TEATR POLSKA 2014 | "Liza" w reż. Ł.Witt-Michałowskiego Centrum Kultury w Lublinie i Sceny Prapremier In Vitro rozpoczyna dziś objazd pokazem w Suwałkach
fot. Maciej Rukasz

Aktorstwo szkoły krakowskiej

Pięćsetstronicowa książka wykładowczyni PWST w Krakowie Beaty Guczalskiej, "Aktorstwo polskie. Generacje", poświęcona jest przemianom w tej sztuce, jakie dokonały się pomiędzy rokiem 1945 a 2013 - pisze Rafał Węgrzyniak w Teatrze.

Polegają one na przechodzeniu w aktorskiej grze od dominacji słowa do eksponowania ciała, i od przeobrażania się w postać - do występowania na scenie we własnym imieniu. Do jej napisania zainspirował zresztą autorkę Jerzy Jarocki, któremu poświeciła monografię wydaną piętnaście lat temu. Tom otwiera szkic "Geniusz pokolenia?", w którym Guczalska równolegle omawia wybrane epizody z drogi zawodowej Gustawa Holoubka i Tadeusza Łomnickiego jako dwóch najwybitniejszych przedstawicieli generacji wkraczającej do teatru zaraz po wojnie. Przy czym komentuje nie tylko najważniejsze role Holoubka i Łomnickiego, zarówno teatralne, jak i filmowe, ale także wizerunek publiczny obu aktorów. Wydobywa różnice w ich stylu gry i w podejściu do zawodu.

Kraków. Premiera "Taty" rozpoczęła 95. sezon w Teatrze Bagatela

Premierą "Taty" krakowski Teatr Bagatela rozpoczął w środę 95. jubileuszowy sezon. "To spektakl ciepły, sentymentalny. Jest troszkę śmiesznym, troszkę tragicznym powrotem do naszego dzieciństwa" - mówiła Małgorzata Bogajewska, która wyreżyserowała sztukę.

Opole. Kochanowski pod napięciem

Mimo najwyższych w historii teatru wpływów z biletów sytuacja finansowa jest dramatyczna. Będą oszczędzać, ale nie na widzach. Zagrożone są 33 etaty. Dwie osoby już dostały wypowiedzenie.

Warszawa. "Idiota" Dostojewskiego w Soho

Portret dobrego i uczciwego człowieka oraz ciąg nieporozumień, jaki powstaje z jego powodu - "Idiotę" w reżyserii Igora Gorzkowskiego oglądać będzie można od 5 października w warszawskim Teatrze Soho. W roli głównej wystąpi Agata Buzek.

Bytom. Teatr Rozbark skompetował zespół

We wrześniu ukonstytuował się zespół Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK. Nabór przeprowadzony został poprzez audycję, w której chęć udziału wyraziło ponad 60 tancerzy. Artyści przyjechali m.in.: z Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej, a nawet Japonii. Nie zabrakło również polskich tancerzy.

Szczecin. Premiera nowej sztuki Mayenburga

11 października w Teatrze Współczesnym premiera Męczenników" Mariusa von Mayenburga w reżyserii Anny Augustynowicz, wspólna produkcja Teatru im. Szaniawskiego w Wałbrzychu i teatru szczecińskiego.