"Popołudnie Fauna" w reż. Dominiki Knapik, Teatr Rozrywki, Chorzów
fot. Tomasz Zakrzewski

Musimy wykształcić aktora do wielu zadań

- Naszą kolejną misją jest, żeby polityka nie rozbiła tego, co jest w teatrze najpiękniejsze, czyli dialogu. Chodzi o to, żeby aktor czuł największą empatię do każdej postaci, którą gra, zaś reżyser nie kierował się swoimi doraźnymi poglądami, tylko problematyką ogólnoludzką - mówi Dorota Segda, nowa rektorka PWST w Krakowie, w rozmowie z Jackiem Cieślakiem w miesięczniku Teatr.

JACEK CIEŚLAK Po Danucie Michałowskiej i Ewie Kutryś jest Pani trzecią, a drugą z rzędu, rektorką krakowskiej PWST. Czy to ma dla Pani znaczenie? DOROTA SEGDA Panowie zdają się stworzeni do celów ulotnych albo metafizycznych, a na nas czeka ciężka praca. Sił dodaje mi świadomość, że coraz więcej kobiet rządzi Europą, choćby Theresa May, która porządkuje Wielką Brytanię po Brexicie. Powiesiłam sobie nad biurkiem grafikę wybitnej artystki Anny Sobol-Wejman zatytułowaną "Kropla, która drąży skałę". Krople są dwie - może jak kobiece piersi? W jednej z nich są wypisane nazwiska tych pań, które małymi bądź wielkimi czynami zmieniły bieg historii.

Warszawa. Recenzje Komisji Artystycznej Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej - odsłona pierwsza

6 stycznia 2017 roku upływa pierwszy termin przyjmowania zgłoszeń do 23. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Od początku listopada Komisja Artystyczna podróżuje po kraju i ogląda zgłoszone spektakle. Dziś prezentujemy recenzje siedmiu przedstawień.

Polskie Radio. Wiśniewska, Ferenc, Rozen, Zaorski i "Matysiakowie" ze Splendorami

Nagrody dla twórców teatru radiowego wręczono podczas poniedziałkowej gali w warszawskim gmachu Polskiego Radia. Tegoroczne Splendory otrzymali Ewa Wiśniewska, Andrzej Ferenc, Henryk Rozen, Andrzej Zaorski oraz twórcy powieści radiowej "Matysiakowie".

Łódź. Baśń Leśmiana czytana performatywnie w Teatrze Nowym

10 grudnia czytanie performatywne "Baśni o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze" w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej inaugurującej projekt "Boleśmian - Samozwańczy rok Leśmiana".

Warszawa. Spektakle finałowe w ramach programów edukacyjnych

10 grudnia o godz. 19.00 oraz 11 grudnia o godz. 17.00 w Starej Prochowni odbędą się pokazy spektaklu finałowego programu "Taniec i ja". 11 grudnia o godz. 19.00 na scenie Ośrodka Teatru, Tańca i Edukacji odbędzie się pokaz spektaklu finałowego programu "Warszawa i ja- tańczący z historią".

Warszawa. Premiera spektaklu Grupy Supermarket w Soho

17 i 18 grudnia odbędą się premierowe pokazy spektaklu "Wbrew swojej woli" w Teatrze Soho. To najnowsza produkcja Grupy Supermarket, w której ofiara staje się katem, a kat ofiarą, przybliżą historie Caleka Perechodnika i Alexa Kurzema. Będzie to wydarzenie artystyczne z pogranicza teatru i sztuk performatywnych.