PERSONALIA

09-10-2019
Barbara Lubos: Śląsk daje nadzieję
- Dla mnie aktorstwo to... intuicja. To, co w duszy gra, ten żar wewnętrzny. Dzięki temu ten zawód mnie nie męczy i nie nuży i wciąż sprawia ogromną radość. Z Barbarą Lubos, aktorką Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach rozmawia Grzegorz Ćwiertniewicz w miesięczniku Śląsk.
08-10-2019
Janusz Kondratiuk: Robiłem brudne filmy, bo taka była rzeczywistość
Znakomity reżyser, twórca pamiętnych komedii, młodszy brat reżysera Andrzeja, którego pamięci poświęcił swój ostatni, głośny film "Jak pies z kotem", zmarł 7 października w swoim domu w podwarszawskim Łosiu. Janusz Kondratiuk miał 76 lat.
08-10-2019
Zmarł reżyser i scenarzysta Janusz Kondratiuk
Jego filmy porównywano z czeskim kinem lat 60., szczególnie z dziełami Milosa Formana. Uważał, że reżyser jest jak neurochirurg, który "dokonuje bezczelnej operacji na umyśle widza". Janusz Kondratiuk, twórca m.in. "Dziewczyn do wzięcia" i "Jak pies z kotem", zmarł w poniedziałek w wieku 76 lat.
08-10-2019
Odszedł Jan Kobuszewski
Polacy pożegnali aktora z miłością i szacunkiem należnym królom. Czy tylko nas rozśmieszał? A może przede wszystkim wzruszał.
08-10-2019
Maria Ciunelis: Zimny nóż w gorące serce
- Najważniejsze jest nawiązanie kontaktu z widzem, uwiedzenie go bądź nie. Najgorsza jest obojętność widza - mówi Maria Ciunelis, aktorka Teatru Ateneum w Warszawie.
07-10-2019
Politycy i artyści wspominają Jana Kobuszewskiego
Prezydent Andrzej Duda, minister kultury Piotr Gliński i wieloletni dyrektor Teatru Kwadrat Edmund Karwański wspominają Jana Kobuszewskiego.
07-10-2019
Malwina Ciechan. Pożegnanie (1980-2015)
O śmierci Malwiny Ciechan dowiedziałem się zupełnie przypadkowo - pisze Rafał Dajbor.
07-10-2019
Teresa Wądzińska: "rasowa estradowa" i "szeroka osoba"
- Starość? Nie istnieje. To nie my decydujemy o śmierci, ale możemy decydować o życiu, dbając o siebie. Moją misją jest praca dla innych, służenie ludziom - tak trzeba w kulturze - mówi Teresa Wądzińska, była aktorka Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie i Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
07-10-2019
Wężykiem, Jasiu, wężykiem...
Od kilku lat nie pojawiał się publicznie, stopniowo opuszczał ekrany telewizorów, a następnie sceny teatralne. Jednak gdy odszedł, smutek wyrażali przedstawiciele różnych pokoleń. Jan Kobuszewski zmarł 28 września w wieku 85 lat.
07-10-2019
Niezagrane role Jana Kobuszewskiego
Na widok Jana Kobuszewskiego ludziom uśmiechały się oczy, robiło się pogodniej na duszy i cieplej w sercu. Pan Jan musiał mieć tego świadomość, ale też te reakcje wprowadzały go w zakłopotanie. Nigdy nie zabiegał o łatwą popularność i nie schlebiał tanim gustom. Co ciekawe, często szedł pod prąd.