PERSONALIA

23-09-2017
Świat w podwójnym zwierciadle
Jest typem gawędziarza. Swoje życie przedstawia jako ciąg barwnych anegdot, w których odbija się sedno jego twórczości filmowej, telewizyjnej i teatralnej. W niezliczonych produkcjach - od kultowych seriali "Wojna domowa" i "Czterdziestolatek", przez kinowe komedie i dramaty, po niezapomniane spektakle teatralne - nieustannie starał się odkrywać prawdę o nas samych. Z powodzeniem.
22-09-2017
Jerzy Szczudlik: Jak Otto spotkał Ericha
W tym roku mija 110 Lat od powstania kamienicy Naujacka w Olsztynie. Z tej okazji Jerzy Szczudlik z Łupstychu napisał sztuką "Bal u Naujacka". Osadzoną w realiach tamtych lat. Sztuka powstała na zamówienie osób związanych z Towarzystwem Kultury Teatralnej -tłumaczy Jerzy Szczudlik. O jej autorze pisze Władysław Katarzyński wGazecie Olsztyńskiej.
22-09-2017
Grzegorz Królikiewicz, wielka postać polskiego kina, nie żyje
Królikiewicz był ekscentrycznym geniuszem pełnym paradoksów - wojującym prawicowcem, nacjonalistą i wyznawcą teorii spiskowych, a jednocześnie twórcą awangardowym, autorem analiz twórczości papieża lewicowej awangardy Jeana-Luca Godarda.
22-09-2017
Jitka Stokalska: Perły opery buffa
Odwzajemniona miłość Jitki Stokalskiej do Polski trwa już pół wieku. Ten fakt specjalnym cyklem operowych spektakli, wręcz minifestiwalem opartym na realizacjach Jitki Stokalskiej, uświetnia Warszawska Opera Kameralna, instytucja, z którą reżyserka związana jest od ponad czterech dekad.
21-09-2017
Gliński o śmierci Królikiewicza: to wielka szkoda dla polskiej kultury
- Śmierć Grzegorza Królikiewicza to wielka szkoda dla polskiej kultury - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Reżyser zmarł w czwartek w wieku 78 lat.
21-09-2017
Jerzy Zoń: Dla mnie teatr to jest metafora, królestwo poezji
- Dla mnie teatr to jest metafora, królestwo poezji. Publicystykę w nim traktuję jako nieszczęsne dziedzictwo - rozmowa z z Jerzym Zoniem, dyrektorem Teatru KTO w Krakowie.
20-09-2017
Mateusz Burdach: Aktorstwo to ciągłe odkrywanie samego siebie
- Rola cały czas jest w procesie twórczym, bo każdy dzień, miesiąc, rok przynosi nam nowe doświadczenia, które przekładają się na wyraz artystyczny na scenie. Przez trzy lata od premiery ja się zmieniłem i rola napęczniała warsztatem aktorskim, który nadal kształcę - rozmowa z Mateuszem Burdachem o "Siostrach Parry" i roli agenta teatralnego, w którą wciela się na deskach Teatru Muzycznego w Toruniu.
19-09-2017
Jan Ciechowicz: zarażał swoją pasją teatralną
Z prawdziwym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jana Ciechowicza. Odszedł od nas przedwcześnie i nieoczekiwanie wybitny humanista, profesor zwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego i twórca teatrologii na tej uczelni, krytyk teatralny, pisarz, wychowawca i Mistrz pokoleń gdańskich polonistów - piszą w nekrologu Przewodniczący Sejmiku i Marszałek Województwa Pomorskiego w Gdańsku.
19-09-2017
Piękny benefis Barbary Kubiak - 30 lat w Gmachu pod Pegazem
Barbara Kubiak zakończyła swój niedzielny benefis trzydziestolecia pracy artystycznej kreacją arii Toski "Żyłam dla sztuki". Ale żyje ona nie tylko dla niej.
16-09-2017
Zmarł trójmiejski teatrolog Jan Ciechowicz
W nocy z piątku na sobotę zmarł prof. Jan Ciechowicz, teatrolog, miłośnik teatru, stały widz wszystkich trójmiejskich i nie tylko trójmiejskich przedstawień teatralnych, współpracownik trójmiejskiej "Wyborczej" od początku jej istnienia. Miał 68 lat.
(aktualna strona: 1) następna strona »