OPINIE

11-10-2019
Krzysztof Dudek: Albo teatry będą prawe, albo ich nie będzie
- Obecna władza wykorzystuje kulturę do celów politycznych, a poprzednia władza nie doceniała kultury w budowaniu świadomości obywatelskiej, tożsamości, otwartości na świat - z Krzysztofem Dudkiem, dyrektorem Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, rozmawia Magdalena Rigamonti w Dzienniku Gazecie Prawnej.
11-10-2019
Krzysztof Materna: To już nie jest kabaret
- Na pewno pójdę na wybory i to tu, w Szczecinie, bo do premiery się stąd nie ruszam - mówi Krzysztof Materna w rozmowie z Adamem Zadwornym w Gazecie Wyborczej-Szczecin.
11-10-2019
Piotr Tomaszuk o spektaklach wg powieści Olgi Tokarczuk
Świat Olgi Tokarczuk jest kreowany słowem tak doskonale, że pozwala odbiorcy z zupełnych szczegółów i drobiazgów zbudować kompletną wizję rzeczywistości - mówi Piotr Tomaszuk, dyrektor Teatru Wierszalin w Supraślu.
11-10-2019
Peter Handke: decyzja Szwedzkiej Akademii "jest bardzo odważna"
Tegoroczny noblista Peter Handke powiedział dziennikarzom przed swoim domem w Chaville we francuskim departamencie Hauts-de-Seine, że jest zdziwiony przyznaniem mu nagrody "po wielu kłótniach", które prowokowały jego dzieła, a decyzja Szwedzkiej Akademii "jest bardzo odważna".
11-10-2019
Olga Tokarczuk z literackim Noblem. Komentarze z Trójmiasta
- Pisarstwo Tokarczuk jest erudycyjne i w jakimś sensie monumentalne, próbuje objąć całość ludzkiej egzystencji, pokazać człowieka od środka i z perspektywy kosmicznej. Ta nagroda jest także zasługą rewelacyjnych tłumaczy, Olga Tokarczuk ma do nich szczęście - mówi Tadeusz Dąbrowski, dyrektor artystyczny festiwalu Europejski Poeta Wolności, przy którym Olga Tokarczuk współpracowała.
11-10-2019
Szlachetna zabawa. Premiera "Prawdy" w Teatrze Bez Sceny w Katowicach
W listopadzie 2018 r. Teatr Bez Sceny zapraszał na premierę "Kłamstwa" Floriana Zellera. Niecały rok później wystawiona zostanie tam "Prawda" tego samego autora. Premiera już dziś. Rozmowa z Andrzejem Dopierałą, reżyserem obu spektakli, aktorem i założycielem Teatru Bez Sceny.
11-10-2019
Włoska prasa o literackich Noblach dla Tokarczuk i Handkego: siła Europy
"Siła Europy" - tak włoska prasa komentuje w piątek Literackie Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk za 2018 r. i Petera Handkego za 2019 r. Polska noblistka, znana i ceniona we Włoszech, przedstawiana jest jako wyjątkowa pisarka, która łączy uznanie z sukcesem.
11-10-2019
Olga Tokarczuk debiutowała w Teatrze TV. Jako aktorka
Olga Tokarczuk, laureatka literackiego Nobla za rok 2018, zadebiutowała Teatrze TV w 1998 roku będąc współscenarzystką zrealizowanego przez Marię Zmarz-Koczanowicz spektaklu "E.E.".
10-10-2019
Jacek Dehnel: Olga Tokarczuk jest pisarką, którą kochają masy czytelnicze
Olga Tokarczuk od lat występuje w sprawach, które teraz są rozpoznawane jako istotne. Opowiada się po stronie praw kobiet, opiekowania się naturą. Świat dopiero teraz doszlusowuje do tego, co pisała już dawno - mówi PAP pisarz Jacek Dehnel, komentując przyznanie Tokarczuk literackiego Nobla.
10-10-2019
Olga Tokarczuk: to wielkie szczęście, że w tym roku została doceniona powieść
- To jest coś niesamowitego, że moje książki, które są lokalne, bo wiele z nich dzieje się w małych miejscowościach w Polsce, dotyczy tego naszego malutkiego kawałka świata, to jednak mogą być czytane uniwersalnie, mogą być ważne dla ludzi na świecie - stwierdziła.