OPINIE

23-01-2018
Rudolf Zioło: artysta musi zabierać głos w sprawach ważnych
- Teraz słowa "obywatel", "humanista", "inteligent" muszą odnowić swoje znaczenia. Do tego potrzeba nam mądrego, świadomego młodego pokolenia. Stąd pomysł, żeby szukać rozmówcy po obu stronach sceny - mówi Rudolf Zioło, reżyser od 2003 roku związany z Teatrem Wybrzeże, który przygotowuje "Tlen" Iwana Wyrypajewa w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Premiera 2 lutego na Nowej Scenie.
23-01-2018
Koncert Lucyfera
Longhurst umiejętnie rozkłada akcenty, lawirując między tonami serio a buffo - o transmisji "Amadeusza" w reż. Michaela Longhursta z National Theatre w Londynie pisze Szymon Spichalski w Teatrze dla Was.
23-01-2018
Przedstawiamy nagrodzonych ludzi sceny. Srebrne Maski '83
- "Mistrz" jest moją teatralną miłością życia - mówi reżyser Andrzej Maria Marczewski, laureat pierwszej Srebrnej Maski. Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru nagrodziło go za inscenizację "Mistrza i Małgorzaty" wg Bułhakowa. W 1983 roku wyróżniono również grającego w tym spektaklu aktora Jerzego Mazura - pisze Lena Szatkowska w Tygodniku Płockim.
23-01-2018
Teatr dobrej zmiany
Do tej pory nie było zbyt efektownie. Nowe dyrekcje - nie paliły się specjalnie, by robić teatr, który wprost wpisywałby się w politykę historyczną. Stawkę podbił jednak Piotr Półtorak, dyrektor białostockiego Teatru im. Węgierki, który tuż po objęciu dyrekcji głęboko schował "Biała siła, czarna pamięć" a na początku obecnego sezonu zaprosił do współpracy Jana Nowarę, by zrealizował spektakl o Jerzym Popiełuszce - pisze Piotr Morawski na blogu miesięcznika Dialog.
23-01-2018
Dla niego wszystko jest totalne
- Ohad kocha swoich tancerzy. Bycie częścią jego zespołu bywa czasem magiczne - z Benem Greenem, tancerzem Batsheva Dance Company, rozmawia Luiza Nowak w Lubelskiej Gazecie Teatralnej Proscenium.
22-01-2018
Niemcy są nudni, a Polacy pracowici? Młodzi ludzie już w to nie wierzą
Polak, Niemiec i Ukrainiec przychodzą do teatru... Brzmi jak początek dowcipu? I bardzo dobrze, bo Joanna Oparek i Sebastian Myłek postanowili z humorem potraktować historyczne animozje, dzielące trójkę sąsiadów. Tak powstał spektakl "Obcy. Tragedia grecka" - pisze Aleksandra Suława w Dzienniku Polskim.
22-01-2018
Teatr
Bawimy się gdzie indziej, co innego jest naszym sumieniem, nie w teatrze się szkolimy. W końcu jaki procent ludzi w wielomilionowym, zdemokratyzowanym społeczeństwie ogląda teatr? - pisał Erwin Axer w "Kłopotach młodości, kłopotach starości".
22-01-2018
Dostojewski w Rzeszowie
- Czasy Dostojewskiego to czasy w których pieniądze często wchodzą w miejsce utracone przez religię i władzę. Szymon Kaczmarek, reżyser "Idioty", którego premiera odbyła się 14 stycznia, mówi Jackowi Cieślakowi o pracy w Teatrze im. Siemaszkowej, aktorskim zespole, przesileniach naszych czasów.
22-01-2018
Zaśpiewaj mi wojnę
Rośnie liczba utworów, płyt i projektów muzycznych, których tematem jest wojna. 22 poświęcone jej pieśni wykona brytyjski baryton Christopher Maltman podczas krakowskiego festiwalu Opera Rara - pisze Anna S. Dębowska w Gazecie Wyborczej.
20-01-2018
Sędziowie - tragedia Wyspiańskiego
- "Sedziowie" to tekst o naturze grzechu. W interpretacji Wyspiańskiego nie my go popełniamy, ale to zło dzieje się samoistnie - mówi reżyserka, Małgorzata Bogajewska. - To dramat, który usiłuje jak greckie tragedie, dotknąć miary świata, z powrotem ustalić jego hierarchię. Premiera w Teatrze Ludowym już w tę niedzielę, na sobotę zaplanowano pokaz przedpremierowy (obydwa o godz. 19).
(aktualna strona: 1) następna strona »