PERSONALIA

16-07-2018
Joanna Kulmowa: Requiem ku pamięci
Czy może być piękniejsze pożegnanie artysty niż to, w którym ludzie sztuki oddają mu hołd pamięci dźwiękiem i słowem? 17 czerwca br. odeszła do domu Pana Joanna Maria Kulmowa, człowiek wielkiej wrażliwości, artystka, która za życia zostawiła swój ślad nie tylko w sztuce, ale też - co chyba najważniejsze - w sercach Polaków.
13-07-2018
Magda Grąziowska: Opuszczam Kielce z bólem serca i... poczuciem straty
- Nie żegnam się ostatecznie z Teatrem Żeromskiego, wręcz przeciwnie - furtka zostaje otwarta - mówi aktorka Magda Grąziowska, od przyszłego sezonu w Starym Teatrze w Krakowie.
12-07-2018
Jarosław Marek Rymkiewicz kończy 83 lata
Poeta, dramaturg, literaturoznawca i tłumacz, Jarosław Marek Rymkiewicz 13 lipca kończy 83 lata.
12-07-2018
Synergia pustki. Jan Ciechowicz i Joanna Puzyna-Chojka in memoriam
Nagła śmierć Jana Ciechowicza i tragiczny wypadek Joanny Puzyny-Chojki zaskoczyły i pogrążyły w smutku ich najbliższych, tysiące uczniów, znajomych i przyjaciół. Te dwa uderzenia, przedzielone ledwie niespełna dziesięcioma miesiącami, to zdecydowanie więcej niż dwa pożegnania. Powstała pustka, która nie ma najmniejszej ochoty odejść - pisze Piotr Wyszomirski w Gazecie Świętojańskiej.
12-07-2018
Tomasz Konieczny: Czuję ulgę
- Zrobiłem wszystko, żeby nie śpiewać, a zostałem śpiewakiem. Więc tak chyba musiało być. Nie wierzę w przypadki - rozmowa z Tomaszem Koniecznym, pierwszym Polakiem, który wystąpi na festiwalu wagnerowskim w Bayreuth.
09-07-2018
Krystyna Janda: Jestem dochodowym przedsięwzięciem
"Moje życie wtedy to był absolutny koszmar. Płakałam, upadałam, a potem się podnosiłam i grzecznie walczyłam dalej" - tak Krystyna Janda wspomina czasy, kiedy budowała swój teatr. Właśnie ukazał się trzeci tom jej dzienników.
07-07-2018
Izabella Olszewska: Wielobarwność i przeobrażenia to esencja aktorstwa
- To czego najbardziej nie znoszę w teatrze, to nijakości reżyserów, którzy uważają, że ich rola kończy się na rozdaniu ról i daniu aktorom sygnału do grania. Takich zawsze było i jest niestety najwięcej. Nie wiem, czy wynika to bardziej z pustki intelektualnej czy z lenistwa, ale efekt jest zawsze ten sam - mówi Izabella Olszewska, emerytowana aktorka Narodowego Starego Teatru w Krakowie.
06-07-2018
Pożegnanie Joanny Puzyny-Chojki
To stereotyp pisać o kobiecie (teatrolożce, krytyczce), że była bardzo kobieca. A przecież taką Ją widzę, w nasyconych kolorach: miodowy blond, kwieciste spódnice, spojrzenie spod rzęs. Poważne i ciepłe spojrzenie, czasem kpiące.
06-07-2018
Anna Antoniewicz. Tupała i kopała, aż zdała egzamin
- To był dla mnie pracowity rok. Bardzo się rozwinęłam - mówi Anna Antoniewicz, aktorka Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, laureatka Plebiscytu "O Dziką Różę".
06-07-2018
Bartłomiej Cabaj: Ktoś czuwa nade mną
Bartłomiej Cabaj od roku aktor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Za role w tym sezonie publiczność nagrodziła go Dziką Różą, nagrodą dla najlepszego aktora. - Kocham takie spektakle, w których cały zespół jest jednym organizmem - mówi.
(aktualna strona: 1) następna strona »