PERSONALIA

27-02-2017
Gustaw Lutkiewicz (29.06.1924-24.02.2017). Pożegnanie
Gustaw Lutkiewicz - aktor zmarły kilka dni temu - we wspomnieniu Witolda Sadowego.
27-02-2017
Krystyna Sienkiewicz (14.02.1935 - 12.02.2017). Pożegnanie
Krystynę Sienkiewicz - uwielbianą przez widzów aktorkę teatralną, filmową i estradową - wspomina Witold Sadowy.
27-02-2017
Jacek Hałas: Gram na tradycji nową pieśń
- Można wiązać ze sobą małe grupy ludzi w coraz większe sieci. Wspólnoty zawsze były takimi sieciami. To mnie interesuje - muzyka i tekst, śpiew i taniec, jako pewien język społeczny - mówi Jacek Hałas w rozmowie z Jackiem Kopcińskim w Teatrze.
25-02-2017
Agnieszka Mandat: Trzeba myśleć własnymi myślami, a nie cudzymi. Lepsze najgłupsze swoje myśli niż najlepsze czyjeś
- Mój udział w "Pokocie" pokazuje, jak nieprzewidywalny jest zawód aktora, a podsumowując dorobek - dzisiaj to wiem - warto zawsze postawić trzy kropki. Przekonałam się sama, że można dostać zupełnie zaskakującą rolę w filmie wspaniałej reżyserki nawet po 40 latach pracy, gdy człowiek już sądzi, że zna ten świat na wylot. Mam nadzieję, że otwieram nowy rozdział.
25-02-2017
Miłość życia Danuty Szaflarskiej
Kilkanaście lat temu poprosiłem Danutę Szaflarską, by przeczytała w radiu fragmenty wspomnień Elli Schulz-Podstolskiej o jej niezwykłym wuju Brunonie Schulzu. Aktorka zrobiła to tak, że słuchacze radiowej Jedynki mieli wrażenie, że słuchają nagrania archiwalnego prawdziwej siostrzenicy wielkiego Brunona - wspomina Jan Bończa-Szabłowski w Rzeczpospolitej.
25-02-2017
Nieśmiała dziewczynka
- Mam taką konstrukcję, że muszę upaść, żeby móc się potem pozbierać i ruszyć do przodu. Julia Wyszyńska. Portret aktorki na blogu Mike'a Urbaniaka Pan on Kultury.
24-02-2017
Rafał Zawierucha: Czasem trzeba zwariować. Dla roli
- Zbigniew Zapasiewicz, który uczył mnie na studiach, mówił, że ten zawód jest tak nienormalny i niepoważny, że trzeba go traktować w stu procentach serio - mówi Rafał Zawierucha, pochodzący z Kielc, aktor Teatru Współczesnego w Warszawie.
24-02-2017
Krzysztof Ławniczak - jedyny taki teatralny oficer
Legenda głosi, że "Zapiski oficera Armii Czerwonej" to taki spektakl, który - niezależnie od tego kiedy pojawi się w repertuarze - zawsze się "sprzeda" i niemal za każdym razem wystawiany jest przy komplecie widowni. Nigdy nie został odwołany. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że przedstawienie to w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku wystawiane jest już od 25 lat, a Krzysztof Ławniczak w postać młodszego lejtnanta Miszy Zubowa wcielił się już ponad 650 razy.
24-02-2017
Mateusz Rusin: Talent, otwartość i skromność
O wikarym z "Rancza", rosyjskiej duszy i smaku cukierków oraz o tym, dlaczego w rodzinnych Świebodzicach nie ma już Wolności - opowiada Mateusz Rusin, aktor Teatru Narodowego.
23-02-2017
Tadeusz Łomnicki: Mały Rycerz słono płacił za sławę
Mija ćwierć wieku od chwili, w której w poznańskim Teatrze Nowym rozegrał się ostatni akt życia jednego z najwybitniejszych polskich aktorów powojennych. Gdyby żył, Tadeusz Łomnicki (+ 65) obchodziłby w tym roku 90. urodziny.
(aktualna strona: 1) następna strona »