"Solaris. Wspomnienie z przyszłości" w reż. Klaudii Hartung-Wójciak w Teatrze Ochoty w Warszawie
fot. Artur Wesołowski

Reduta - nowe całości

Książka "Reducie na stulecie. Studia i rozpoznania" pod redakcją Dariusza Kosińskiego i Wandy Świątkowskiej, wydana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, jest pokłosiem konferencji pod tym samym tytułem, która odbyła się pod auspicjami Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Muzeum Krakowa w dniach 18-19 stycznia 2019 roku - pisze Magdalena Hasiuk w miesięczniku Teatr.

Publikacja w niczym nie przypomina jednak stereotypowego obrazu tomu pokonferencyjnego. Stanowi w pełni samodzielną, misternie zakomponowaną i wspaniale wydaną książkę, w której wybrzmiewa wielogłos transdyscyplinarnego, międzynarodowego zespołu stworzonego przez badaczy z różnych ośrodków. Poruszający jest dla mnie fakt, że na kartach Reducie na stulecie spotykają się teksty dojrzałych profesorów i ich byłych studentów, doktorantów. Oznacza to bowiem, że idee Reduty "zarażają niczym wirusy" kolejne pokolenia badaczy.

Łódź. IV edycja Festiwalu OFF Północna

18-26 kwietnia odbędzie się IV edycja Festiwalu Małych Form Dramatyczno-Muzycznych OFF Północna. W programie kilkanaście wydarzeń: koncertów, recitali, muzycznych monodramów i pełno obsadowych spektakli.

Warszawa. Międzynarodowa Konferencja Nowych Technologii Scenicznych od środy

Międzynarodowa Konferencja Nowych Technologii Scenicznych "Scena jutra 2020" odbędzie się w środę i czwartek w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Będą w niej uczestniczyć m.in. Dan Braun, odpowiedzialny za oprawę koncertów Metalliki oraz Grzegorz Jarzyna, z-ca dyrektora TR Warszawa.

Kielce. Teatr im. S. Żeromskiego będzie współprowadzony przez Ministerstwo Kultury

Teatr im. Stefana Żeromskiego będzie współprowadzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Umowa w tej sprawie ma zostać podpisana w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Kino. Moskiewski pokaz filmu "Jeszcze tylko ten las" Jana Łomnickiego

W ramach wystawy Stowarzyszenia Memoriał "Skrzypce Bromberga - ofiary kampanii antyżydowskiej z lat 1920-1950 w ZSRR" odbyła się projekcja polskiego filmu wojennego "Jeszcze tylko ten las" w reżyserii Jana Łomnickiego. Wydarzenie zorganizował Instytut Polski w Moskwie.

Poznań. Spotkanie autorskie przed premierą "Nany"

Teatr Polski w Poznaniu zaprasza 15 marca o godz. 17 na spotkanie autorskie z Martą Orzeszyną, autorką książki "Paryż - miasto sztuki i miłości w czasach belle époque" i wielu innych publikacji. Spotkanie wprowadzi widzów w tematykę najnowszej premiery, spektaklu "Nana" w reżyserii Moniki Pęcikiewicz, która odbędzie się 21 marca.