Z ostatniej chwili:
"Ginczanka. Przepis na prostotę życia" w reż. Anny Gryszkówny w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie
fot. Dawid Ścigalski

Alina Czyżewska: Egzekwować prawa

- Demokracja nie polega na tym, że wszyscy rządzą. Ale teatr nie należy do dyrektora. Należy do mieszkańców - z Aliną Czyżewską rozmawia Katarzyna Flader-Rzeszowska w Teatrze.

KATARZYNA FLADER-RZESZOWSKA W debatach publicznych i prywatnych rozmowach często używamy pojęć, które różnie możemy definiować. Czym dla Ciebie jest demokracja? ALINA CZYŻEWSKA Ja mogę powiedzieć - co będzie chyba bardziej interesujące w kontekście teatru - czym demokracja nie jest. Demokracja nie jest tym, że komuś dajemy władzę, a ten ktoś nami rządzi. To nie jest tak, że dyrektor czy reżyser dostaje władzę z urzędu i może wobec nas wszystko. Mówi się często, że w teatrze nie ma demokracji, co oznacza, że nie ma dyskusji. No właśnie nie, demokracja państwowa nie może żyć bez debaty publicznej. Bez możliwości wyrażania opinii i ich wymiany. Demokrację można respektować również w teatrze. To znaczy nie zamykać ust pracownikom czy aktorom.

Warszawa. Ostatnia szansa na zgłoszenie do Konkursu Wydawniczego

Do 31 marca Instytut Teatralny czeka na zgłoszenia projektów naukowych poświęconych sztuce scenicznej w ramach czwartej edycji Konkursu Wydawniczego. Konkurs został ogłoszony w celu wyłonienia publikacji finansowanych i wydawanych przez IT w ramach serii Nowa Biblioteka Instytutu Teatralnego.

Kielce. Powstanie Kieleckiego Teatru Tańca jednym z sukcesów 30-lecia

Rozpoczęło się głosowanie w plebiscycie "Wyborczej" - Supermiasta. Do końca kwietnia mają Państwo czas, by wskazać, które z dwunastu wydarzeń można nazwać największym sukcesem Kielc ostatnich trzydziestu lat.

Lublin. Spektakle Teatru Osterwy online

Teatr Osterwy przygotował pokazy online dwóch swoich spektakli "Diabeł i tabliczka czekolady" oraz "Książę i żebrak". Dwie propozycje dla widzów w różnym wieku.

Poznań. Spektakl i dokument o PTT w TVP Kultura

31 marca o godz. 20.30 na antenie TVP Kultura odbędzie się premiera filmu dokumentalnego o Jacku Przybyłowiczu i tancerzach Polskiego Teatru Tańca. Osnutą wokół tematu tańca i czasu opowieść, wyreżyserował Grzegorz Jankowski. Chwilę później, o 20.50, zobaczymy "45" - jubileuszowy spektakl Polskiego Teatru Tańca w choreografii Jacka Przybyłowicza.

Kraków. Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego odbędzie się po ustąpieniu pandemii

Zmarły w minioną niedzielę wybitny kompozytor muzyki współczesnej Krzysztof Penderecki spocznie w Panteonie Narodowym, utworzonym w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie. Rodzina zdecydowała, że odbędzie się to po ustąpieniu epidemii koronawirusa. Na razie wszyscy chętni mogą wpisywać się do elektronicznej księgi kondolencyjnej, która jest dostępna w internecie.