PERSONALIA

12-09-2018
Jerzy Szczudlik: Od bankowca do pisarza
Jerzy Szczudlik był bankowcem. Ale nie poświęcił całego życia pomnażaniu pieniędzy. Teraz jest znanym i uznanym dramatopisarzem. Jego sztuki wystawia między innymi olsztyński Teatr przy Stoliku.
12-09-2018
Anioł Giordano ma afazję
Latem 2014 roku Krzysztof Globisz przeszedł rozległy udar mózgu. Przez miesiące był na granicy życia, a lekarze nie dawali nadziei. On jednak powoli, uparcie wracał do zdrowia. I do zawodu. W Krakowie zaczynają się właśnie zdjęcia do pełnometrażowego filmu z Globiszem w roli głównej.
11-09-2018
Druga strona Fryderyka
- Zależało mi, by opowiedzieć o człowieku z krwi i kości - o roli Fryderyka Chopina w spektaklu Teatru TV - mówi Krzysztof Szczepaniak, aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie.
11-09-2018
Aleksander Machalica: Za późno tu się znalazłem
- Wszystko, co najważniejsze, dzieje się, kiedy dorastamy. A jak człowiek ma za sobą kawałek życia, trochę doświadczeń, to... No i przychodziłem tu jednak z myślą, że znowu "na chwilę" - mówi Aleksander Machalica, aktor Teatru Nowego w Poznaniu.
11-09-2018
Lowe: Gałkowska
Małgorzata Gałkowska, aktorka Starego, jest jednocześnie zawsze taka sama (profeskowa) i za każdym razem inna (w roli). Nie wchodzi na scenę, żebyśmy ją podziwiali. Nie sobie robi dobrze, tylko nam, widowni, i w ogóle sztuce dobrze. Jest nieegoistyczną, wspaniałą artystką z fokusem na całość.
11-09-2018
Z bytomskiego familoka na sceny Nowego Jorku
Bilet na spektakl "Kabaret" w reżyserii Sama Mendesa kupiła za pieniądze wygrane w bilard. Miała wówczas 17 lat i nigdy wcześniej nie była w teatrze. Dziś jest jednym z najbardziej rozchwytywanych nazwisk amerykańskiego teatru - pisze Mateusz Witkowski w portalu Gazeta.pl.
10-09-2018
Hanna Smólska: pożegnanie
W Warszawie, w wieku 97 lat, zmarła Hanna Smólska, która przez kilkadziesiąt lat związana była z Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Grała w najważniejszych przedstawieniach tej sceny.
10-09-2018
Lucyna Malec: Aktorstwo ma we krwi
- Mam świadomość, że jestem aktorką z zacięciem komediowym i choć czasem marzy mi się wykorzystanie wewnętrznego potencjału dramatycznego, to zgadzam się z tymi kolegami, którzy mówią, że trudniej jest zagrać komedię niż dramat - mówi Lucyna Malec, aktorka Teatru Kwadrat w Warszawie.
08-09-2018
Maja Gadzińska: aktorstwo to zawód dla wytrwałych
Molly w "Ghost", Katka Kudłatka w "Avenue Q", Sandy w "Grease" i Esmeralda w "Notre Dame de Paris" to tylko kilka scenicznych wcieleń Mai Gadzińskiej, aktorki Teatru Muzycznego w Gdyni. - Jeszcze w kulisach zdarza mi się bardzo denerwować, ale później zupełnie znikam, jest już tylko postać - mówi.
07-09-2018
Jan Peszek: Życie jest jak przeciąg
Ma niesamowitą charyzmę, genialne role na koncie, profesurę i miano mistrza. Praca nakręca go jak ruletka hazardzistę. Ale ponad wszystko kocha życie. Żartuje, że razem z żoną Teresą mają... 150 lat, ale trzymają się wyśmienicie. Wciąż ma niespożytą energię, siłę i wyobraźnię. I zabawne rytuały. Nigdzie nie rusza się bez starego misia córki Marysi, macha do portretów swoich przodków i... kumpluje się ze zmarłymi.