OPINIE

26-04-2018
Aleksander Kaniewski: Poszukiwanie lepszego życia
- Dla mnie katastroficzne nie istnieje bez tragicznego. Co to jest katastrofa? To brak możliwości zmiany sytuacji. Co to jest tragedia? Tragiczny jest konflikt bohatera z czasem i też niemożność dokonania zmiany - mówi reżyser Aleksander Kaniewski przed premierą "Gry w życie" w Teatrze Ateneum w Warszawie, w rozmowie z Wiesławem Kowalskim w Teatrze dla Was.
26-04-2018
Gardzienice: teatr, który działa a lokalnie, ale myśli globalnie
W Narodowym Starym Teatrze zagości słynny Ośrodek Praktyk Teatralnych z Gardzienic. Przywiezie spektakl przygotowany na 40-lecie grupy. Tytuł brzmi "Wesele. Wyspiański- Malczewski-Konieczny" - piszeŁukasz Gazur w Dzienniku Polskim.
26-04-2018
Andy Warhol na rockowo. Trwa wystawa w Muzeum Teatru
- Okładka płyty "Sticky Fingers" grupy The Rolling Stones idealnie oddawała skandalizującego ducha rocka. Warhol miał niesamowite wyczucie kultury masowej - mówi dziennikarz muzyczny Piotr Metz. Rozmowa Rafała Zielińskiego w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
26-04-2018
Taki mamy klimat
Trzecia edycja "Teatroteki" przynosi kolejnych dziesięć filmowych realizacji nowych tekstów dramatycznych. Układają się one w osobliwy przegląd współczesnych bohaterów, którzy na różne sposoby usiłują stawić czoło rodzimej rzeczywistości. Rzadko wychodzą z tej konfrontacji zwycięsko - pisze Szymon Kazimierczak w Teatrze.
25-04-2018
Wielkanoc 1943 r.
Kiedy w 1943 r. Polacy zasiadali do wielkanocnego stołu, na murach getta pojawiło się hasło "Ginąć z honorem". Echa tamtych wydarzeń odnajdujemy w dramacie "Wielkanoc" Stefana Otwinowskiego - choć nie jest to jedynie dramat o powstaniu żydowskim, ale o relacjach polsko-żydowskich. I to nie tylko w okresie ostatniej wojny - pisze Anna Kuligowska-Korzeniewska w Stolicy.
25-04-2018
ZUS poległ w walce o składki ze zlecenia. Sprawa Teatru Kwadrat
Fundacja TKwadrat powstała z inicjatywy pracowników i miłośników Teatru Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego w Warszawie. Jej nadrzędne cele to popularyzacja wiedzy o teatrze oraz propagowanie kultury w mniejszych miejscowościach. Obydwa podmioty są powiązane osobowo - prezeska fundacji i dyrektor teatru są małżeństwem - pisze Paulina Szewioła w Dzienniku Gazecie Prawnej.
25-04-2018
"Popiełuszko" objeżdża kraj
Spektakl "Popiełuszko" wystawiany przez Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki z Białegostoku 17 kwietnia przyjechał na gościnne występy do Zabrza. Specjalnym gościem jednego z pokazów w Teatrze Nowym im. Gustawa Morcinka była premier Beata Szydło. Przed rozpoczęciem spektaklu obecny na sali prezes IPN Jarosław Szarek mówił o Solidarności: - Wyróżnia nas to, że za wolność jesteśmy w stanie zapłacić każdą cenę. Nie pogodzimy się nigdy z niewolą. Relacja Barbary Michałowskiej w Tygodniku Solidarność.
24-04-2018
Niepokorny
Andrzej S. Jagodziński dokonał dla Wydawnictwa Agora wyboru i opracował kilkadziesiąt tekstów pisanych przez Václava Havla na przestrzeni pół wieku. Teksty zawarte w książce "Obywatel kultury" są w większości po raz pierwszy tłumaczone na język polski - pisze Ewa Gałązka.
24-04-2018
Teatr Papahema: przyjaciele wystawiają Szekspira
- Gdański Teatr Szekspirowski, który nie ma swojego stałego zespołu, może dawać szanse takim teatrom jak my, nieposiadającym stałej siedziby - zgodnie z ideą teatru elżbietańskiego, użyczać przestrzeni wędrownym zespołom. To jest, mam wrażenie, na polskim rynku nowość - mówi Helena Radzikowska, aktorka białostockiego Teatru Papahema, którego "Poskromienie złośnicy" grane jest właśnie w Gdańsku w ramach Urodzin Williama Szekspira.
23-04-2018
Artysta w podłym nastroju i podłym czasie
Zawsze uważałem, że gdyby Andrzej Łapicki nie zdecydował się na aktorstwo, byłby wymarzonym dyplomatą. Kojarzył się dość jednoznacznie z nienagannymi manierami, kulturą osobistą, trzymaniem nerwów na wodzy. Opinie formułował z namysłem i tak, by nikogo nie urazić. Miał niezaprzeczalny wdzięk, szarm i szyk - pisze Jan Bończa-Szabłowski w Rzeczpospolitej.
(aktualna strona: 1) następna strona »