"Materiały do Medei" w reż. Jakuba Porcariego, Teatr Łaźnia Nowa Krakowie
fot. mat. teatru

Lepiej z mądrym stracić

Chodzi o zrozumienie, że jeśli kultura ma być gospodarką, to w gospodarce trzeba wyznaczyć dłuższy horyzont. I uwzględniać dalsze, a nie tylko natychmiastowe konsekwencje - mówi prof. Jerzy Hausner w miesięczniku Kraków.

Witold Bereś, Krzysztof Burnetko: Trwała wojna z III Rzeszą. Do Winstona Churchilla przyszedł pewnego dnia minister skarbu. - Panie premierze, brakuje pieniędzy. Musimy ciąć budżet. Zaczniemy oczywiście od kultury? - zagadnął, w nadziei na potwierdzenie. - Ale po co w takim razie prowadzimy tę wojnę? - odpowiedział pytaniem brytyjski mąż stanu. Panie Profesorze, jaką wartością dla ekonomisty jest kultura? Czy myśli on o niej tylko w kategoriach produktu i zysku? Prof. Jerzy Hausner: Jeśli chcemy mieć dobrą gospodarkę, to musimy ją rozumieć także jako kulturę. To znaczy, że w gospodarowaniu oprócz aspektu efektywnościowego, techniczno-ekonomicznego, istnieje drugi wymiar. Taki, w którym powstaje odpowiedź na pytanie: po co to robimy? Po co zarabiamy? Po co prowadzimy tę wojnę? Ten wymiar pochodzi z porządku, który nazywam "aksjonormatywnym" - czyli z porządku kultury. Porządku znaczeń, sensu życia czy działania, odniesień etycznych.

Wrocław. Grają na Scenie na Świebodzkim

Jak informuje Teatr Polski w związku z wczorajszym pożarem na Dworcu Świebodzkim, scena w budynku dworcowym nie ucierpiała i zapowiadana na dziś premiera spektaklu "Smutki tropików" oraz kolejne przedstawienia odbędą się zgodnie z planem.

Rzeszów-Łańcut. "Ermida albo Królewna pasterska" na Scenie Dworskiej

"Ermida albo Królewna pasterska" na podstawie sztuki Stanisława Herakliusza Lubomirskiego to spektakl, którym Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie zainauguruje działalność Sceny Dworskiej. Premiera przedstawienia odbędzie się w sobotę i niedzielę w Muzeum-Zamku w Łańcucie.

Kraków. Od dzisiaj bilety na Boską Komedię

Jak wygląda kondycja artysty "Wśród nocnej ciszy", czyli we współczesnym świecie? - pytają organizatorzy Boskiej Komedii i ogłaszają program 12. edycji najważniejszego festiwalu teatralnego w Polsce. Wśród znanych nazwisk, m.in. Jan Klata, Anna Smolar, Krystian Lupa i Joanna Kos-Krauze.

Śląskie. Od czwartku trwa XIV Międzynarodowy Festiwal im. G.G. Gorczyckiego

Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga - te słowa Adama Mickiewicza są myślą przewodnią XIV Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, który rozpocznie się w czwartek i na który złoży się w sumie 16 koncertów w 12 miastach.

Lublin. Kulturalny sylwester

Zostały już ostatnie miejsca w lubelskich teatrach na wydarzenia organizowane w noc z 2019 na 2020 rok. Kinomani mają więcej czasu na decyzję - jeszcze nie ma repertuaru ani sprzedaży wejściówek.