FESTIWALE

V edycja (od 06-09-2008 do 14-09-2008)
Przejdź do: Program  Recenzje
Program:
6 WRZEŚNIA 2008, sobota
godz. 18.00 "Śladami cadyków" - Uroczysta Hawdala z kolacją szabasową we Dworze Cadyka w Górze Kalwarii
Wystąpią: YALE STROM I ELIZABETH SCHWARTZ (USA), GOŁDA TENCER I GIENADIJ ISKHAKOV
Prowadzenie: Jakub Skrzypczak
Teresa Wrońska - fortepian, Dariusz Falana - klarnet
Wyjazd autokarowy do Dworu Cadyka w Gorze Kalwarii sprzed Teatru Żydowskiego w Warszawie o godz. 17.00;
ilość miejsc ograniczona, impreza biletowana
7 WRZEŚNIA 2008, niedziela
13.00 - 17.00 "RODZINNY PIKNIK Z SINGEREM"
- Gotowanie potraw żydowskich - Gołda Tencer i Robert Makłowicz
- Koncert pieśni jidysz "DIE ALTE-NAYE.STARE-NOWE" YALE STROM i ELIZABETH SWARTZ (USA)
- Występy zespołu klezmerskiego Klezmafour
- Warsztaty tańca żydowskiego
- "Śpiewamy z Singerem" - prowadzi chór żydowski Clil
- Budowanie Anatewki z klocków Lego - we współpracy z firmą LEGO
- "Tajemnice Warszawy Singera" - drużynowa gra terenowa dla starszych dzieci
- Ściana bajek Singera - zajęcia malarskie dla dzieci
- Programy animacyjne dla dzieci (malowanie twarzy, pisanie imion w jęz. jidysz na koszulkach, wykonywanie symboli żydowskich, zajęcia plastyczne)
- Karaoke dla maluchów i wspólny występ
- Czytanie bajek Singera
- Stoiska z potrawami kuchni żydowskiej
We współpracy z American Jewish Joint Distribution Committee
Parking przed Synagogą im. Nożyków, ul. Twarda 6
godz. 15.00 "FROM BILGORAJ TO BROADWAY" - recital pieśni żydowskich
Występują: ELEANOR REISSA i ZALMEN MLOTEK (USA) - artyści z National Yiddish Theatre Folksbiene
Duża scena Teatru Żydowskiego, Pl. Grzybowski 12/16
impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego
od 18 sierpnia 2008 r., tel. 850 56 56
godz. 16.00 Wernisaż wystawy "Singerowskie impresje w ceramice Lili Fijałkowskiej"
wystawa czynna pn-pt 16.00-20.00, sb-nd 12.00-18.00
UTW sala warsztatowa, ul. Twarda 2/4
godz. 16.30 "PIEŚNI DUSZY" - recital Beaty Czerneckiej - artystki Piwnicy pod Baranami
Klub Mamele, Pl. Grzybowski 12/16
impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego
od 18 sierpnia 2008 r., tel. 850 56 56
godz. 17.00 Wystawa prac Andrzeja Polca "AMCHU"
Green Galery, ul. Krzywe Koło 2/4
we współpracy z Green Galery
godz. 18.00 UROCZYSTE OTWARCIE FESTIWALU: THE JERUSALEM GREAT SYNAGOGUE CHOIR I KANTORZY: BENZION MILLER (USA), CHAIM ADLER (IZRAEL) & AZI SCHWARTZ (USA)
Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6
Mężczyzn obowiązuje nakrycie głowy. Miejsca nie są numerowane.
Wstęp po potwierdzeniu obecności, tel. 620 55 85; 652 16 48
godz. 20.00 Wernisaż wystawy zbiorowej grafik i ilustracji pt. "KORCZAK I JEGO DZIEŁO"
kurator: Maria Grazyna Szpyra, kierownictwo artystyczne: prof. Janusz Stanny, opiekun wystawy: Katarzyna Stanny
Foyer Teatru Żydowskiego, Pl. Grzybowski 12/16
godz. 20.30 60-LECIE PAŃSTWA IZRAEL w kreacjach aktorskich LEI KOENIG - Damy Sceny Narodowego Teatru "Habima"
Duża scena Teatru Żydowskiego, Pl. Grzybowski 12/16
impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 18 sierpnia 2008 r., tel. 850 56 56
8 WRZEŚNIA 2008, poniedziałek
godz. 17.00 Wernisaż wystawy "ŻYD NIEMALOWANY III -
Rysunki Franciszka Kostrzewskiego".
Autorzy: Paweł Szapiro, Magdalena Koralewska, Marta Kalamar, Agnieszka Kwaśniewska, Agnieszka Rydz
Wystawa zorganizowana przez BEIT Warszawa oraz Fundację Shalom
Godziny otwarcia wystawy: pn-pt 9-20.00, sb-nd - 11-21.00
Wystawa czynna do15 września.
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 8
godz. 17.00 Forum Młodych Jidyszystów - współczesna literatura i czasopisma literackie w jidysz - wykład Marka Tuszewskiego
godz. 17.00 Otwarcie księgarni Wydawnictwa Muza - fragmenty prozy I. B. Singera czyta Krystyna Czubówna
Restauracja Próżna-Hoiz, ul. Próżna 14
Księgarnia czynna pon.-pt. 17.00-21.00, sb.-nd. 12.00-20.00, ul. Próżna 14
godz. 17.00 "Rebeka. Historia jakich wiele" - otwarcie wystawy prac Grzegorza Kieniksmana
Brama przy ul. Próżnej 12, wystawa czynna do 14 września
INAUGURACJA PROJEKTU "PAMIĘĆ KAMIENIC" - OTWARCIE ULICY PRÓŻNEJ w dniach 8-11 września
godz. 17.30 Wernisaż Projektu Próżna 2008
Instalacje artystyczne na ulicy Próżnej; Kurator: Krystyna Piotrowska
swoje prace zaprezentują: Nelly Agassi (Izrael), Inga Fonar Cocos (Izrael), Elżbieta Janicka, Krystyna Piotrowska, Aleksandra Polisiewicz, Jadwiga Sawicka, Jacek Adamas, Wiktor Gutt, Andrzej Kokosza, Zygmunt Piotrowski, Tomasz Tatarczyk, Artur Żmijewski, Akademia Ruchu
Lokale przy ul. Próżnej 7/9
Instalacje czynne codziennie do 14 września w godz. 14.00-20.00
godz. 18.00 Koncert "Romania, Romania"
Yale Strom i Elizabeth Schwartz (USA)
Restauracja Próżna-Hoiz przy ulicy Próżnej 14
godz. 19.00 Forum Młodych Jidyszystów - projekcja filmu dokumentalnego o redakcji Forwerts w Nowym Jorku
Redakcja "Forwerts", ul. Próżna 14
godz. 19.00 "PÓŁ, ŻARTEM PÓŁ SERIO CZYLI PIERNIKALIA" - JUBILEUSZ 85-LECIA SZYMONA SZURMIEJA
w programie wystąpią: Hanna Banaszak, Eleni z zespołem, Lea Koenig (Izrael), Małgorzata Majewska, Joanna Rawik, Maryla Rodowicz, Izabela Skrybant i Tercet Egzotyczny, Hanna Śleszyńska, Gołda Tencer, Michał Bajor, Vadim Brodsky, Waldemar Dąbrowski, Piotr Gąsowski, Wojciech Gąssowski, Wiesław Gołas, Bohdan Łazuka, Jan Machulski, Wiesław Michnikowski, Daniel Olbrychski, Jerzy Połomski, Janusz Tencer, Jacek Wójcicki, Trubadurzy, Don Wasyl i Zespół Roma, aktorzy Teatru Żydowskiego
Scenariusz i reżyseria: Dawid Szurmiej
Kierownictwo muzyczne: Janusz Sent, Teresa Wrońska
Scenografia: Iza Chełkowska, Marta Grudzińska
Duża scena Teatru Żydowskiego, Pl. Grzybowski 12/16
Impreza towarzysząca. Wstęp za zaproszeniami
godz.20.30 Z CYKLU "PAMIĘĆ KAMIENIC" - projekt WARSZE Raphaela Rogińskiego - koncert na ulicy Próżnej
występują zespoły: Tupika - Norbert Kubacz, Patryk Zakrocki, Paweł Szamburski; Ircha Pneumatic Kwartet - Mikołaj Trzeaska, Michał Górczyński, Paweł Szamburski, Wacław Zimpel.
Scena na ul. Próżnej
9 WRZEŚNIA 2008, wtorek
godz. 15.30 Forum Młodych Jidyszystów - Prezentacja projektu "jidysz lebt"
Prowadzenie: Anna Rozenfeld, Dariusz Jażdżyk, Piotr Widłaszewski
Café Próżna, ul. Próżna 12
Godz. 17.00 ŻYDOWSKI SALON LITERACKI: "My, Żydzi Polscy" - Julian Tuwim
Występuje: Olga Sawicka, Gołda Tencer, Zbigniew Zapasiewicz, Dariusz Falana - klarnet, Katarzyna Nowakowska - fortepian, reżyseria: Gołda Tencer
Mała scena Teatru Żydowskiego, I Piętro, Pl. Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego
od 18 sierpnia 2008 r., tel. 850 56 56
godz. 17.30 OTWARCIE WYSTAWY PLAKATÓW LECHA MAJEWSKIEGO
Café Próżna, ul. Próżna 12
godz. 18.00 INAUGURACJA PROJEKTU "OPOWIEDZ MI SWOJĄ HISTORIĘ" - SPOTKANIE Z PROF. WŁADYSŁAWEM BARTOSZEWSKIM
Klub Mamele, Pl. Grzybowski 12/16
Wstęp po potwierdzeniu obecności, tel. 620 55 85; 652 16 48
godz. 18.00 Wernisaż wystawy fotografii Hanny Siudalskiej "KOLORY ŚWIATA"
utwór specjalnie skomponowany do wystawy Hanny Siudalskiej wykonają: Monika Szulińska (instrumenty perkusyjne) oraz Wojciech Malina Kowalewski (organy Hammond)
Restauracja Próżna-Hoiz, ul Próżna 14
godz. 18.30 Wernisaż wystawy fotografii Małgorzaty Krasuckiej "POTOMKOWIE", Dariusz Falana - klarnet
Patio Teatru Żydowskiego, Pl. Grzybowski 12/16
godz. 19.00 "W NOCY NA STARYM RYNKU" - spektakl Teatru Żydowskiego według I. L. Pereca, reż. Szymon Szurmiej, tłumaczenie: Horacy Safrin, Szymon Szurmiej, scenografia: Anita Brudzińska, choreografia: Zdzisław Starczynowski muzyka: Bernadetta Matuszczak
Duża scena Teatru Żydowskiego, Pl. Grzybowski 12/16
Spektakl Teatru Żydowskiego, wstęp za zaproszeniami
godz. 20.00 Z CYKLU "PAMIĘĆ KAMIENIC" - WARSZE - Projekt Raphaela Rogińskiego - koncert na ulicy Próżnej
występują: Shofar - Raphael Rogiński, Mikołaj Trzaska, Macio Moretti; Horny Trees; DJ Lenar - Hubert Zelmer, Maciej Trifonidis Bielawski, Paweł Szamburski
Scena na ul. Próżnej
godz. 21.30 Teatr formy "Babel"
reżyseria, scenografia i oprac. muzyczne Józef Markocki
występują: Ewelina Ciszewska, Monika Konieczna, Jan Kochanowski, Józef Markocki, Grzegorz Szymczyk
spektakl plenerowy, Pl. Grzybowski
10 WRZEŚNIA 2008, środa
godz. 15.30 Forum Młodych Jidyszystów - "Czy polscy Żydzi mówią w jidysz w XXI wieku?" - wykład Anny Gulińskiej,
Prezentacja projektu "Jidysze majses" realizowanego przez Fundację Bruchejon
Cafe Próżna, ul. Próżna 12
godz. 17.00 "YENTL" - spektakl Teatru Muzycznego z Łodzi
adaptacja opowiadania I. B. Singera: Agnieszka Smuga, scenariusz: Tibor Miklos, reżyseria: Paweł Kruk, scenografia: Ewa Posmyk, muzyka: Michel Legrand; występuje: Anna Dzionek
Duża scena Teatru Żydowskiego, Pl. Grzybowski 12/16
impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego
od 18 sierpnia 2008 r., tel. 850 56 56
Godz. 17.00 ŻYDOWSKI SALON LITERACKI: Promocja książki: "27 bajek żydowskich z fotografiami Andrzeja Polca" w wyborze Aleksandry Król.7 bajek autorstwa Jacoba Weitznera. We współpracy z Green Gallery
Klub Mamele, Pl. Grzybowski 12/16
Wstęp po potwierdzeniu obecności, tel. 620 55 85; 652 16 48
godz. 17.30 ŻYDOWSKI SALON LITERACKI: "Izrael po 60 latach" - spotkanie autorskie Konstantego Geberta, autora książki "Miejsce pod słońcem. Wojny Izraela"
Café Próżna, ul. Próżna 12
godz. 18.00 UROCZYSTY KONCERT: MINIATURY NA SMYCZKI I FORTEPIAN IMPROWIZUJĄCY" - LESZEK MOŻDŻER, ZOHAR FRESCO (IZRAEL) z Orkiestrą Aukso pod dyrekcją Marka Mosia
Miejsca nie są numerowane.
Kościół Wszystkich Świętych, Pl. Grzybowski 3/5
godz. 18.30 "Ostatni demon" - opowieści z bramy - spektakl Teatru NN
występuje Witold Dąbrowski
Scena Teatru Żydowskiego, I piętro, Pl. Grzybowski 12/16
Wstęp po potwierdzeniu obecności, tel. 620 55 85; 652 16 48
godz. 18.30 Z CYKLU "PAMIĘĆ KAMIENIC" - WARSZE - słuchowiska w ramach projektu Raphaela Rogińskiego
Lokal przy ulicy Próżnej 14
godz. 19.00 spektakl "U LEJZORKA" - reż. Elżbieta Protakiewicz
występują: Ewa Dąbrowska, Małgorzata Trybalska, Rafał Dajbor, Mikołaj
Műller, Henryk Rajfer, Dawid Szurmiej, Marek Węglarski, Wojciech Wiliński
Scenografia: Marta Grudzińska
Opracowanie muzyczne: Teresa Wrońska, Mirosław Kuźniak
Klub Mamele, Pl. Grzybowski 12/16
impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego
od 18 sierpnia 2008 r., tel. 850 56 56
godz. 20.30 Z CYKLU "PAMIĘĆ KAMIENIC" - WARSZE - projekt Raphaela Rogińskiego - koncert na ulicy Próżnej
występują: Budyń i Sprawcy Rzepaku - Ola Rzepka, Kasia Sprawka, Dariusz Sprawka, Jacek Szymkiewicz, Raphael Rogiński, Marcin Masecki, Macio Moretti
Scena na ulicy Próżnej
godz. 21.00 "RODZYNKI Z MIGDAŁAMI" - RECITAL NINY STILLER
Duża scena Teatru Żydowskiego, Pl. Grzybowski 12/16
impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego
od 18 sierpnia 2008 r., tel. 850 56 56
godz. 22.00 "OBRACHUNEK Z BOGIEM" - PIEŚNI GETTA WARSZAWSKIEGO
spektakl w oparciu outwory Władysława Szlengla, rez. Artur Hofman, opracowanie muzyczne - Teresa Wrońska, muzyka - Mirosław Jastrzębski, Teresa Wrońska
występują: Ewa Dąbrowska, Monika Chrząstowska, Dorota Salamon, Piotr Sierecki, Henryk Rajfer, Jerzy Walczak, Marek Węglarski
Restauracja Próżna-Hoiz przy ulicy Próżnej 14
11 WRZEŚNIA 2008, czwartek
godz. 10-17.30 Sesja naukowa: "Jidyszkajt - czy ma rodzaj żeński?" - pod opieką naukową dr Joanny Lisek (Uniwersytet Wrocławski)
10.00-11.00
1. Rabin Icchak Rapaport (UWr): O kilku wybitnych kobietach Tory i Talmudu
2. dr Andrzej Trzciński (UMCS): Ezrat naszim (babiniec) jako przestrzeń rzeczywista
3. Lidia Wąsik (UWr): Wajberszul (babiniec) jako przestrzeń kobiet - zogerkes i tchines
12.00-14.00
4. prof. Marcin Wodziński (UWr): Kobiety i chasydyzm - chasydyzm i kobiety
5. dr Magdalena Ruta (UJ): Jidyszkajt w PRL, czyli dawne i nowe opowieści Lili Berger (1916-1996)
6. Bella Szwarcman - Czarnota (Stowarzyszenie Midrasz): Przeszłość w teraźniejszości. Poezja i działania Ireny Klepfisz
7. dr Joanna Lisek (UWr): Pua Rakowski i jej walka o prawa kobiet
15.30-17.30
8. dr Mirosława Bułat (UJ): Z "teatralnego ringu" żydowskiej Ameryki" sensacyjny pojedynek szekspirowskiej królowej z Żydówką z Grodna
9. dr Renata Piątkowska (MHŻP): Poza Jidyszkajtem - Malarki warszawskie grupy "Kolor" (Mery Litauerówna, Gizela Hufnaglówna, Elżbieta Hirszberzanka)
10. dr Małgorzta Stolarska (MHŻP): Żydowska Wenus, Undula i Lilith. Trzy gracje żydowskiej sztuki
11. dr Elzbieta Chromiec (DWSSP "ASESOR"): Kobiety a inicjatywność na rzecz rewitalizacji kultury żydowskiej we współczesnej Polsce
Żydowski Instytut Historyczny, sala w Błękitnym Wieżowcu, ul. Tłomackie 3/5
godz.15.00 Forum Młodych Jidyszystów - Jidysz kompjuteraj - wykład Dariusza Jażdżyka
Cafe Próżna, ul. Próżna 12
godz. 16.00 Pokaz fragmentów filmu "MOJA SZKOŁA" w reż. Sławomira Grűnberga
scenariusz: Sławomir Grűnberg według pomysłu Gołdy Tencer
impreza towarzysząca, wstęp za zaproszeniami
godz. 17.00 OTWARCIE TANCBUDY: koncert SINGER'S FESTIVAL BAND
Tancbuda, skwer przed Teatrem Żydowskim
godz. 18.00 "Klezmerzy w Polsce i klezmerzy w USA - zmiana stylu i funkcji" - wykład Doroty Szwarcman
Cafe Prózna, ul. Prózna 12
godz. 18.00 SIOSTRY RAJFER (IZRAEL) W REPERTUARZE BARRY SISTERS, prowadzenie: Wojciech Wiliński
Tancbuda, skwer przed Teatrem Żydowskim
godz. 18.00 "OPOWIEDZ MI SWOJĄ HISTORIĘ" - spotkanie z Sigmundem A. Rolatem
Restauracja Próżna-Hoiz, ul. Próżna 14
godz. 18.00 Pokaz filmu "Bar micwa Zorro", scenariusz i reżyseria: Ruth Eckermann
Austria 2006, 90 min.
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 14
godz. 18.00 "Antykwariaty Żydowskie przed II wojną światową"
Wykład Andrzeja Skrzypczaka
We współpracy z Antykwariatami Warszawskimi "Lamus"
godz. 18.30 "Opowieść o Eliaszu" - spektakl w reż. Ernestyny Winnickiej
Występują: Ernestyna Winnicka, Ewa Dąbrowska i Piotr Sierecki
Mała scena Teatru Żydowskiego, Pl. Grzybowski 12/16
Wstęp po potwierdzeniu obecności, tel. 620 55 85; 652 16 48
godz. 18.30 Z CYKLU "PAMIĘĆ KAMIENIC" - WARSZE - słuchowiska w ramach projektu Raphaela Rogińskiego
Lokal przy ulicy Próżnej 14
godz. 19.00 Warsztaty pieśni jidysz - prowadzi Elizabeth Schwartz (USA)
Tancbuda, skwer przed Teatrem Żydowskim
godz. 19.30 "GOG I MAGOG" - Spektakl Teatru Jeleniogórskiego
reż. Michał Zadara, przekład: Jan Garewicz, występują: Jarosław Dziedzic, Piotr Konieczyński, Jacek Paruszyński, Piotr Żurawski
Klub Mamele, Pl. Grzybowski 12/16
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 18 sierpnia 2008 r., tel. 850 56 56
godz. 20.00 KONCERT MICHAŁA URBANIAKA - "ManhattanMan"
Występują: Michał Urbaniak (USA), Irene James (USA), Don Blackman (USA), Femi (USA), Troy Miller (USA), Otto Williams (USA)
Scena na ulicy Próżnej
godz. 21.00 "Nic co ludzkie" - spektakl sceny Prapremier InVitro z Lublina
Reż. Paweł Passini, Piotr Ratajczak, Łukasz Witt-Michałowski, muzyka: Paweł Passini, dramaturg: Artur Pałysa, występują: Joanna Król, Grażyna Rogowska, Szymon Sędrowski, Paweł Pabisiak, Robert Zawadzki
Duża scena Teatru Żydowskiego, Pl. Grzybowski 12/16
impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 18 sierpnia 2008 r., tel. 850 56 56
12 WRZEŚNIA 2008, piątek
godz. 15.00 "W KUCHNI MAMY SONI" - Gołda Tencer z przyjaciółmi
Restauracja Próżna-Hoiz przy ulicy Próżnej 14
godz. 16.00 Forum Młodych Jidyszystów - Blogi w jidysz - wykład Karoliny Szymaniak
Cafe Próżna, ul. Próżna 12
godz. 16.30 - 18.00 WARSZTATY TAŃCA ŻYDOWSKIEGO - prowadzi Steven Lee Weintraub (USA) z zespołem SINGER'S FESTIVAL BAND
Tancbuda, skwer przed Teatrem Żydowskim
godz. 17.00 Żydowski Salon Literacki - promocja książki prof. Szewacha Weissa "Między nami". Rozmowa z prof. Szewachem Weissem oraz Ewą Szmal.
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 8
godz. 17.00 SPEKTAKL "U LEJZORKA" - reż. Elżbieta Protakiewicz
występują: Ewa Dąbrowska, Małgorzata Trybalska, Rafał Dajbor, Mikołaj
Műller, Henryk Rajfer, Dawid Szurmiej, Marek Węglarski, Wojciech Wiliński
Scenografia: Marta Grudzińska
Opracowanie muzyczne: Teresa Wrońska, Mirosław Kuźniak
Klub Mamele, Pl. Grzybowski 12/16
impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego
od 18 sierpnia 2008 r., tel. 850 56 56
godz. 17-18.30 TAJEMNICE ALFABETU - warsztaty kaligrafii hebrajskiej, prowadzenie: Jakub Skrzypczak
Klub TSKŻ, dziedziniec Teatru Żydowskiego, Pl. Grzybowski 12/16
godz. 17.30 Spotkanie z poezją Doroty Płoszczyńskiej
Lokal redakcji "Forwerts", ul. Próżna 14
godz. 17.30 "PROJEKTUJEMY SYNAGOGĘ" warsztaty Moniki Krajewskiej
Uniwersytet Trzeciego Wieku Fundacji Shalom, ul. Twarda 2/4
godz. 17.30 "Tańczące Eurydyki" wernisaż wystawy Marzeny Dąbrowskiej
Lokal przy ul. Próżnej 14
godz. 18.00 SHABAT SHALOM
Świąteczny wieczór poprowadzą Etel Szyc, Jakub Skrzypczak
Wieczór uświetni występ Gienadija Ischakowa.
Zapraszamy na wspólne powitanie Szabatu i tradycyjny poczęstunek.
ulica Próżna
godz. 18.30 Żydowski Salon Literacki: promocja książki Elżbiety Cherezińskiej "Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum"
W spotkaniu wezmą udział: syn Etki Daum - Władysław Frenkiel oraz prof. Szewach Weiss, prowadzenie: Krzysztof Burnetko
Wstęp po potwierdzeniu obecności, tel. 620 55 85; 652 16 48
Klub Shalom
godz. 18.30 Warsztaty klezmerskie - prowadzi Yale Strom (USA)
Tancbuda, skwer przed Teatrem Żydowskim
godz. 19.30 "W TANCBUDZIE TANGO" - recital Moniki Chrząstowskiej
Tancbuda, skwer przed Teatrem Żydowskim
godz. 20.30 RECITAL CHAVY ALBERSTEIN - Wielkiej Damy Żydowskiej Piosenki z IZRAELA
Duża scena Teatru Żydowskiego, Pl. Grzybowski 12/16
impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego
od 18 sierpnia 2008 r., tel. 850 56 56
13 WRZEŚNIA 2008, sobota
INAUGURACJA PROJEKTU: JARMARK NA PRÓŻNEJ
godz. 12.00 Warsztaty tańca żydowskiego - prowadzi Steven Lee Weintraub (USA) z zespołem SINGER'S FESTIVAL BAND
Scena na ulicy Próżnej
godz. 14.00 Koncert klezmerski: Klezmer Connection (Austria)
scena na ulicy Próżnej
godz. 15.30 ABI MEN ZEJT ZICH - Dobrze, że się widzimy - program kabaretowy aktorów Tetaru Żydowskiego
godz. 16.30 "Kim chcę być, jestem na zawsze" - pantomimiczna animacja uliczna według pomysłu Grzegorza Grzywacza, występują Grzegorz Grzywacz i Marcin Masztalerz
Scena na ulicy Próżnej
godz. 17.30 Pokaz mody kostiumów teatralnych
Scena na ulicy Próżnej
godz. 11.30-13.00 Z cyklu "Bajkowy Świat Singera i Chagalla"
Spotkania dla dzieci przybliżające kulturę żydowską
Warsztaty artystyczne dla dzieci prowadzą: Etel Szyc i Hanna Kossowska
Klub TSKŻ, dziedziniec Teatru Żydowskiego, Pl. Grzybowski 12/16
godz. 12.00 "MÓJ MARZEC" recital Janusza Tencera z udziałem Sióstr Rajfer (IZRAEL), Magdalena Stoltz (Szwecja) - fortepian
Duża scena Teatru Żydowskiego, Pl. Grzybowski 12/16
impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 18 sierpnia 2008 r., tel. 850 56 56
godz. 12.00 "Szlakiem I. B. Singera i I.L. Pereca" - spacer po żydowskiej Warszawie - oprowadza Jan Jagielski
zbiórka przed wejściem głównym do Teatru Żydowskiego
godz. 12-14.00 Warsztaty Kuchni Żydowskiej - prowadzi Jakub Skrzypczak
Uniwersytet Trzeciego Wieku Fundacji Shalom, Ul. Twarda 2/4
godz. 13.00 "Chavy pieśni o miłości" - recital Patrycji Zywert
Damian Maksymiuk - fortepian
Tancbuda, skwer przed Teatrem Żydowskim
godz. 13.00 "Hobby naszych przyjaciół" - prezentacja prac plastycznych Izy Cieślak
restauracja Próżna Hoiz, ulica Próżna 14
godz. 13.30-15.00 "ZINGŻE MIR A LIDELE IN JIDYSZ - zaśpiewaj mi piosenkę po żydowsku"
warsztaty piosenki żydowskiej - prowadzi Teresa Wrońska
Klub TSKŻ, dziedziniec Teatru Żydowskiego, Pl. Grzybowski 12/16
godz. 13.30 PERŁY ŻYDOWSKIEGO TEATRU - RECITAL SARY FELDMAN (IZRAEL)
We współpracy z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce
Klub Mamele, Pl. Grzybowski 12/16
impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 18 sierpnia 2008 r., tel. 850 56 56
godz. 14.00 Andrzej Korybut Daszkiewicz podpisuje książkę "Joresz"
Księgarnia Wydawnictwa Muza, ul. Próżna 14
godz. 14.00 Żydowski Salon Literacki - spotkanie autorskie z Józefem Henem, autorem książki "Pingpongista", prowadzi Dariusz Bugalski
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 8
godz. 15.00 Wykład o kabale - prowadzi Jakub Skrzypczak
godz. 15.30 Żydowski Salon Literacki: spotkanie autorskie z Markiem Grońskim, autorem książki "Lokatorzy Pana Boga"
Klub Mamele, Pl. Grzybowski 12/16
Wstęp po potwierdzeniu obecności, tel. 620 55 85; 652 16 48
godz. 15.30 SIOSTRY RAJFER (IZRAEL) w repertuatrze BARRY SISTERS, prowadzenie: Wojciech Wiliński
Tancbuda, skwer przed Teatrem Żydowskim
godz. 16.00 Warszawa i Łódź. Żydowskie ślady obecności i nieobecności z perspektywy współczesnej fotografii - prezentacja multimedialna Piotra Piluka
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 8
godz. 16.00 Marta Sztokfisz podpisuje książkę "Księżniczka deptaku. Historia Edyty Klein"
Księgarnia Wydawnictwa Muza, ulica Próżna 14
godz. 16.30 "MOJE PIEŚNI" - recital Jagi Wrońskiej, artystki z Loch Camelot z Krakowa
Tancbuda, skwer przed Teatrem Żydowskim
godz. 16.30-18.00 czytanie Singera
Wanda Siemaszko, Helena Wilda, Mikołaj Muller, Jerzy Walczak
Redakcja "Forwerts", ulica Próżna 14
godz. 17.00 "THE YIDDISH RADIO SHOW"
występują: JOANNE BORTS (USA), ADRIENNE COOPER (USA), THERESA TOVA (KANADA), przy fortepianie MARILYN LERNER (USA)
Duża scena Teatru Żydowskiego, Pl. Grzybowski 12/16
impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 18 sierpnia 2008 r., tel. 850 56 56
godz. 17.00 Forum Młodych Jidyszystów: sekcja żydowskiego Pen-Clubu. Tłumaczenie krótkich form literackich na jidysz: fraszki Mikołaja Reja, Jana Kochanowskiego, polskie przysłowia i porzekadła ludowe.
Prowadzi Jakub Skrzypczak
Uniwersytet Trzeciego Wieku Fundacji Shalom, sala wykładowa, ul. Twarda 2/4
godz. 17.00 Maria i Przemysław Pilichowie podpisują książki: "Polska. Ilustrowany przewodnik", "Warszawa w 3 dni", "Nobliści znad Wisły, Odry i Niemna"
lokal Wydawnictwa Muza, ul. Póżna 14
godz. 17.30 "60 lat Izraela" - wykład prof. Szewacha Weissa
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 8
godz. 18.00 Koncert klezmerski: SINGER'S FESTIVAL BAND
Tancbuda, skwer przed Teatrem Żydowskim
Godz. 18.30 ŚNI MI SIĘ SEN - RZECZ O KOBIECIE - spektakl poetycko-muzyczny na podstawie utworów Marleny Zynger inspirowanych prozą I. B. Singera
Teksty: Marlena Zynger, reżyseria: Ernestyna Winnicka, choreografia: Jerzy Winnicki, muzyka: Dominika Świątek, Marlena Zynger, Patrycja Zywert, Izabella Krych, Anna Borowska, aranżacje muzyczne: Max Kowalski (Max Klezmer Band), scenografia: Rafał Zawistowski, wykonawcy: Agnieszka Wielgosz, Beata Deskur, Dominika Świątek, Katarzyna Zielińska i inni.
impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 18 sierpnia 2008 r., tel. 850 56 56
godz. 19.00 "NOC KLEZMERÓW" - koncert zespołów klezmerskich:
Wystąpią: KLEZMATICS (USA), Frank London i NIGUNIN TRIO (USA), Paul Brody (Niemcy) z zespołem: Christian Dawid, Christian Koegel, Martin Lillich, Michael Griener
koncert plenerowy na Pl. Grzybowskim
godz. 20.00 HAWDALA - uroczyste zakończenie szabatu
Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6
14 WRZEŚNIA 2008, niedziela
JARMARK NA PRÓŻNEJ
godz.12.00 warsztaty tańca żydowskiego prowadzi Steven Lee Weintraub (USA) z zespołem SINGER'S FESTIVAL BAND
Scena na ulicy Próżnej
godz. 14.00 Siostry Rajfer (Izrael) w repertuarze Barry Sisters
Scena na ulicy Próżna
godz. 15.00 "Dzień, w którym się zgubiłem" - spektakl według opowiadania I. B. Singera według pomysłu Marcina Masztalerza,
Występują: Grzegorz Grzywacz i Marcin Mastalerz,
Scena na ulicy Próżna
godz. 16.00 pokaz mody kostiumów teatralnych
Scena na ulicy Próżnej
godz. 12.00 Forum młodych jidyszywstów: Prezentacja stron "Kadysz dla Nieobecnych" i "Jidyszland.pl" - prowadzą
Grzegorz Kołacz i Gabriela Bidzińska z Fundacji Shalom
Uniwersytet Trzeciego Wieku Fundacji Shalom, sala wykładowa, ul. Twarda 2/4
godz. 12.00 Oprowadzanie po ulicy Próżnej - Prowadzenie Janusz Sujecki
zbiórka przed wejściem głównym do Teatru Żydowskiego
godz. 12.00 Oprowadzanie po Synagodze - oprowadzają Miriam Gonczarska i Bolesław Zając
Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6
godz. 12.00 Spotkanie literackie "Skrzypek na dachu" i "Sztukmistrz z Lublina"
- proza Szolema Alejchema i Izaaka Baszewisa Singera
Słowo wstępne: dr Katarzyna Buczek,
Udział biorą: Barbara i Jacek Bursztynowiczowie,
oprawa muzyczna: Joanna Stefańska-Matraszek i Janusz Tylman.
Cafe Zamek, Zamek Królewski w Warszawie, Pl. Zamkowy 4. Wstęp 10 zł.
godz. 12.00 Marta Sztokfisz podpisuje książkę "Księżniczka deptaku. Historia Edyty Klein"
Lokal Wydawnictwa Muza, ul. Próżna 14
Godz. 12-14.00 Warsztaty kuchni Jakub Skrzypczak
Uniwersytet Trzeciego Wieku Fundacji Shalom, ul. Twarda 2/4
godz. 12.30-14.00 Z cyklu "Bajkowy Świat Singera i Chagalla"
Spotkania dla dzieci przybliżające kulturę żydowską.
Warsztaty artystyczne dla dzieci prowadzą Etel Szyc i Monika Krajewska
Klub TSKŻ, dziedziniec Teatru Żydowskiego, Pl. Grzybowski 12/16
godz. 13.30 "Dawno temu w miasteczku" - opowieści w wykonaniu Grupy Studnia O.
Tancbuda, skwer przed Teatrem Żydowskim
godz. 13.30 Promocja książki "Ulica Próżna" autorstwa Rafała Chwiszczuka
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 8
godz. 14.00 "FUN BROD BIZ BROADWAY" - RECITAL JOANNE BORTS (USA), przy fortepianie: Marilyn Lerner (USA)
Duża scena Teatru Żydowskiego, Pl. Grzybowski 12/16
impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego
od 18 sierpnia 2008 r., tel. 850 56 56
godz. 14-15.30 Alef, Bejs, Gimel - ABC literatury jidysz - warsztaty prowadzi dr Jacob Weitzner
Uniwersytet Trzeciego Wieku Fundacji Shalom, ul. Twarda 2/4
godz. 15.00 Z cyklu "Bajkowy Świat Singera i Chagalla"
Warsztaty wycinanki żydowskiej prowadzi Monika Krajewska
(Prosimy o zabranie nożyczek z ostrym czubkiem)
Klub TSKŻ, dziedziniec Teatru Żydowskiego, Pl. Grzybowski 12/16
godz. 15.00 Andrzej Korybut Daszkiewicz podpisuje książkę Joresz
Lokal Wydawnictwa Muza, ul. Próżna 14
Godz. 15.00 "Miłośc i zazdrość w Biblii" wykład Belli Szwarcman Czarnoty
redakcja "Forwerts", ul. Próżna 14
godz. 15.00 "Sto pytań do Rabina"
Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6
godz. 15.00 Spotkanie z Ambasadorem Izraela w Polsce - Davidem Pelegiem
Klub Mamele, Pl. Grzybowski 12/16
godz. 16.00 Warszawa i Łódź. Żydowskie ślady obecności i nieobecności z perspektywy współczesnej fotografii - prezentacja multimedialna Piotra Piluka
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 8
godz. 16.00 "ZAPOMNIANE KSIĘŻYCE" - koncert pieśni sefardyjskich
Występuje Anya Jagielska z zespołem
Tancbuda, skwer przed Teatrem Żydowskim
godz. 16-18.00 Tradycyjna Kuchnia Żydowska - pokaz przyrządzania potraw prowadzą Etel Szyc i Hanna Kossowska
Skwer na Placu Grzybowskim
godz. 16.30 - 18.00 Czytanie Singera
Wanda Siemaszko, Helena Wilda, Mikołaj Muller, Jerzy Walczak
Redakcja "Forwerts", ulica Próżna 14
godz. 17.00 "EVERY MOTHER'S SON. SONGS OF WAR AND PEACEMAKING"
występują: Adrienne Cooper (USA), Christian David (NIEMCY),
przy fortepianie: Marilyn Lerner (USA)
Duża scena Teatru Żydowskiego, Pl. Grzybowski 12/16
impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego
od 18 sierpnia 2008 r., tel. 850 56 56
godz. 18.00 Koncert klezmerski: SINGER'S FESTIVAL BAND
Tancbuda, skwer przed Teatrem Żydowskim
godz. 19.30 KONCERT FINAŁOWY
"PIOSENKI ŻYDOWSKICH PODWÓREK"
Występują: EDYTA GÓRNIAK, JOANNE BORTS (USA), ADRIENNE COOPER (USA), THERESA TOVA(KANADA), Paul Brody z zespołem (NIEMCY) oraz aktorzy Teatru Żydowskiego: Kamila Boruta, Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Sylwia Najah, Joanna Przybyłowska, Izabella Rzeszowska, Dorota Salamon, Monika Soszka, Barbara Szeliga, Gołda Tencer, Małgorzata Trybalska, Roksana Vykaluk, Helena Wilda Kowalska, Marcin Błaszak, Genady Iskhakow, Ryszard Kluge, Grzegorz Kulikowski, Henryk Rajfer, Rafał Rutowicz, Piotr Sierecki, Dawid Szurmiej, Jerzy Walczak, Marek Węglarski, Wojciech Wiliński, Piotr Wiszniowski
Koncert plenerowy na Placu Grzybowskim
godz. 23.00 "Kołysanka dla pamięci"
Pomnik Bohaterów Getta, ul. Anielewicza róg ul. Zamenhofa