OPINIE

21-01-2017
Leśmian - niedoceniany wielki poeta nicości
- Leśmian był największym polskim poetą XX wieku. (...) W dziejach naszej literatury narodowej jego miejsce jest obok największych - obok Kochanowskiego, Mickiewicza i Słowackiego - powiedział Jarosław Rymkiewicz. 22 stycznia mija 140 rocznica urodzin Leśmiana.
21-01-2017
Zostałam wykluczona
Teatr w Polsce (i nie tylko u nas) jest zawłaszczony przez środowiska lewicowe. I dopóki nie odbijemy go - a pora już najwyższa - nie ma co marzyć o prawdziwym teatrze, o wielkiej sztuce realizującej transcendentne powołanie człowieka i o pięknym, głębokim aktorstwie - pisze Temida Stankiewicz-Podhorecka w Naszym Dzienniku.
21-01-2017
NCK hojnie wspiera projekty Pietrzaka, Sakiewicza, Rydzyka i Karnowskich. Żniwa prawicy dopiero się zaczynają
NCK wyłożyło po kilkaset tysięcy na imprezy okolicznościowe i koncerty organizowane przez fundacje Jana Pietrzaka i Tomasza Sakiewicza. Co najmniej po kilkadziesiąt tysięcy złotych dostały media związane z o. Tadeuszem Rydzykiem, Krzysztofem Skowrońskim i braćmi Karnowskimi - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
21-01-2017
Paweł Łysak: Jacek Kuroń był postacią tak skomplikowaną jak czasy, w których żył
- Kuroń powiedziałby dziś, że nie ma innego sposobu na wspólną przyszłość niż porozumienie, że jak nie ma porozumienia, to jest wojna - mówi Paweł Łysak, dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie, który reżyseruje sztukę Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk "Kuroń. Pasja według świętego Jacka".
21-01-2017
Philip Glass. Pan od popoptymizmu
Dziś w Krakowie na Opera Rara jego "A Madrigal Opera" w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego, a w warszawskim Polin Sinfonia Varsovia gra "Symfonię nr 3" i Koncert fortepianowy "Tirol" z Piotrem Orzechowskim jako solistą. To dlatego, że za dziesięć dni Philip Glass kończy 80 lat - pisze Anna S. Dębowska w Gazecie Wyborczej.
21-01-2017
Głowa wysoko podniesiona
Gdyby w polskiej literaturze nie pojawił się Janusz Głowacki, trzeba by go wymyślić. Bo jest jej potrzebny jak sole trzeźwiące - pisze Leszek Bugajski w tygodniku Wprost.
20-01-2017
Marszałek zaskoczony wycofaniem "Białej siły...". Jakie będą losy głośnego spektaklu?
- Zarząd województwa ze zdziwieniem przyjął medialne informacje, jakoby wycofanie przez pana Piotra Półtoraka, dyrektora Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku spektaklu pt.: "Biała siła, czarna pamięć" z dwóch znaczących, ogólnopolskich festiwali teatralnych, było podyktowane zapisami umowy z zarządem "w sprawie warunków organizacyjno-finansowych" Teatru - informuje Urszula Arter, rzecznik urzędu marszałkowskiego. Pisze Anna Dycha w portalu bialystokonline.pl
20-01-2017
Musical o Janie Pawle
Edyta Geppert, Anna Wyszkoni, Piotr i Wojciech Cugowscy oraz, w roli Karola Wojtyły, Jacek Kawalec. Obok gwiazd blisko 40 wokalistów, aktorów, tancerzy i 60 statystów. Wszyscy spotkają się na scenie w pierwszym polskim musicalu o życiu Jana Pawła II. Premiera widowiska "Karol" 25 lutego w Tauron Arenie Kraków - pisze Marta Gruszecka w Gazecie Wyborczej - Kraków.
20-01-2017
Z "Albercikiem" przez życie
Tytuł tej książki - wywiadu z Olgierdem Łukaszewiczem jest mylący: "Seksmisja i inne moje misje". Nawiązanie do głośnego filmu to jedynie pretekst, to spotkanie z jednym najbardziej kolorowych polskich aktorów - pisze Stanisław Tomaszewski w Trybunie.
20-01-2017
O najpiękniejszym teatrze w Polsce
Gmach kaliskiego teatru jest jednym z najpiękniejszych w Polsce i z pewnością najlepiej położonym. Jego budowa trwała 18 lat, nad projektami pracowało trzech wybitnych warszawskich architektów. To spowodowało, że neoklasycystyczna bryła kryje w sobie modernistyczne wnętrze. O ciekawostkach związanych z budynkiem kaliskiego teatru opowiadał kaliszanom Dariusz Błaszczyk, autor najnowszego wydawnictwa "Bogusławskiego"
(aktualna strona: 1) następna strona »