OPINIE

16-11-2018
"Sól ziemi. Obywatele 1918" - o historii inaczej...
- "Sól ziemi" jest niedokończoną powieścią, ale gotową partyturą. Metrum epickie, psychodynamika żywego języka - wszystko tutaj mamy. To jest tekst, który zachęca do opowieści - mówi Małorzata Litwinowicz w rozmowie z Jarosławem Kaczmarkiem.
16-11-2018
Michał Telega, student reżyserii: marzę o twórczym Paryżu
Michał Telega, gorliczanin, student reżyserii teatralnej na Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie zaprasza do serca Małopolski na swój spektakl pt. "Kuszenie Świętego Antoniego" - pisze Halina Gajda w Polsce Gazecie Krakowskiej.
16-11-2018
Magda Tomaszewska: Pokażemy, że Mira miała pazura
- Reżyser mówi mi: - Mira była gwiazdą, diwą. Ona nic nie musiała. Więc po co te ręce, schowaj, schowaj. Nie trzeba tak od kulisy do kulisy, wszystko kubłami wylewać. Tylko siedź, tylko mów, tylko śpiewaj. Miej - jak ona - wszystko w środku - o roli Miry Zimińskiej w monodramie "M. Zimińska" w Teatrze im. Szaniawskiego w Płocku opowiada Magda Tomaszewska.
16-11-2018
Prof. A. Kuligowska-Korzeniewska: po teatrze w 1918 r. oczekiwano repertuaru, który wyraźnie odda tę niezwykłą chwilę
- Po teatrze w 1918 r. oczekiwano repertuaru, który wyrazi tę niezwykłą chwilę odzyskania niepodległości - mówi PAP prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska, historyk teatru z Akademii Teatralnej w Warszawie. Teatry nie były jednak na to przygotowane - dodaje.
16-11-2018
Lucjan Rydel. Miłośnik muz, poeta marzyciel, człowiek nad wyraz praktyczny
Tadeusz Boy-Żeleński nie pozostawił na nim suchej nitki. Wtórował mu Kazimierz Sichulski w swych karykaturach. Próbę odkłamania utrwalonego obrazu tej, jakże interesującej dla naszego miasta i polskiej literatury postaci podjęło Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, organizując w Domu pod Krzyżem wystawę pod znamiennym tytułem "Pan wiecznie Młody" - pisze Katarzyna Siwiec w Gazecie Wyborczej - Kraków.
16-11-2018
Powstanie scena lalkowa teatru. Tylko kina Nysa żal
Teatr Lubuski rozbuduje się za 12 mln zł, a na jego tyłach powstanie scena lalkowa. Szkoda, że trzy lata temu nie wykorzystaliśmy szansy, żeby przejąć kino Nysa. To tam, o czym marzył dyrektor Robert Czechowski, mogły być teraz inwestowane unijne środki. Czy ta lekcja czegoś Zieloną Górę nauczy? - zastanawia się Szymon Płóciennik w Gazecie Wyborczej - Zielona Góra.
16-11-2018
Silna potrzeba dialogu
- Od początku mnie uderzało, że historia, nazwijmy ją powszechną, jest przeważnie historią idei, mniej lub bardziej spektakularnych wydarzeń, które zupełnie pochłaniają jednostkowe życia - mówi dramatopisarka Jolanta Janiczak w rozmowie z Agatą Dąbek w kolejnej rozmowie z cyklu "Zawód: dramatopisarz". Całość dostępna na stronie www.dramatopisarze.pl.
15-11-2018
Trzemeszno i "Awantura w Recco"
Od wielu lat Opera Nova prowadzona jest mądrze i profesjonalnie, co docenia publiczność całego regionu pomorskiego, a nawet granicznego wielkopolskiego Trzemeszna - pisze Sławomir Pietras w Tygodniku Angora.
15-11-2018
Tęcza ma wiele barw i odcieni
- Przeszedłem twardą szkołę teatru offowego. Tam nauczyłem się, że "umieć" znaczy "wiedzieć jak". Pisałem wnioski o granty, projektowałem i tworzyłem lalki, kostiumy i elementy scenografii. Nauczyłem się stawiać rusztowanie, obsługiwać narzędzia stolarskie, chodzić na szczudłach i pluć ogniem. Przyznam szczerze, ze chwilami irytuje mnie ten sztywny podział zadań w teatrze instytucjonalnym, choć niewątpliwie ma to też swoje dobre strony - z Michałem Tramerem, dyrektorem Teatru Lalki Tęcza w Słupsku, rozmawia Wiesław Kowalski z Teatru dla Wszystkich.
15-11-2018
"Pan Trener" to spektakl o Don Kichocie polskiej piłki
- To nie tak, że Rafał się oszukuje, ale uparcie prze do przodu wierząc, że będzie lepiej. Jego sposób myślenia o świecie mógłby być sposobem myślenia Mourinho czy Beckenbauera. Śmiało można by go nazwać Don Kichotem polskiej piłki - mówią twórcy monodramu "Pan Trener", czyli autor sztuki - Szymon Jachimek, reżyser Jakub Ehrlich i aktor Wojciech Tremiszewski. Premiera "Pana Trenera" odbędzie się 17 listopada w Teatrze Miniatura w Gdańsku.