalne w regionie, odczyty fragmentów książek, koncerty i happeningi na pokładach pociągów - tak ma wyglądać zainaugurowany w czwartek Rok Kultury w Kolejach Śląskich.

Kraków. Crakovia Danza zatańczy w Bibliotece Jagiellońskiej

Już po raz czwarty Balet Cracovia Danza zaprasza na cykl happeningów "Cracovia Danza: balet w mieście". W tym roku zespół pokaże związki Stanisława Moniuszki z Krakowem. 26 marca o godz. 12 w w Bibliotece Jagiellońskiej.

Lublin. Reshape Forum w CK

W dniach 1 i 2 kwietnia w Centrum Kultury odbędzie się Reshape Forum, międzynarodowe spotkanie twórców, aktywistów i badaczy kultury i sztuki.

Nowy Sącz. Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari od kwietnia

Przedstawiciele instytucji muzycznych, wybitni i znani artyści, pedagodzy i przede wszystkim adepci sztuki wokalnej przyjadą do Nowego Sącza za sprawą rozpoczynającego się 27 kwietnia roku jubileuszowego XX Międzynarodowego Festiwalu i XVIII Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari.

Gdańsk. Drzwi Otwarte w Teatrze Wybrzeże

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru zapraszamy na Drzwi Otwarte w Teatrze Wybrzeże. W dniach 6 i 7 kwietnia po raz trzynasty odkryjemy przed Państwem na co dzień skrywane tajemnice sceny i otworzymy podwoje teatralnych pracowni. W programie m.in. zwiedzanie Dużej Sceny, gry terenowe, pokaz elektroakustyczny i szybkie kursy specjalizacji teatralnych.