OPINIE

27-06-2017
Życiorys w 33 wierszach
Napisałem te wiersze, bo poczułem, że to jest temat. I dlatego, że teraz jest ten moment wielkiej nieobecności mamy. Takiego tajemniczego zawieszenia. Moja książka nie jest o odchodzeniu, a w każdym razie nie głównie. Jest o Janowskiej od dzieciństwa do teraz. Także o chorobie. Jednak choroba to jeszcze nie śmierć. Z Michałem Zabłockim, poetą, autorem tomiku "Janowska" rozmawia Tomasz Zbigniew Zapert w tygodniku Do Rzeczy.
27-06-2017
Studium rozpaczy
"Bądź moim Bogiem" to powieść z kluczem, która powraca na rynek po dekadzie od pierwszego wydania. Remigiusz Grzela próbuje w niej zaprezentować postać Wiery Gran u schyłku jej życia - pisze Izabela Mikrut w Teatrze dla Was.
27-06-2017
Kraków ocalony przed nagością
Na fotografii ze spektaklu "Holzwege" zamalował plecy i pośladki, a na pracy Macieja Zakrzewskiego z "Batalii i świtu nowych dni" oblał farbą krocze. Z kolei na zdjęciu z "Makbeta" pokrył sprejem biust aktorki siedzącej w wannie.O zniszczonych zdjęciach z konkursu Fotografii Teatralnej pisze Aleksander Gurgul w Gazecie Wyborczej - Kraków.
27-06-2017
Podsumowanie sezonu w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
Sezon 2016/2017 był bardzo pracowity dla Teatru im. Stefana Żeromskiego, obfity w premiery i wydarzenia okołoteatralne. Zaistnieliśmy na antenie TVP Kultura, przywieźliśmy nagrody z festiwali, otworzyliśmy scenę klubową, a do zespołu dołączyli nowi aktorzy. Trwają przygotowania do generalnego remontu siedziby - pisze Paulina Drozdowska z Teatru im. Żeromskiego w Kielcach.
27-06-2017
Niewidomi kręcą film, bo miasto nie daje kasy
Artyści chcą zwrócić uwagę na brak wsparcia dla ich inicjatywy ze strony władz. Wcześniej teatr przegrał kilka spraw z miastem w sądzie. - Nasz film opowiada o niewidomych aktorach, ich piętnastoletniej karierze, o całej drodze, jaką przeszli. Ale też o życiu prywatnym, więc będzie wielowymiarowy - opowiada reżyser, aktor i szef amatorskiego, Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego (ITAN), Artur Dziurman.
27-06-2017
O czym będzie przyszłoroczna Malta? Tym razem "Skok w wiarę"
- Konserwatywni przywódcy bardzo boją się siły sztuki, a my, artyści, uważamy, że nie mamy zbyt wielkiej władzy - mówi Jan Lauwers. Razem z Maartenem Seghersem będzie kuratorem przyszłorocznej edycji festiwalu Malta. Jej idiomem jest "Skok w wiarę" - "Leap of faith".
27-06-2017
Felieton Wojtaszczyka. Wolnościowy tygiel
Malta ma w sobie taką dziwną aurę, która zupełnie zmienia Poznań. Miasto, a przynajmniej jego centrum, ogarnia festiwalizacja (tym razem rozumiana pozytywnie), wpływająca kojąco na rok rocznie zszargane nerwy. Mieszkańcy mobilizują się, aby przyjezdni zobaczyli Poznań otwartym i wolnym, takim, jakim to od jakiegoś czasu się go maluje - pisze Kuba Wojtaszczyk w portalu Wielkopolska u Podstaw.
27-06-2017
Paweł Aigner: Można zmienić przeznaczenie i pokonać zły los
- Nie wyobrażam sobie, żeby pokazywać "Zakochanego Szekspira" gdzie indziej, ten tekst jest niemal stworzony właśnie na taką scenę. Dlaczego? Przecież większość akcji dzieje się właśnie w elżbietańskim teatrze, gdzie aktorzy przygotowują spektakl - mówi reżyser Paweł Aigner przed premierą w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.
27-06-2017
Toaletka Przegrodzkiego
Sercem nowo otwartego Muzeum Teatru we Wrocławiu są zbiory dwóch namiętnych kolekcjonerów: patrona placówki, Henryka Tomaszewskiego oraz jej duchowego ojca - profesora Janusza Deglera - pisze Jolanta Kowalska w miesięczniku Teatr.
26-06-2017
Gwiazdozbiór dobrej zmiany, czyli dwa teatry
Jeśli ubiegłoroczny festiwal Dwa Teatry miał dwie królowe - Krystynę Jandę i Małgorzatę Kożuchowską, to tegoroczny tylko jednego króla - Jerzego Zelnika. Niegdyś filmowego Zygmunta Augusta, dzisiaj już tylko żołnierza "dobrej zmiany", także tej w polskim teatrze. I to jego spotkanie z publicznością było potem najgoręcej komentowane - pisze Ryszarda Wojciechowska w Polsce Dzienniku Bałtyckim.
(aktualna strona: 1) następna strona »