OPINIE

15-06-2019
Fundacja Teatr Nie-Taki świętuje 10. urodziny. I żegna się z Wrocławiem
Teatr Nie-Taki, czyli jaki? Żywy, intrygujący, ale nie mieszczący się w ustalonych przez krytyków hierarchiach. Często offowy, czasami działający w ramach instytucji, ale nie w pogoni za najnowszą sceniczną modą. Taki teatr zafascynował dekadę temu trzy studentki filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
15-06-2019
Głupsi od komunistów
- Ja się nie martwię o polską kulturę, bo ona wygra. Za pięćdziesiąt lat dzieci będą się uczyły o Lupie, a nie o Ziemkiewiczu - mówi reżyser Jan Klata. Rozmawia Dawid Karpiuk.
14-06-2019
Po co mi farsa (tu: wulgaryzm!!!), czyli "czego nie widać" u Szaniawskiego
A teraz chcę farsę. Bo chcę mieć wszystko gdzieś. Nie chcę w nic się wpisywać, niczego komentować i zajmować stanowiska. Nie chcę fundować noclegów, bankietów i sprawdzać, kiedy wyjeżdża ostatni pociąg do Warszawy. Nie chcę wyczytywać kolejnych pouczeń i diagnoz, że Wałbrzych się skończył, a Majewski zestarzał. Nie chcę umieszczać teatru w żadnej lidze. To mi uwłacza - pisze dyrektor wałbrzyskiego Teatru im. Szaniawskiego Seb Majewski przed premierą "Czego nie widać" w reż. Pawła Świątka.
14-06-2019
Pieśń o człowieku, którego nie da się "wygumkować"
- To jest piękne w tej postaci, na której się wzorowałem, że ona może sobie pozwolić na śmieszność. Bo już jest gdzieś na tych kartach zapisana nieodwołalnie. Mógłby Lech Wałęsa powiedzieć o sobie tak, a ja - jako postać - powtarzam to na deskach teatrów, gdzie występujemy: Mój los, moje życie, to wszystko jest zapisane - mówi Jerzy Stuhr o swojej roli w spektaklu "Wałęsa w Kolonos".
14-06-2019
Kuferek
Bożena Zawiślak-Dolny podczas wieczoru w Loży nie raz schylała się po te najbardziej dojmujące przeżycia, podnosiła je z podłogi, zamykając we wzruszających frazach, takich jak w pieśni o "Youkali", opowiadającej o wyspie z marzeń, która - jak nam się niegdyś wydawało -może być realna, ale teraz wiemy, że była tylko złudzeniem - o songach Brechte-Weila w wykonaniu śpiewaczki pisze Magda Huzarska-Szumiec w Polsce Gazecie Krakowskiej.
14-06-2019
King sezonu
W Kielcach pod koniec sezonu jest przegląd sezonu i plebiscyt, kto najlepszy (o tak zwaną "Dziką Różę"). Głosują widzowie, lecz jak pokazuje demokracja w Polsce, miliony się MOGĄ mylić, więc już nie żartujmy, ja Wam powiem, jak jest - pisze Maciej Stroiński.
14-06-2019
Aleksandra Gajewska: Chcę dalej robić teatr
Rozmawiała z marszałkiem tylko raz. Po jej prośbie dał pieniądze, by mogła podwyższyć pensje pracownikom. Przy drugiej wizycie nie rozmawiał - od razu zwolnił. Ale wielu stoi za nią murem. Szefowa Teatru Rozrywki wyrzucona przez podsłuchaną prywatną rozmowę. "Zostałam niesprawiedliwie potraktowana" - mówi w Gazecie Wyborczej - Katowice Aleksandra Gajewska, dyrektor Teatru Rozrywki w Chorzowie.
14-06-2019
Podsumowanie sezonu 2018/2019
Byłem w mijającym sezonie 110 razy w teatrze. O dwóch spektaklach nie napisałem - o "Warto było" w TCN i o "Domu Lalki" w Polskim. Jednego przedstawienia nie zrozumiałem - "Kina moralnego niepokoju". A z jednego nieostentacyjnie wyszedłem (bo podczas antraktu) - z "Niny" w Buffo - pisze Rafał Turowski na swoim blogu.
14-06-2019
Między Mrożkiem a Wyspiańskim
Rok 2004 - a może wcześniej? - dokładnie już nie pamiętam. Początek upalnego lata, bardzo wczesny poranek, wschodzi słońce. W godzinach, które dla normalnych ludzi nie istnieją, czyli w okolicach 3.30-4.00, wszędzie pusto, cicho i da się rozmawiać. Ze Sławomirem Mrożkiem odbywam kolejną fotograficzną podróż, tym razem pośród grobów cmentarza Rakowickiego - pisze Andrzej Nowakowski w Gazecie Wyborczej - Kraków.
14-06-2019
Między synagogą a Broadwayem
- W tej opowieści przewija się rywalizacja dwóch światopoglądów, nowoczesności i tradycji. A najciekawsze i jednocześnie najważniejsze było dla mnie to, jak wyważyć obie racje, by nie opowiadać się po żadnej stronie, niczego nie przesądzać - reżyser i autor Wojciech Kościelniak o swoim musicalu "Śpiewak jazzbandu". Premiera dziś w Teatrze Żydowskim w Warszawie.
(aktualna strona: 1) następna strona »