OPINIE

22-11-2019
Zbigniew Marek Hass: Nasz teatr był, jest i będzie we mnie
Jeszcze niedawno na stronie teatru można było dowiedzieć się, że Policealne Studium Aktorskie przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie założył Zbigniew Marek Hass. Teraz już nie można. Jego nazwisko zniknęło. Z reżyserem rozmawia Stanisław Kryściński w Gazecie Olsztyńskiej.
22-11-2019
Próba generalna przed pogrzebem
Określenie to najlepiej oddaje stan ducha osoby obchodzącej jubileusz - pisze Sławomir Pietras w Tygodniku Angora.
22-11-2019
#MeToo w polskim teatrze i co dalej?
- Czy czujemy ulgę? Nie. Ulgę poczujemy dopiero wtedy, gdy dyrektor zniknie ze stanowiska i będziemy mogły bezpiecznie wrócić do pracy - mówi Patrycja Babicka, pracownica krakowskiego Teatru Bagatela i jedna z dziewięciu kobiet, które oskarżają Henryka Jacka S. o mobbing i przemoc seksualną. W tej chwili pokrzywdzonych kobiet jest już szesnaście. I zgłaszają się kolejne pisze Iga Dzieciuchowicz w Tygodniku Angora.
22-11-2019
Przyjaciele
Roman Dziewoński skleja swoją książkę z cytatów, dość obszernych, przeplata jedne nawiązania innymi, oddaje głos bohaterom książki albo ich współpracownikom, wynotowuje co bardziej smakowite fragmenty z różnych dzieł. Dodaje do tego swoją narrację, ale brakuje w tym odkrywczości - o książce "Siła komizmu... Destrukcyjna?" pisze Izabela Mikrut w Teatrze dla Wszystkich.
22-11-2019
Stawiałem się i - jak pisał Młynarski - były z tego same korzyści
- Stawiałem się w życiu i - jak pisał Młynarski - były z tego same korzyści - mówi Piotr Machalica. Właśnie ukazała się jego płyta "Mój ulubiony Młynarski". - Zbierałem się do niej całe życie - stwierdził aktor.
21-11-2019
Roman
Być może powinnam była zamieścić zaraz po tym, jak zostałam redaktorem tego wspaniałego portalu, jakieś powitalne przemyślenia, ale nie miałam czasu, by je napisać, bo w związku z nowymi obowiązkami uczyłam się obsługiwania własnego konta na FB, obsługiwania konta teatrologia.info na FB, obsługiwania portalu i obsługiwania telefonu dotykowego - ponieważ dotąd, jako osoba starej daty biologicznie, technologicznie i mentalnie, kochałam się w moim różowym telefoniku z klapką - pisze Jagoda Hernik-Spalińska, nowa redaktor naczelna portalu teatrologia.info.
21-11-2019
"3 Paderewskis"
- Zanim napisałem cokolwiek, powiedziałem sobie, że będę potrzebować trzech Paderewskich, bo jego życiorysem można obdarować więcej niż jedną osobę - powiedział PAP Oliver Mayer, autor libretta do opery "3 Paderewskis", której amerykańska premiera odbyła się w Waszyngtonie.
21-11-2019
O przekładzie "Piasta" Andreasa Gryphiusa
- Sztuka "Piast" nie opowiada o Piaście Kołodzieju. Wprawdzie wokół tej legendy zbudowany jest tekst, ale tak naprawdę Gryphius walczy o tolerancję wyznaniową na Śląsku, a legenda służy mu do tego, by ukazać Rzeczpospolitą jako wzór tolerancji - mówi Marcin Błaszkowski, autor przekładu "Piasta" Andreasa Gryphiusa, który zostanie wystawiony na otwarcie Teatru im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie.
21-11-2019
Witkacy w Tarnowie
Uściślając to Teatr Witkacego w Tarnowie! Jednak miejsce to jest tak mocno przesiąknięte duchem swojego patrona, że właściwie tytuł artykułu wcale nie mija się z prawdą - przed jutrzejszym spektaklem Teatru im. Witkiewicza w Zakopanem w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie pisze Anna Maria Tryba w Temi.
20-11-2019
Pszczoła bohaterka na festiwalu teatralnym w Wilnie
W ostatnim dniu IX Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej", 28 października, w Domu Kultury Polskiej, odbyły się dwa pokazy spektaklu "Mała Oj-czy-zna" Fundacji Pomysłodalnia oraz warsztaty dla dzieci - pisze Alina Kołodiażna w Kurierze Wileńskim.
(aktualna strona: 1) następna strona »