"Zaczarowany flet" W.A. Mozarta w reż. Julie Taymor, retransmisje z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku, od dziś w polskich kinach
fot. Ken Howard/mat. organizatora

Andrzej Zieliński: Grał Łomnicki, my tylko występujemy

- Ostatnimi czasy namnożyło się w teatrach reżyserów, których na własny użytek nazywam konceptualistami. Mają oni jakieś swoje pomysły, kombinują, że jak coś zrobią tak, to da to taki a taki efekt. Wychodzi potem w efekcie na to, że widz zgadnie albo nie zgadnie te "wyrafinowane" intencje. To mi się bardzo nie podoba, bo widz, który płaci za bilet, ma prawo wiedzieć co i jak - mówi Andrzej Zieliński, aktor Teatru Współczesnego w Warszawie.

Był Pan bardzo chwalony i nagrodzony za rolę Fomy Fomicza w "Waszej ekscelencji" Fiodora Dostojewskiego, postaci z gatunku charakterystycznych, choć zewnętrzne warunki predysponują Pana do ról amantów... - Marlon Brando napisał w swoich pamiętnikach, że nie ma nic nudniejszego niż aktor, który gra siebie samego... Można jednak przecież wymienić nazwiska bardzo renomowanych aktorów, o których mówiło się, że są zawsze sobą w każdej roli...

Warszawa. Stolorz, Wawrzoła i Zakrzewski laureatami V edycji KFT

W Instytucie Teatralnym rozstrzygnięto V edycję Konkursu Fotografii Teatralnej. Spośród ok. 2000 nadesłanych prac Jury za najlepsze uznało zdjęcia Kacpra Stolorza, Anety Wawrzoły i Macieja Zakrzewskiego.

Warszawa. Pierwsze recenzje Komisji Artystycznej 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Początek grudnia przynosi pierwsze recenzje Komisji Artystycznej 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Zachęcamy do lektury tekstów autorstwa Jana Karowa, Katarzyny Lemańskiej, Andrzeja Lisa, Kamili Łapickiej, Michała Mizery, Jacek Sieradzkiego i Sabiny Zygmanowskiej.

Waszyngton. Filmy polskich twórców na przeglądzie kina UE

Polski kandydat do Oscara, "Boże Ciało" Jana Komasy, oraz dramat historyczny "Obywatel Jones" w reżyserii Agnieszki Holland zostaną zaprezentowane podczas 32. edycji Przeglądu Filmów UE w Waszyngtonie.

Berlin. Helen Mirren laureatką Honorowego Złotego Niedźwiedzia Berlinale 2020

Podczas przyszłorocznego 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie brytyjska aktorka Helen Mirren odbierze Honorowego Złotego Niedźwiedzia za całokształt twórczości - informują organizatorzy Berlinale na swojej stronie internetowej.

Łódź. Waldemar Wolański napisał książkę o legendarnym łódzkim gangsterze

Niepublikowane dotąd materiały archiwalne, dotyczące legendarnego łódzkiego gangstera, znalazły się w książce "Ślepy Maks. Historia Prawdziwa" Waldemara Wolańskiego.