"Ktoś zapukał mi do buta, czyli jubileusz 21 lat Mumio"
fot. mat. teatru

Reduta - nowe całości

Książka "Reducie na stulecie. Studia i rozpoznania" pod redakcją Dariusza Kosińskiego i Wandy Świątkowskiej, wydana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, jest pokłosiem konferencji pod tym samym tytułem, która odbyła się pod auspicjami Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Muzeum Krakowa w dniach 18-19 stycznia 2019 roku - pisze Magdalena Hasiuk w miesięczniku Teatr.

Publikacja w niczym nie przypomina jednak stereotypowego obrazu tomu pokonferencyjnego. Stanowi w pełni samodzielną, misternie zakomponowaną i wspaniale wydaną książkę, w której wybrzmiewa wielogłos transdyscyplinarnego, międzynarodowego zespołu stworzonego przez badaczy z różnych ośrodków. Poruszający jest dla mnie fakt, że na kartach Reducie na stulecie spotykają się teksty dojrzałych profesorów i ich byłych studentów, doktorantów. Oznacza to bowiem, że idee Reduty "zarażają niczym wirusy" kolejne pokolenia badaczy.

Kielce. Ewelina Gronowska z Nagrodą Miasta Kielce

Dziesięciu osobom oraz jednej organizacji przyznano Nagrody Miasta Kielce. Prezydent Kielc Bogdan Wenta chwalił, że osiągnięcia laureatów przekraczają granice administracyjne Kielc, regionu, a często również i Polski.

Poznań. Premiera baletu "Don Juan" w Wielkim

- Jedna z najbardziej zniewalających postaci kultury zachodniej domaga się nowej opowieści - przekonują twórcy. Spektakl "Don Juan" inspirowany dramatem Moliera pokaże w ten weekend Teatr Wielki.

Poznań. Wkrótce XX Festiwal Teatrów "Marcinek" w I LO

W dniach 13-15 marca w I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu odbędzie się XX Poznański Festiwal Teatrów "Marcinek", który skierowany jest do młodzieży i studentów. Jednym z gości będzie reżyser Filip Bajon, absolwent "Marcinka".

Warszawa. "Halo Kosmos!" - zmysłowisko w Teatrze Mazowieckim

1 i 2 marca Teatr Mazowiecki, działający pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury, przygotował dla najmłodszych widzów wyjątkowe wydarzenie. W ramach Sceny Młodego Widza zaprezentuje spektakl "Halo Kosmos!" Teatru Animacji z Poznania. "Halo Kosmos!" to zmysłowisko - wydarzenie, które zamiast wzroku angażuje zmysły słuchu, dotyku i zapachu.

Zielona Góra. "Chór sierot" z Krakowa w Lubuskim Teatrze

Lubuski Teatr zaprasza 14 marca na spektakl Teatru KTO - "Chór sierot" w reżyserii Jerzego Zonia. Spektakl trwa dokładnie tyle, ile III Symfonia (zwana też Symfonią Pieśni Żałosnych) Henryka Mikołaja Góreckiego, która towarzyszy aktorom od początku do końca przedstawienia, wyznaczając rytm całej opowieści.