OPINIE

04-04-2020
Teatr jako dziedzina sztuki przetrwa epidemię, nie mam wątpliwości
- Co do tego, że teatr jako dziedzina sztuki przetrwa epidemię, nie mam wątpliwości. Były już dużo trudniejsze okoliczności, które mogły go wykończyć i jakoś zawsze ta potrzeba bliskiego kontaktu międzyludzkiego wygrywała. Ale pytanie, czy przetrwają ją artyści jest już jak najbardziej zasadne - z Pawłem Sztarbowskim, zastępcą dyrektora ds. programowych Teatru Powszechnego w Warszawie, rozmawia Wiesław Kowalski w Teatrze dla Wszystkich.
04-04-2020
Jerzy Stuhr: Ukryłem się na wsi i przygotowuję się do zagrania Stalina
Czym zajmowałby się pan i gdzie by pan był, gdyby nie koronawirus? I co pan robi teraz? - w pierwszym odcinku nowego cyklu Gazety Wyborczej na pytania Jacka Szczerby odpowiada Jerzy Stuhr.
04-04-2020
Prof. Gliński w GPC: Kultura przeniosła się do internetu
W nieco wymuszony i przyspieszony sposób będzie się dokonywała zmiana sposobu odbioru kultury - powiedział w wywiadzie dla Gazety Polskiej wicepremier prof. Piotr Gliński. Rozmowa pod tytułem "Kultura przeniosła się do internetu" została opublikowana w sobotnio - niedzielnym wydaniu GPC.
04-04-2020
Nie upraszczać rzeczywistości
- Kiedy zaczynałam dyrekcję w Gorkim, było dla nas ważne, aby tureccy, izraelscy czy też pochodzący z jeszcze innych pozaeuropejskich krajów reżyserzy i reżyserki mogli inscenizować na niemieckich scenach klasyczny niemiecki kanon, gdyż do tej pory takiego zwyczaju nie było - mówi Shermin Langhoff, dyrektorka Maxim Gorki Theater w Berlinie, w rozmowie z Iwoną Uberman w miesięczniku Teatr.
03-04-2020
14 tys. zł dla artysty, dotacje dla instytucji. Jak Gliński rozda 20 mln na kulturę w sieci?
Minister kultury Piotr Gliński podpisał rozporządzenie o nowym programie dofinansowania kultury w czasie epidemii. Pieniądze twórcy zobaczą zapewne nie wcześniej niż za trzy miesiące, gdy resort rozstrzygnie konkurs. A jak to wygląda w Europie? - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
03-04-2020
Artyści w dobie pandemii: "Walczymy o przetrwanie"
- Nikt z nas nie chce zapomogi, każdy wolałby dostać pieniądze za swoją pracę - mówi Jerzy Snakowski, animator kultury i popularyzator opery.
03-04-2020
Nauczyliśmy się słuchać naszych odbiorców
Dziś kultura nastawiona jest na widza. Porzucono myślenie o swojej nieomylności i przekonaniu, że zarządzający wiedzą lepiej, czego potrzebuje odbiorca - pisze Łukasz Wudarski, dyrektor Dworu Artusa w Toruniu.
03-04-2020
Odszedł mistrz. Wspomnienie o Krzysztofie Pendereckim
W niedzielę w Krakowie zmarł wybitny polski kompozytor, dyrygent i pedagog - Krzysztof Penderecki. Wielokrotnie odwiedzał nasz region, uczestnicząc w koncertach odbywających się w miastach województwa śląskiego. Interesował się budową siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia - odwiedzał ją często nie tylko z okazji prawykonań lub wykonań jego utworów przez muzyków orkiestry. Wspominają ludzie, którzy go znali - pisze Marta Odziomek w Gazecie Wyborczej - Katowice.
03-04-2020
"Zemsta" Fredry w czasie zarazy
Pośród morza informacji o koronawirusie rozlewających się w telewizji znalazła się nowa inscenizacja Fredrowskiej "Zemsty". Nie sugeruje to wcale, że jej realizatorzy pozwolili sobie tytuł ten zinterpretować jako odwet kogoś na kimś za pandemię - pisze Sławomir Pietras w Tygodniku Angora.
03-04-2020
Hana Umeda - myśleć o tańcu brzuchem
- Nauka tańca i w ogóle tradycyjnych sztuk w Japonii polega na tym, że nauczyciele raczej niczego nie tłumaczą. Mówi się często, że uczeń powinien wręcz "wykradać" nauczycielowi umiejętność i niczego nie dostanie na tacy.