OPINIE

23-09-2019
Magia Piwnicy na Wójtowskiej
Bywalcy i wykonawcy zgodnie wspominają, że było to miejsce magiczne. Ryszard Ostromęcki był duszą Piwnicy - o książce "Niepowtarzalni. Piwnica na Wójtowskiej" Patrycji Korczago pisze dla e-teatru Ewa Gałązka.
23-09-2019
Gliński do Potoroczyna: proszę przeprosić za kłamstwa nt. rzekomych bezprawnych zwolnień dyrektorów instytucji kultury
Proszę przeprosić publicznie za kłamstwa, które Pan rozpowszechnia na temat rzekomych bezprawnych zwolnień dyrektorów instytucji kultury - napisał w poniedziałek na Twitterze wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński, zwracając się do kandydata do Sejmu z list KO Pawła Potoroczyna.
23-09-2019
Teatr wraca do klasyki
- Trzeba powiedzieć młodym, że nas obchodzą, ale nie dlatego, że chcemy im dawać rady. Jeśli już mam dać radę, z czym czuję się źle, powiem tak: jak mówicie, nie grajcie, bądźcie szczerzy. Mówcie, co was boli, a młodzi powiedzą, co ich boli. Może... - rozmowa z Tomaszem Domagałą, teatrologiem, krytykiem teatralnym i filmowym, jurorem 10. Koszalińskich Konfrontacji Młodych "m-teatr" w Koszalinie.
23-09-2019
Agnieszka Holland: Nie mogę powiedzieć, że jestem prześladowana. A że mnie nie lubią? Trudno
- Ja też mocno "szarpię" tę władzę i nie spodziewam się, że ona mnie za to będzie kochać specjalnie. Na razie traktują mnie fair - mówi Agnieszka Holland, reżyserka filmu "Obywatel Jones", zdobywczyni Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2019, w rozmowie z Ryszardą Wojciechowską w Dzienniku Polskim.
23-09-2019
W ruchu
Bardzo osobistą książkę proponuje Zofia Rudnicka, przyglądając się karierze (i trochę też życiu) Gerarda Wilka. Tom "Gerard Wilk. Tancerz" to kolejna publikacja z cyklu biografii przedstawiających artystów pod kątem ich twórczych dokonań i miejsca w świadomości społecznej - pisze Izabela Mikrut w Teatrze dla Wszystkich.
23-09-2019
Kabaretowy wieczór nie tylko wspomnieniowy
Piątkowego wieczoru Zenon Laskowik zaprosił do Sceny na Piętrze na program "Tey, a było to w roku 1971". Na scenie pojawili się także Zbigniew Górny, Krzysztof Jaślar, Aleksander Gołębiowski i Wojciech Michalski, którzy w latach 70. stanowili trzon legendarnego kabaretu Tey. Pretekstem do zorganizowania tego wspomnieniowego wieczoru była 48. rocznica pierwszej premiery Tey'a zatytułowanej "Czymu ni ma dżymu?" oraz 50-lecie protoplasty Tey'a kabaretu Klops - pisze Marek Zaradniak w Polsce Głosie Wielkopolskim.
23-09-2019
Janusz Gajos kończy 80 lat
Niezwykle popularny Janek Kos z "Czterech pancernych" i gburowaty woźny Turecki z "Kabareciku" Olgi Lipińskiej - Janusz Gajos, w opinii wielu, uchodzi za jednego z najwszechstronniejszych polskich aktorów. 23 września artysta kończy 80 lat.
23-09-2019
Karolina Gorczyca: Powinniśmy się uczyć tolerancji
- Mamy dużą potrzebę zaznaczania własnego "Ja", własnej racji. A dzięki współodczuwaniu, czyli empatii jesteśmy bardziej tolerancyjni. Jako naród z tolerancją mamy na bakier. Powinniśmy się jej uczyć - z aktorką Karoliną Gorczycą rozmawia Kamil Piłaszewicz w Rzeczpospolitej.
21-09-2019
Wojna zastępcza
- Błędne jest mówienie o wojnie w Syrii jako "wojnie domowej". To typowa wojna zastępcza. Owszem, walczą miejscowe siły, ale rozgrywane są konflikty między zewnętrznymi mocarstwami - mówi Mohammad Al Attar, dramaturg spektaklu "Damaszek 2045" w Teatrze Powszechnym w Warszawie.
21-09-2019
Reżyser Paweł Szkotak: Polacy są smutni i żyją przeszłością
- Publiczność operowa jest bardziej konserwatywna niż ta dramatyczna. To w Łodzi dwa razy usłyszałem na swoim spektaklu "Hańba!". W "Eugeniuszu Onieginie" - kiedy rozpoczynał się rewolucyjny bal i gdy na scenę zjechał pomnik Lenina. Uważam, że to był niezły komplement - rozmowa z Pawłem Szkotakiem, reżyserem "Wykapanego zięcia" w Teatrze Powszechnym w Łodzi.
(aktualna strona: 1) następna strona »