OPINIE

19-07-2018
W "laboratorium" Tadeusza Łomnickiego - w dniu jego urodzin
Aktorzy z obsady "Romansu z pajacem", grający pod szyldem Teatru Na Pustej Podłodze (TNPP) pamięci Tadeusza Łomnickiego, Kinga Suchan i Jacek Zienkiewicz - w dniu urodzin swojego Patrona (17.07.2018) - doskonale odnaleźli się w osobistym doświadczeniu metody "teatru na pustej podłodze" w sali przy ulicy Miodowej, w której Mistrz tworzył przez lata, z kolejnymi pierwszymi rocznikami warszawskiej PWST spektakle o tej formule - pisze Waldemar Matuszewski.
19-07-2018
Portret
Nie śpiewa przed lustrem, bo ma wtedy ciekawsze zajęcia, na przykład golenie. Ale śpiewa przed mikrofonem, nagrywa kolejne płyty i wciąż zaskakuje odbiorców nowymi wcieleniami scenicznymi. Teraz Artur Andrus powraca do słuchaczy z płytą "Sokratesa 18", wciąż pełną żartów, ale też mocno melancholijną, mniej przesyconą cytatami i zabawami formalnymi, za to filozoficzną i refleksyjną - pisze Iza Mikrut w Sztajgerowym Cajtungu, gazecie festiwalowej Chorzowskiego Ogrodu Teatralnego.
19-07-2018
Po I Letnim Festiwalu Operowym
8,5 tysiąca widzów oglądało Letni Festiwal Operowy zorganizowany w pierwszej połowie lipca w Świnoujściu, Kołobrzegu i Siemczynie przez Operę na Zamku w Szczecinie. Mieszkańcy oraz turyścimogli wysłuchać koncertu (i obejrzeć!) "Opera na plaży - gala operowa. Benefis Wielkiego Turnieju Tenorów" oraz zobaczyć premierowy spektakl muzyczny - komedię "Tajemnice kuchni mistrza Rossiniego".
18-07-2018
Opera Królewska i akcja protestacyjna
Po obnażeniu nieuctwa, cwaniactwa i bezczelności reżyserów dopuszczanych do kiereszowania polskich spektakli operowych (co uczynił Jacek Marczyński w zamieszczonym na portalu internetowym kultura.onet.pl felietonie "Jak zrobić karierę?") miło było znaleźć się na spektaklu "Don Giovanni" Mozarta w Polskiej Operze Królewskiej w Łazienkach, gdzie obejrzałem przedstawienie 6 lipca - pisze Sławomir Pietras w Tygodniku Angora.
18-07-2018
Pod znakiem tanga
Relacja Bohdana Gadomskiego z 23. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach: Jeszcze na dzień przed rozpoczęciem tegorocznego Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach w Alei Gwiazd kończył się remont zgodnie z ustaleniami, które były zaplanowane przed realizacją inwestycji.
18-07-2018
Teatr w cieniu oranżerii
Jeden z nielicznych zachowanych teatrów dworskich, a także salę balową pałacu Na Wodzie i Amfiteatr w Łazienkach - wszystko to można podziwiać podczas lipcowego Festiwalu Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
18-07-2018
Piotr Beczała: Jak rycerz na białym koniu
- Przyjechałem tu trochę jak wybawca, jak rycerz na białym koniu. Wszyscy byli szczęśliwi, że się pojawiłem i że to ja zaśpiewam w tym spektaklu - Piotr Beczała opowiada Jackowi Marczyńskiemu, dlaczego zdecydował się uratować "Lohengrina" w Bayreuth.
18-07-2018
Teatr na współczesnych barykadach świata
Nasze wieloletnie doświadczenia pokazują, że teatr może wpływać na losy pojedynczego człowieka, kształtować świadomość i jednoczyć pomimo odmienności kulturowej, językowej, politycznej czy religijnej - pisze Marta Strzałko, współtwórczyni i aktorka Teatru Biuro Podróży z Poznania, w białoruskim piśmie #30 pARTisan.
16-07-2018
Mamy teatr z prawdziwego zdarzenia!
Po niespełna dwóch latach intensywnej pracy Teatr Miejski w Gliwicach może pochwalić się własnym, zróżnicowanym repertuarem. Przy Nowym Świecie pracuje młody zespół artystyczny, który ma do dyspozycji trzy nowoczesne sceny. Twórcza praca wre - nawet w wakacje! - pisze Magdalena Mickielewicz w Miejskim Serwisie Informacyjnym.
16-07-2018
List otwarty Marcina Trońskiego do Przemysława Tejkowskiego
Jeżeli prawdą jest to, co od Pana usłyszałem, że zleca Pan trzeciej osobie decyzję o tym, co ma być zgłoszone na tak ważny i jedyny w swoim rodzaju Festiwal [Dwa Teatry w Sopocie - przyp. e-teatr], promujący kulturę nie tylko centralną, ale także regionalną, to mało, że jest to nieodpowiedzialne, ale w dodatku lekceważące - pisze Marcin Troński w liście otwartym do Prezesa Zarządu Radia Rzeszów, Przemysława Tejkowskiego.
(aktualna strona: 1) następna strona »