PERSONALIA

06-07-2018
Pożegnanie Joanny Puzyny-Chojki
To stereotyp pisać o kobiecie (teatrolożce, krytyczce), że była bardzo kobieca. A przecież taką Ją widzę, w nasyconych kolorach: miodowy blond, kwieciste spódnice, spojrzenie spod rzęs. Poważne i ciepłe spojrzenie, czasem kpiące.
06-07-2018
Anna Antoniewicz. Tupała i kopała, aż zdała egzamin
- To był dla mnie pracowity rok. Bardzo się rozwinęłam - mówi Anna Antoniewicz, aktorka Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, laureatka Plebiscytu "O Dziką Różę".
06-07-2018
Bartłomiej Cabaj: Ktoś czuwa nade mną
Bartłomiej Cabaj od roku aktor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Za role w tym sezonie publiczność nagrodziła go Dziką Różą, nagrodą dla najlepszego aktora. - Kocham takie spektakle, w których cały zespół jest jednym organizmem - mówi.
06-07-2018
Marcin Hycnar: Robić teatr dla ludzi
- Myślę, że dotychczasowy dobór repertuaru był chyba jak na Tarnów dobry, nie widzę w każdym razie powodu, by robić rewolucję - z Marcinem Hycnarem, dyrektorem artystycznym Teatru im. Solskiego, o minionym sezonie teatralnym i najbliższych planach repertuarowych rozmawia Beata Stelmach-Kutrzuba w Temi.
05-07-2018
Helena Norowicz: Mam przed oczami dwa obrazy siebie samej
W wieku 80 lat została modelką. Obecnie gra w dwóch teatrach. Jak sama przyznaje, jest pracoholiczką. - Uważam, że cały czas trzeba nad sobą pracować. Nic nie przychodzi lekko. Jeśli się niczego nie oczekuje od siebie, to inni też nie będą od nas nic oczekiwać. Ja pracowałam nad sobą, tak na wszelki wypadek - mówi aktorka Helena Norowicz.
05-07-2018
Tadeusz Janiszewski: To było nasze podwórko
- Bunt chyba miałem w genach, bo jedno z najwcześniejszych moich wspomnień to ucieczka z domu: z wózkiem i misiem w kierunku Wągrowca, żeby zobaczyć, co tam jest za horyzontem - opowiada Tadeusz Janiszewski, aktor i reżyser Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu.
03-07-2018
Mirosław Bieliński: Malowanie słowem jest dla mnie najważniejsze
- Kiedyś bardzo chciałem zagrać Szwejka i nawet pojawiła się taka propozycja, ale ostatecznie nie doszło do realizacji spektaklu. Dziś myślę, że jestem na tę rolę trochę za stary - mówi Mirosław Bieliński, aktor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, wyróżnionym w plebiscycie "O Dziką Różę" przez redakcję "Echa Dnia".
03-07-2018
Zosia Kucówna skończyła 85 lat
Zofia Kucówna - obchodząca w maju 85-te urodziny - w okraszonym życzeniami jubileuszowymi opisie Witolda Sadowego.
03-07-2018
90-te urodziny Zdzisława Słowińskiego
O zbliżających się - 90. - urodzinach Zdzisława Słowińskiego, aktora teatralnego i operetkowego, parodysty i wodewilisty - pamięta Witold Sadowy.
03-07-2018
Krzysztof Jasiński: Reżyser się nigdy nie zestarzeje
Spotykamy się w Teatrze STU, który założył ponad pół wieku temu. O STU zawsze mówi w liczbie mnogiej. Bo to rodzina. A jaki jest? Już po pierwszych minutach rozmawiamy, jakbyśmy się znali od dawna. Pojawia się błysk w oku, kiedy wspominamy początki teatru. Nie ukrywa wzruszenia, gdy mówi o tragicznych wydarzeniach w historii STU.