PERSONALIA

15-11-2018
Krzysztof Penderecki kończy 85 lat
Krzysztof Penderecki, jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów i dyrygentów obchodzi 85. urodziny. Artysta od blisko 60-ciu lat nieustannie komponuje, od 46-ciu jako dyrygent prowadzi najsłynniejsze orkiestry świata.
15-11-2018
Jesteśmy jak jętki, żyjemy za krótko
- Staram się być dość uważny w pracy z innymi osobami z alternatywną motoryką i sensoryką. Choć czuję, że jako paralicie jest mi łatwiej w tej materii, niż byłoby wam - Rafał Urbacki w rozmowie z Eweliną Godlewską-Byliniak i Justyną Lipko-Konieczną, w ostatnim rozdziale książki "Niepełnosprawność w teatrze i performensie".
13-11-2018
Bernard Krawczyk - aktor wszechstronny i delikatny
Jako aktor Bernard Krawczyk pojmowany był jako artysta wielostronny, którego kunszt wykraczał poza jedną podstawową formułę.
13-11-2018
Muza spływa na człowieka jak mgiełka
Jerzy Szczudlik z Łupstycha pochodzi z Sanoka, jednak pokochał Warmię i tu tworzy. Jego sztuka "Bal u Naujacka" była głównym akcentem kulturalnym obchodów 665-lecia Olsztyna. 31 października w ratuszu przedstawił ją Teatr przy Stoliku.
13-11-2018
Mirosław Jękot: Komedia zmusza do myślenia
- Bardzo lubię grać w komediach, to gatunek uniwersalny, dający radość, chwile zapomnienia - rozmowa z Mirosławem Jękotem, aktorem filmowym, telewizyjnym i teatralnym.
13-11-2018
Anna Kłos-Kleszczewska: Arystokracja aktorstwa. Fanfara
Podstawowa sprawa to ta, że Anna Kłos-Kleszczewska rozumie, co mówi. To jest, wbrew pozorom, nieczęste zjawisko. Mówi mózgiem, nie instynktem.
10-11-2018
Pani Basia. Barbara Muszyńska-Piecka świętuje 50-lecie obecności na scenie
Zdaje się, że pomysł na uhonorowanie Barbary Muszyńskiej-Piecka urodził się wśród kolegów Białostockiego Teatru Lalek spontanicznie. Pewnie sama bohaterka nie zgodziłaby się na jakiś benefis czy jubileusz. Byłaby to dla niej zapowiedź rozstania z teatrem. Chcą pożegnać! Rzecz nie do wyobrażenia. A jednak rok 2018 jest rokiem jubileuszowym. Barbara Muszyńska-Piecka świętuje 50-lecie obecności na scenie.
10-11-2018
Gracjan Kielar: Józef Piłsudski jak Święty Mikołaj
- Ja, gdy przebieram się za Piłsudskiego, zmieniam się w ikonę. Tylko, albo aż. Każdy wyciąga sobie z niego to, co mu jest najbliższe - rozmowa z Gracjanem Kielarem, aktorem Teatru Nowego w Łodzi, który 11 listopada wystąpi w roli Marszałka.
09-11-2018
Anna Polony: Urodziłam się trochę za późno
Kochana przez widzów, uwielbiana przez studentów. Wielka aktorka Anna Polony tęskni do czasów, kiedy słowo w teatrze miało swoją wagę, a reżyserzy szanowali wielkich dramaturgów. W serialu "Drogi wolności" gra nestorkę krakowskiej rodziny w czasach walki o niepodległość.
09-11-2018
Rafał Szatan: Czasami siebie nienawidzę
- W gliwickim teatrze grałem w okresie, gdy studiowałem w Katowicach. Moim pierwszym spektaklem był "High School Musical on Stage", w którym grałem główną rolę, i był to mój debiut na scenie teatralnej - mówi aktor i wokalista Rafał Szatan.