OPINIE

22-09-2018
Potraktowaliśmy siebie poważnie
- We współpracę z autystami weszliśmy z fascynacją, odrzucając kategorie normatywne-nienormatywne. To, co jest odstępstwem od normy, postrzegaliśmy jako subiektywne i wyjątkowe - mówi Michał Borczuch w rozmowie z Agatą Dąbek o spektaklu "Paradiso" w książce "Odzyskiwanie nieobecności. Niepełnosprawność w teatrze i performansie".
21-09-2018
Jacob "Kobi" Weitzner. Pożegnanie (1951-2018)
W nocy z 19 na 20 września zmarł nagle Jacob Weitzner. A raczej po prostu Kobi. Kim był Kobi? Kimś, kogo określało się kiedyś mianem "człowieka renesansu" - pisze Rafał Dajbor.
21-09-2018
Z operą jak z cukierkami - człowiek raz spróbuje i potem ciągle mu mało
Mieszkaniec DPS bywa zajęty. Między posiłki, rozmowy, odwiedziny i codzienne zajęcia, musi zmieścić próby do opery. I to nie byle jakiej: "Szukając króla", opartej na tekstach Szekspira i Słowackiego, w reżyserii Michała Znanieckiego - pisze Aleksandra Suława w Dzienniku Polskim.
21-09-2018
Do listopada odwiedzać nas będą artyści z polskich teatrów
- Teatr Polska to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć coś wyjątkowego, dodatkowo w atrakcyjnej cenie - o spektaklach w w Nowej Soli Cybince, Żarach i Szprotawie w ramach programu "Teatr Polska", mówi Krzysztof Piotrowiak, dyrektor Nowosolskiego Domu Kultury, w Gazecie Lubuskiej.
21-09-2018
Tradycja przełamywana
Do bardzo wąskiego grona odbiorców dotrze Małgorzata Budzowska książką "Sceniczne metamorfozy mitu. Teatr polski XXI wieku w perspektywie kulturowej" - raz ze względu na hermetyczny dyskurs, a dwa - samą tematykę. Jednak jest to publikacja naukowa, która pokazuje ciekawe możliwości reinterpretacji klasycznych tekstów w kulturze postmodernizmu - pisze Małgorzata Budzowska w Teatrze dla Wszystkich.
21-09-2018
Co z Teatrem Norwida?
- Gramy, pozornie mogłoby się wydawać, lżejszy repertuar - bardziej komediowy, farsowy, ale to tylko z pozoru, bo to jest do zagrania bardzo trudne - z Tadeuszem Wnukiem, dyrektorem Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze, rozmawia Urszula Liksztet w Nowinach Jeleniogórskich.
21-09-2018
Dagmara Gumkowska: Nasze losy się ze sobą splatają
- Wszystkie spektakle, które pokażemy podczas naszego festiwalu, są absolutnie wyjątkowe. Starałam się jako kuratorka szukać tak różnych propozycji, by dotrzeć do każdego odbiorcy. Ideą tego wydarzenia jest to, by faktycznie oddać głos ludziom, którzy z jakichś powodów go nie mają - mówi Dagmara Gumkowska, kuratorka Festiwalu Open the Door w Katowicach.
21-09-2018
Nasza wieża Babel: Antyczna Grecja na teatralnych deskach
Widzowie zwiedzający w Muzeum Śląskim wystawę "Laboratorium przestrzeni teatralnych" swoją podróż przez ekspozycję rozpoczynają w miejscu, gdzie znajdują się dzieła sztuki nawiązujące do rozwoju teatru w antycznej Grecji i Rzymie - pisze Sylwia Ryś w Gazecie Wyborczej - Katowice.
21-09-2018
Kabaret naszego pokolenia. Dlaczego młodzi wolą stand-up?
Ile można oglądać kolesia przebranego za kobietę czy księdza? To się przejadło. Młodzi wolą stand-up od tradycyjnego kabaretu. Żarty dużo bliższe ich codzienności, bezpośredni kontakt komika z publicznością - to przyciąga - pisze Paweł Marcinkiewicz w Gazecie Wyborczej - Bydgoszcz.
20-09-2018
Instytut Teatralny w sieci Bronisława Wildsteina
Znany bojownik walki o Polskę prawą i sprawiedliwą, Bronisław Wildstein, z opóźnieniem na łamach tygodnika "Sieci" odniósł się do listu w sprawie planowanego przez Ministerstwo Kultury konkursu na dyrektora Instytutu Teatralnego - pisze Wojciech Majcherek na swoim blogu.
(aktualna strona: 1) następna strona »