"Ubu Król" w reż. Waldemara Zawodzińskiego, Opera Śląska w Bytomiu
fot. Tomasz Griessgraber/mat. teatru

To będzie teatr bez przymiotników

- Proponuję, żeby przekształcić GTM w Teatr imienia Tadeusza Różewicza w Gliwicach - miejską instytucję artystyczną, której misja wyrasta przede wszystkim z powinności wobec aktualnych kulturalnych potrzeb mieszkańców - mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Gliwickiego Teatru Muzycznego.

Od września 2015 r. zarządza Gliwickim Teatrem Muzycznym. Na stanowisko dyrektora został powołany przez prezydenta miasta. Jego zadaniem jest gruntowne zreformowanie jednej z najważniejszych samorządowych instytucji kultury w Gliwicach.

Warszawa. Startuje Polish Theatre Journal

"Polish Theatre Journal" - nowy projekt wydawniczy Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego - jest internetowym, anglojęzycznym, naukowym czasopismem poświęconym współczesnemu polskiemu teatrowi i performansowi, wydawanym dwa razy do roku.

Wrocław. Premiera "Jak to dobrze, że mamy pod dostatkiem" w Teatrze Współczesnym

Wrocławski Teatr Współczesny konsekwentnie przypomina twórczość Helmuta Kajzara. Katarzyna Szyngiera, która zrealizowała już czytanie performatywne jego tekstów, tym razem postawiła na kompilację dwóch dramatów - "+++" [Trzema krzyżykami] i "Ciągu dalszego".

Kielce. Premiera "Historii znikania" w Kubusiu

Dlaczego z naszego życia znika ktoś nam bardzo bliski? Odpowiedź na to pytanie poznamy już w sobotę w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w najnowszej sztuce "Historia znikania" Krzysztofa Popiołka.

Kraków. Kto zagra młodego Karola Wojtyłę? Casting do musicalu

Trwa kompletowanie obsady pierwszego polskiego musicalu poświęconego życiu św. Jana Pawła II. Aktorzy i zarazem wokaliści będą mogli zaprezentować swoje umiejętności podczas castingu w Krakowie 11 i 12 maja.

Łódź. Konkurs na operę o Manufakturze

To będzie wydarzenie bez precedensu w historii współczesnej muzyki polskiej. Rusza konkurs dla kompozytorów na projekt opery "Człowiek z Manufaktury" - dzieła, które nawiązywać będzie treścią do historii łódzkiego fabrykanta, Izraela Poznańskiego i współczesnych losów jego tekstylnego imperium. Dziś umowę, precyzującą warunki współpracy nad konkursem podpisali dyrektorzy Teatru Wielkiego oraz łódzkiej Manufaktury.