"Letnicy" w reż. Macieja Prusa w Teatrze Narodowym w Warszawie
fot. Krzysztof Bieliński/ Archiwum Artystyczne Teatru Narodowego

Dusze na wpół zwęglone

Bohaterowie Wiśniewskiego, oddzieleni od samych siebie, żyjący w samotności i ciągłej iluzji, w ostatnich realizacjach reżysera zyskują jakieś światło, które pozwala im odkrywać prawdę o sobie - pisze Jarosław Zalesiński w miesięczniku Teatr.

Grzegorz Wiśniewski jest etatowym reżyserem Teatru Wybrzeże od 2001 roku, blisko dwadzieścia lat. Wprowadził tam na afisz kilkanaście premier: wybitnych, świetnych i mniej udanych. W tym czasie tworzył oczywiście także w innych teatrach. Zastanawiająco często sięgał po dramaty Czechowa (Czechowowskim "Babińcem" debiutował w 1997 roku w Krakowskim Teatrze Scena STU), parokrotnie mierzył się z Mariusem von Mayenburgiem, dwukrotnie wyreżyserował "Prezydentki" Wernera Schwaba, wystawiał Szekspira (znakomity "Król Ryszard III" w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi) czy Ibsena (dwukrotnie "Jan Gabriel Borkman"), a także autorów współczesnych: Gombrowicza, Mrożka, Różewicza czy Neila LaBute'a.

Wrocław. MKiDN: decyzja ws. Teatru Polskiego we Wrocławiu w rękach Zarządu Województwa

MKiDN w poniedziałek poinformowało, że "decyzja ws. Teatru Polskiego we Wrocławiu leży wyłącznie w rękach zarządu województwa". Odnosi się w ten sposób do wywiadu z Michałem Bobowcem, członkiem zarządu województwa, który stwierdził m.in. że prowadzone są na ten temat rozmowy z ministerstwem kultury

Wrocław. "Gracjan Pan" wchodzi na scenę

Teatr Muzyczny Capitol zaprasza na musical "Gracjan Pan". To rzecz zupełnie nowa, tworzona specjalnie dla widzów teatru. Prapremiera 10 stycznia 2020 roku. Bilety w sprzedaży od wtorku, 19 listopada.

Warszawa-Poznań. Przegląd Teatru Japońskiego

W dniach 26 listopada - 7 grudnia w Warszawie i Poznaniu odbędzie się Przegląd Teatru Japońskiego, organizowany przez Polską Fundację Artystów Scenicznych z Poznania, z okazji setnej rocznicy nawiązania relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską a Japonią.

Wałbrzych. Festiwal Rezonans w Teatrze Szaniawskiego

Teatr im. Szaniawskiego zaprasza na I Festiwal Muzyki w Teatrze. Rezonans/ 17. Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne w dniach 5 - 11 grudnia.

Warszawa. Reżyser Łukasz Kośmicki laureatem Nagrody im. Janusza "Kuby" Morgensterna "Perspektywa"

Łukasz Kośmicki, twórca thrillera szpiegowskiego "Ukryta gra", został laureatem Nagrody im. Janusza "Kuby" Morgensterna "Perspektywa", przyznawanej za najlepszy debiut reżyserski - ogłosiło Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Wyróżnienie wręczono w poniedziałek w Warszawie.