"La dansa de la muerte", Procesja Wielkiego Czwartku w Verges w Hiszpanii
fot. Rafał Gołuszka

Szersze spojrzenie

Scena rządzi się innymi prawami w zależności od tego, czy patrzy na nią fotograf, czy reżyser. Reżyser stawia frontem do widza swoje ukochane "dziecko". Ja, włażąc na scenę, przearanżowuję ją do swoich potrzeb, nie tracąc z oczu sensu całości - opowiada Wojciech Plewiński we Wprost.

Czy kiedykolwiek pan się nudził? - Zdarzały się takie sytuacje, zazwyczaj, gdy nie miałem ze sobą aparatu. Ale rzadko. Całe życie szukałem sobie roboty, byłem ciągle w pośpiechu. Śruba po prostu. -Sam pan sobie tę śrubę dokręcał? - Tak. Mnie zawsze interesowały różne rzeczy. A kiedy robiło się ich za dużo, uciekałem w sport i znowu miałem do wszystkiego jakiś luz, dystans. Nie przywiązywałem się, nie narzucałem sobie jednej stylistyki. Działałem spontanicznie. Teraz patrzę na życie z dystansu, z perspektywy wieku. I myślę, że może człowiek nie spala się tak wtedy?

Kalwaria Zebrzydowska. Wielki Czwartek w sanktuarium

Mandatum, czyli obmycie nóg apostołom, w postacie których wcielili się wierni, zainaugurowało wielkoczwartkową część misterium pasyjnego w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Aktu pokory zgodnie z tradycją dokonał kalwaryjski kustosz o. Konrad Cholewa.

Kraj. "Teatr na piątkę". 18 maja teatry w Polsce zagrają "za grosze"

18 maja obchodzić będziemy Dzień Teatru Publicznego i z tej okazji - już po raz piąty - blisko 100 teatrów z kilkudziesięciu polskich miast weźmie udział w akcji "Bilet do teatru za grosze". Tego dnia w kasach teatrów będzie można kupić bilety na wybrane spektakle po 350 groszy.

Sosnowiec. "Duchologia polska" w Zagłębiu za 350 groszy

23 maja w ramach organizowanej z okazji Dnia Teatru Publicznego akcji Bilet za 350 groszy Teatr Zagłębia zagra spektakl "Duchologia polska". Bilety w cenie 350 groszy (3,5 zł) będzie można zakupić w kasie teatru 18 maja.

Kraków. "Révérence" - wieczór baletowy w Operze Krakowskiej

"Révérence" to łuk lub ukłon - gest uznania dla nauczyciela, pianisty, orkiestry lub publiczności. Pod tym hasłem zespół baletowy Opery Krakowskiej wraz z gośćmi z zagranicy zaprasza do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Tańca 27 i 28 kwietnia o godz. 18.30.

Łódż. Moniuszko w plenerze

W dwusetną rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki Teatr Wielki zaprasza 5 maja na pl. Dąbrowskiego, gdzie odbędzie się plenerowy koncert "Niestraszny Straszny Dwór" w reż. Roberto Skolmowskiego.