OPINIE

19-09-2018
Komentarze po pierwszym pokazie "Kleru": wielki, ważny, powalający film
Wspaniały, powalający, ważny i wielki film, który może wywołać debatę i zmiany - tak komentowano film "Kler" po jego pierwszym pokazie podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Pojawiły się też głosy, że film "przeczernia" obraz duchowieństwa i Kościoła.
19-09-2018
Córka Tuwima: "Jestem pewna, że Julian Tuwim sprzeciwiłby się takiej interpretacji zawartości swoich wierszy dla dzieci"
"Zmiany sensu, czy jak to Teatr nazywa, nowego odczytywania utworów, trzeba dokonywać ostrożnie, tak, żeby nie przekroczyć granicy, gdzie ta nowa interpretacja bez wiedzy odbiorcy odbiera pierwotnym utworom ich zamierzony sens" - o zastrzeżeniach do nowego spektaklu pisze Ewa Tuwim-Woźniak w liście do Teatru Banialuka.
19-09-2018
Trzask-prask po pysku: muzyka i przemoc
"One są szalone" - to była moja pierwsza myśl po wysłuchaniu początku koncertu Dakh Daughters w CK Zamek. Szalone tak, jak czarownice, artystki, wojowniczki. Szalone, czyli nieznające barier, ustalające własne zasady gry, wychodzące poza schemat, przesuwające konteksty, bez skrępowania bawiące się literaturą, muzyką, ciałem i publicznością - pisze Aleksandra Kujawiak w portalu kultura.poznan.pl.
19-09-2018
Teatr to nie jest miejsce dla tchórzy
- Teatr i kino są częściowo opanowane przez filistrów i drobnomieszczan - ludzi bojących się głośno mówić. Polskie teatry grają odważne sztuki obyczajowe sprzed lat. Na palcach jednej ręki można policzyć ważne dramaty współczesne napisane przez Polaków - mówi Wojciech Tomczyk w rozmowie z Piotrem Zarembą w Sieciach.
18-09-2018
Stanisław Radwan: Muzyczny jasnowidz
Uczeń Wojtyły, Pendereckiego, twórca muzyki do "Wesela" Wajdy i Piwnicy pod Baranami mówi o sobie w książce "Zagram ci to kiedyś" - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
18-09-2018
Polski Przedsiębiorca 2017 Gazety Polskiej Codziennie: Krakowski Teatr Komedia
Działający od trzech lat w formie spółki z o.o. Krakowski Teatr Komedia nie jest jedynym prywatnym teatrem w Polsce. Jednak jego sposób funkcjonowania jest wyjątkowy. Komedia nie korzysta z państwowego wsparcia, unijnych grantów czy jakichkolwiek innych dotacji. Swoją działalność opiera na współpracy ze sponsorami, oferując im wystawienie spektaklu w wybranym miejscu czy przygotowanie go od podstaw, oraz na sprzedaży biletów.
18-09-2018
Dwa listy, czyli czyj teatr
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego okazał się wyjątkowo popularną instytucją. List w obronie jej dyrektor podpisało sporo ponad pół tysiąca osób - pisze Bronisław Wildstein w tygodniku Sieci.
18-09-2018
Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2017/2018
Jak co roku, redakcja miesięcznika "Teatr" ogłosiła ankietę "Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2017/2018".
17-09-2018
Etiuda z molestowaniem w tle
Parafrazując hashtag #metoo, można byłoby zapytać #onteż? W prokuraturze ruszyło śledztwo w sprawie Ryszarda A., kandydata na stanowisko dyrektora olsztyńskiego teatru Jaracza i niechlubnego bohatera reportażu "Masz zrobić striptiz przede mną. Po aktorsku". Pisze Daria Bruszewska-Przytuła w Gazecie Olsztyńskiej.
17-09-2018
Radwan
Stanisław Radwan mnie wzrusza. Fascynuje, ciekawi, ale przede wszystkim chyba jednak wzrusza. Wzruszenie nie musi być przecież jedynie afektem wynikającym z emocjonalności, to także rodzaj wdzięczności za wszystko, co kompozytor nam ofiarował, czym obdarza nas wciąż. Czekając na książkowy wywiad Jerzego Illga ze Stanisławem Radwanem, warto ucieszyć się z niezwykłego dokumentu o kompozytorze który wyreżyserowała Teresa Czepiec - pisze Łukasz Maciejewski w Kalejdoskopie.