"Wesoły Ryjek" w reż. Anny Rozmianiec w Teatrze Animacji w Poznaniu
fot. Jakub Wittchen

Lekcja wirusa?

No to zamknęli. Uniwersytety, przedszkola i teatry. Odwołali, przesunęli, zawiesili. Dyskusje, konferencje, debaty, spotkania, wystawy. Znaleźliśmy się w trybie przymusowego, dziwnego odpoczynku, który oczywiście nie dla wszystkich oznacza to samo - pisze Kornelia Sobczak w miesięczniku Dialog.

Najbardziej i w pierwszym rzędzie ucierpią ci, którzy zawsze cierpią najbardziej i w pierwszym rzędzie: ubodzy, prekariusze, obarczeni pracą opiekuńczą, ci, którzy nie mają luksusu etatu i zasiłku z ZUS, komfortu wydania kilkuset złotych na nianię, wizytę u prywatnego specjalisty (żeby nie tułać się po SORach i przychodniach), stabilnego Internetu umożliwiającego zdalną pracę, i tak dalej. O trudnej sytuacji prekarnych pracowników kultury pisze na gorąco Piotr Morawski.

Warszawa. ASP projektuje i produkuje sprzęt ochronny dla medyków

Projektanci i drukarze z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie włączyli się w akcje tworzenia i produkowania sprzętów chroniących zdrowie medyków - poinformowało MKiDN. Na Wydziale Wzornictwa ASP powstają projekty adapterów do masek dla Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego oraz przyłbice dla medyków.

MKiDN: Minister podpisał rozporządzenie ws. nowego programu wsparcia dla artystów i instytucji

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podpisał rozporządzenie ws. nowego programu wsparcia dla artystów, twórców i instytucji - podało w czwartek MKiDN. Jak poinformowano, "wsparcie będzie miało formę programu stypendialnego oraz programu dotacyjnego".

Kraków. Urna z prochami Pendereckiego złożona w bazylice św. Floriana

W czwartek urna z prochami wybitnego kompozytora i dyrygenta Krzysztofa Pendereckiego została złożona w krypcie bazyliki św. Floriana. Wcześniej odbyła się msza pogrzebowa w gronie najbliższej rodziny.

Warszawa. Centrum Kultury Filmowej przenosi program do sieci

Rzeczywistość cyfrowa to dzisiaj jedyny sposób komunikacji z publicznością. W czasie kwarantanny są instytucje, które nie zawieszają swojego programu. Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy ma ofertę dla wszystkich miłośników kina, propozycje edukacyjne dla rodziców i ich dzieci oraz nastolatków zainteresowanych tym, jak wygląda w praktyce praca filmowca.

Polskie Radio. Audycje w 15. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II

Dziennikarze Polskiego Radia w archiwalnych przemówieniach Ojca Świętego, homiliach, słuchowiskach i specjalnie przygotowanych reportażach przypomną czasy młodości i pontyfikatu Karola Wojtyły. Przywołane zostaną słowa Papieża Polaka skierowane do wiernych oraz wspomnienia duchownych i filozofów, które przypomną Jana Pawła II nie tylko jako głowę Kościoła, ale również wrażliwego twórcę kultury.