"Jesus Christ Superstar" w reż. Jakuba Wociala, Opera i Filharmonia Podlaska, Białystok
fot. Michał Heller/mat. teatru

Koronawirus. Kultura przeniosła się do internetu

Marta Szadowiak od początku pandemii obserwuje, w jaki sposób kultura przenosi się do internetu. - Publiczność jest też w internecie i trzeba o nią dbać na co dzień, a nie od święta - mówi ekspertka od komunikacji.

Małgorzata Muraszko: Wymyśliłaś hashtag #KulturaWCzasachPandemii. Jak oceniasz to, co dzieje się w kulturze w internecie? Marta Szadowiak: W pierwszym tygodniu instytucjom kultury można było wiele wybaczyć i brak konkretnych działań i pomysłów zrzucić na karb zaskoczenia. Można było wtedy napisać, że instytucje kultury się "rozkręcają". Jesteśmy teraz w czwartym tygodniu. Kto się miał rozkręcić, to się już rozkręcił. Bo po takim czasie zamknięcia zdążył się wykreować internetowy plan tygodnia. W poniedziałki wieczorem jest zdrowy kręgosłup i bajki dla dzieci, gdzieś po drodze jest webinar, spektakl i koncert, a pisarze i pisarki jeszcze codziennie opowiadają o swoich książkach. Ułożył się z tego repertuar na codzienność. Trudno będzie się już przebić z nowymi treściami.

Legnica. Telewizyjna "Pasja" z 1996 roku udostępniona

"Pasja" wg Mieczysława Abramowicza wyreżyserowana przez Jacka Głomba była pierwszym z dziewięciu legnickich spektakli teatralnych, który zrealizowano także dla telewizji. Można ją obejrzeć dzisiaj, w Wielki Piątek 10 kwietnia, na portalu teatralny.pl.

Internet. Kultowy musical na Wielki Piątek

Zachwycił papieża włoskiego Pawła VI, podzielił amerykańskich krytyków, polscy fani protestowali przed zdjęciem go z afisza. "Jesus Christ Superstar" to jeden z najpopularniejszych musicali w historii, który doczekał się dziesiątek adaptacji. W piątek twórca spektaklu Andrew Lloyd Webber udostępni go za darmo w internecie.

Warszawa. Teatr w czasach epidemii koronawirusa w Polsce

Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza do wypełnienia ankiety dot. korzystania z oferty teatralnej przed i w trakcie ogłoszenia stanu epidemii koronawirusa w Polsce

Katowice. Zostań w domu z Krawcem Niteczką

Wielkanocna kwarantanna nie musi być smutna i nudna. Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum przygotował dla swoich widzów niespodziankę, zapraszając na bezpłatne przedstawienie online, dostępne przez cały tydzień o dowolnej porze. Od niedzieli 12 kwietnia do soboty 18 kwietnia można będzie bowiem oglądać "Krawca Niteczkę" Zbigniewa Głowackiego w reżyserii Autora, ze scenografią Evy Farkašovej i muzyką Pavla Helebranda.

Internet. "Danuta W.", Wieloryb Globisza i Jesus Christ Superstar

Z powodu pandemii koronawirusa kolejny tydzień siedzimy w domu. Na szczęście w czasie tej izolacji nie musimy tracić kontaktu z wydarzeniami kulturalnymi. W sieci odbywają się spektakle, koncerty, spotkania z pisarkami i pisarzami w internecie. Sprawdź, co się dzieje w tym tygodniu (10-18 kwietnia).