OPINIE

29-03-2017
Liczy się osobowość
- Najważniejsza jest osobowość, to ona decyduje o powodzeniu dyrygenta - powiedział Antoni Wit, dyrygent, kompozytor, prawnik, profesor dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie podczas marcowego spotkania z cyklu Kod Mistrzów w Teatrze Groteska.
29-03-2017
Premiera w prezencie na Międzynarodowy Dzień Teatru
- Ta sztuka Kena Ludwiga jest uznana za rodzaj farsy, ale nie jest to farsa. To nie jest, za przeproszeniem, bezmyślne bieganie i trzaskanie drzwiami. To są relacje między ludźmi - mówi reżyser Jan Tomaszewicz przed premierą "Księżyca nad Buffalo" w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie.
29-03-2017
Kwietniowy "Brzechwa dla dzieci"
- U Brzechwy, nawet w porównaniu z Tuwimem jest o wiele więcej postaci, przedmiotów, miast, rzek, znaków, wyliczanek, abstrakcyjnych zdarzeń, tak żeby dojść do pointy trzeba się nieźle nagimnastykować - rozmowa z Bernardem Szycem, reżyserem spektaklu "Brzechwa dla dzieci", którego premiera w Teatrze Muzycznym już wkrótce.
29-03-2017
Wojna o teatr, wojna o kulturę
W Bydgoszczy przegrał człowiek, który zaprosił Olivera Frljicia do wzniecania skandalu. Ale to ledwie początek sporu, jaki i czyj ma być teatr - piszą Przemysław Skrzydelski i Piotr Zaremba w tygodniku W Sieci.
29-03-2017
Nogi roztańczone
Po latach marginalizowania i medialnego ignorowania polski taniec współczesny zdobywa szturmem publiczność i rozgłos, ale ciągle czeka na poważny mecenat publiczny - pisze Mike Urbaniak na blogu Pan od Kultury.
28-03-2017
Czwarty z kolei teatr w Brwinowie
Po upływie ponad stu lat - od chwili gdy zaistniał w Brwinowie pierwszy teatr amatorski, powstał w naszym miasteczku teatr nowy, czwarty z kolei. Jego nazwa jest nieco osobliwa i zapewne nie bez powodu nazywa się: "Stowarzyszenie - Teatr Na Pustej Podłodze" pamięci Tadeusza Łomnickiego. Jednakże, istotą rzeczy nie jest tu jego charakterystyczna nazwa, lecz nowe zjawisko kulturowe jakie teatr ten niesie ze sobą - pisze Grzegorz Przybysz w miesięczniku kulturalno-społecznym "Linia".
28-03-2017
Trzy teatry
W tym roku mija 110 lat od powstania pierwszego teatru amatorskiego w Brwinowie - pisze Grzegorz Przybysz w Miesięczniku kulturalno-społecznym "Linia".
28-03-2017
Trzy kłamstwa ws. Teatru Polskiego
To, co dzieje się wokół Teatru Polskiego we Wrocławiu, to urąganie elementarnym zasadom przyzwoitości, czego ten artykuł jest najlepszym przykładem - sprostowanie ws. tekstu Magdy Piekarskiej "Kosztowne zabawy Morawskiego. Przedstawienie mogło być żyłą złota, trzeba wpuszczać za darmo" opublikowanego w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
28-03-2017
Znana aktorka odwiedziła Samsonów
W piątek, 24 marca, w Bibliotece w Samsonowie, w gminie Zagnańsk, odbył się rewelacyjny koncert. Ewa Błaszczyk wystąpiła z promocją książki i emocjonalnym, energetycznym recitalem z okazji 70-lecia powstania Gminnej Biblioteki Publicznej w Samsonowie - pisze Izabela Mortas w Echu Dnia.
28-03-2017
Jan Klata chce nadal być dyrektorem teatru
Czy dyrekcja obecnego Jana Klaty zostanie przedłużona na kolejną kadencję, czy jednak będzie konkurs. Wczoraj, w Międzynarodowym Dniu Teatru, sprawa stała się jasna: resort kultury ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Ale to wcale nie znaczy, że dyrektor tej sceny się zmieni - pisze Łukasz Gazur w Dzienniku Polskim.
(aktualna strona: 1) następna strona »