"Lalka" w reż. Anety Groszyńskiej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej
fot. Monika Stolarska/mat. teatru

Ewa Dałkowska: Jeśli lud smoleński to ludzie, którzy domagają się prawdy o katastrofie, to mogę nim być

- Niech panią Bóg błogosławi! - usłyszałam kiedyś na mszy. Można to oczywiście wyśmiać, ale dla bardzo wielu ludzi w tym kraju ważne jest, by "Smoleńsk" powstał - mówi Ewa Dałkowska, która zagra rolę Marii Kaczyńskiej w filmie "Smoleńsk" w reż. Antoniego Krauzego.

Od lat otwarcie mówi o swoich konserwatywnych poglądach. Podkreśla jednak, że do żadnej partii nie należy. Pod Pałac Prezydencki przychodzi w każdą rocznicę katastrofy w Smoleńsku, bo czuje, że powinna. Że tym, którzy tam zginęli jest coś winna. - Żyjemy w najgorszych czasach; zaćmionych, zaczadzonych - zauważa Ewa Dałkowska, aktorka Nowego Teatru, która zagra rolę Marii Kaczyńskiej w filmie "Smoleńsk". Nam opowiada także o tym, dlaczego nie czuje się dyskryminowana za "prawicowe odchylenie" i dlaczego przed 70-tką dała się rozebrać Małgorzacie Szumowskiej w "Body/Ciało" i Krzysztofowi Warlikowskiemu w "Opowieściach afrykańskich według Szekspira".

Warszawa. "Kartoteka" i "Trąd w Pałacu Sprawiedliwości" w 5. odsłonie cyklu "25/250"

19 kwietnia o godz. 16.00 w Instytucie Teatralnym w kolejnym spotkaniu z cyklu "25/250" dwa spektakle zamykające dekadę lat 60. Awangardowa "Kartoteka" i włoski dramat sumienia "Trąd w Pałacu Sprawiedliwości". Wybitne główne role Tadeusza Łomnickiego i Gustawa Holoubka.

Warszawa. Seminarium "Sztuki wykonawcze: źródła i mediacje. Taniec" w IT

23 (czwartek) i 24 (piątek) kwietnia w Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Instytut Kultury Polskiej UW i zespół projektu "Sztuki wykonawcze: Źródła i mediacje" zapraszają na dwa seminaria naukowe poświęcone zapisowi ruchu na filmie i choreografii społecznej.

Warszawa. Spotkanie z Ewą Dałkowską w IT

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza na spotkanie z cyklu "Moja historia", którego bohaterką będzie Ewa Dałkowska. Spotkanie odbędzie się 22 kwietnia o godz. 19 w Instytucie Teatralnym (ul. Jazdów 1, Warszawa). Rozmowę z aktorką poprowadzi Mike Urbaniak (Polskie Radio RDC).

Lusławice. Młodzi muzycy uczą się u Krzysztofa Pendereckiego

Utalentowani młodzi muzycy z całego kraju przez dwa lata będą szlifować umiejętność gry na instrumentach w ramach Lusławickiej Orkiestry Talentów, organizowanej po raz drugi przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

Poznań. Pogrzeb Olgi Sawickiej na Junikowie

Olga Sawicka została pochowana w Alei Zasłużonych na cmentarzu Junikowskim. Przed południem w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbyło się ostatnie pożegnanie. Zmarłą 2 kwietnia najwybitniejszą polską tancerkę II połowy XX wieku pożegnali: rodzina, przyjaciele i wielbiciele Jej talentu.